Z textu o Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2009 jsem se původně chtěl vylhat: těžko seriózně psát o portugalských odrůdách, když jsem Portugalsko neviděl ani z letadla. Víno samo je dobré, ale odrůda Antao Vaz exotická a neznámá. Tomu odpovídá i chuťový profil: víno je řemeslně bezchybné s výrazně použitým barikovým sudem, ale prostě trochu exotické. Platí o něm všechno, co jsem napsal před 19 měsíci tady, jen je už slušně odleželé a sladěné.
Za dvě hodiny u počítače jsem upil asi půl lahve a dokonale jsem se s ním usmířil. Popravdě se stále zlepšovalo. První napití spíš rozpačité, po chvíli trpělivého zkoumání přišla spokojenost. Má pěknou citronovo-zlatavou barvu, kouřovou barikovou vůni a suchou chuť s výraznou citronovou kyselinou. Máslové, středně plné, kulaté, slušně dlouhé. Některé popisy se samozřejmě vztahují k použité technologii (sud), ale ovocný základ patří odrůdě. 13% alkoholu, bezvadně by mohlo jít k mořským pokrmům. Jestli máte rádi exotiku a bariky, tak ho můžu doporučit.
Fonte Mouro Reserva 2011 je červené víno z další portugalské odrůdy Touriga National. Temné v barvě, ovocně kořenitou vůní s tabákovými tóny připomíná barikovaný zweigelt (s příměsí Cabernetu Sauvignon, možná). I v chuti je to trochu ostrý, tříslovinový zweigelt, jen trochu víc kořeněný, zatím s výrazným vlivem sudu a příliš mladý, ale s příslibem do budoucna, až ovocné tóny přemůžou vliv sudu.
Obě vína jsem dostal darem od dovozce jako recenzní lahve. Obě bych hodnotil podobně: řemeslně dobře zvládnutá vína, která našim středoevropským jazykům chutnají trochu exoticky. Milovníci mainstreamu by měli dát přednost barikované šardonce a zweiglu, hledači nových chutí a vyznavači exotiky by mohli být nadšeni.