Champagne Cuvée Réserve Brut, Veuve Durin
Nejsem si jistý, jestli to není vůbec první popis Champagne na blogu? Před dvěma roky byl kamarád na dovolené v Toskánsku a při debriefingu říkal, že v COOPu v Pomarance koupil šampaňské po 15 EURO. Od té doby jsem v Toskánsku strávil deset měsíců, v Pomarance jsem byl několikrát a dokonce mám slevovou kartu do COOPu, ale na šampaňské za 15 EURO jsem tam nenarazil. A v COOPu jsem se u polic se Champagne vždycky zastavil!
Před dvěma týdny na to náhodou přišla řeč a já jsem usoudil, že kamarád kecal. Druhý den jsem v Německém Kauflandu koupil šampaňské za 17 EURO. Rovnou se přiznám, že jsem od toho nic nečekal, ale k místním Silvanerům za 3,95 atd jsem přihodil i lahev šampaňského. Na webu jsem přesně podle očekávání nenašel žádné informace o původu, takže to nejspíš je obchodní značka velkého výrobce, anonymní.
Sympatická ambaláž s noblesní styllizací. Ve skleničce hodně plná slámově žlutá se zlatavým odstínem, bouřlivé počáteční perlení. Na nose zralá jablka a zralé až sušené luční květy, intenzivní a čistá vůně. V chuti je to spíš hrubé, stylově stále stejné, do přezrálých jablek včetně nedůrazné kyseliny, jednoduché, s ohřátím se harmonizuje. Působí unaveně až přestárle. Druhý den v otevřené lahvi se úvodní hrubý nástup ohladil, ale stále působí nepříjemně. Jako aperitiv po skleničce slušné, ale celou lahev bych vypít nechtěl.
To se mi to pěkně sešlo, po šampaňském oranžový ryzlink, ale přisámbuch to není žádný umělecký záměr, ironie a nic. Prostě jdu do sklepa pro něco, nenajdu to a místo toho najdu zapomenutou lahev. Netuším, jestli jsem ji před cca deseti lety odložil, protože jsem jich dostal víc a tehdejší podoba mě nebavila, nebo jestli jsem ji jen obyčejně zašantročil.
Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr, Karel Koždoň
Náhodný nález, ale známý rukopis na lahvi, RR 2012 PS b. prozrazuje, že víno nalahvoval křepický naturální malovinař Karel Koždoň. Odhaduju to na deset roků v mém nepříliš dobrém sklepě (v létě jsou tam trochu výkyvy teploty, lahve určené k archivaci mám jinde). Bral jsem to dnes jako zkratku k tomu, že se vína rychle zbavím, ale nic takového!
Fixem popsaná lahev a krátký celokorek, ve skleničce je lehce zakalené zlato, těžká zlatožlutá opalizující barva. Ještě ne oranžová, ale moc nechybí. Na nose hrozny, trochu ryzlink, středně intenzivní a takové klidné. Nechtěl jsem napsat klišé o čaji, není to úplně svěží ryzlink a není to ani mrtvola, je tam trocha svěžesti a zajímavých lučně-travnatých aromat. S rozmícháním se dostaví medové tóny, to poslední b. v popisu asi naznačuje botrytis.
V chuti je to směs a všehochuť. Napřed mě víno bavilo ryzlinkovou zralostí, s ohřátím nastoupily už v úvodu pichlavé taniny, naznačující delší maceraci slupek. Pěkná kyselina, v zásadě ryzlinkový projev, úplně suché, hodně čisté (!) a když to trošku podchladím, tak nevyrušují úvodní taninové jehličky. Medové tóny a botrytis, ale působí to na mě jako nízký alkohol. V závěru podzimní nálada, mokré listí v parku a tak, ale přesto je to ještě hodně živé a dobře pitelné. Navzdory očekávání je Koždoňův ryzlink ve vynikající formě, má čistotu, jemnost i svěžest, a myslím že bude ještě lepší za dva nebo tři roky.
Jsem vpodstatě tolerantní konzument mainstreamových vín s velkým rozptylem do oranžova, ale mladé oranžády mě většinou nebaví. Tenhle ryzlink připomněl dávný festival PPV 2015 a degustaci s Matejou Gravner. Říkala, že Gravnerovi dávají vína do prodeje osm let po sklizni a že (oranžová) vína pijeme moc mladá. A že se snaží pracovat s botrytidou. Něco na tom bude.
Reklama: připomínám aktuální nabídku Skleničkovy bedýnky: toskánské Carmignano z Fattoria Ambra je nalahvovaná esence medicejské Florencie! Podrobnosti jsou tady, objednat můžete tady.