Jak shrnout první dojem z ochutnávky nového Carmignana? Podruhý už to není překvapení, což je jen variace na známou pijáckou průpovídku (není nad první napití). V porovnání s loňským prvním dovozem se zdá, že ročník 2015 byl i v Carmignanu vyjímečný, ale základní dojmy a vlastnosti zůstávají beze změny.
Opakování je matka moudrosti, takže DOCG Carmignano je asi 110 hektarů vinic pár kilometrů západně od Florencie. Vládnoucí rodina Medicejských tady měla loveckou oboru (Barco Reale) a místní vína si vpodstatě rezervovala pro sebe. Základy dnešního DOCG položil dekret Cosmy Medicejského z roku 1716, Cabernet Sauvignon přivezla do Toskánska Kateřina Medicejská, provdaná za francouzského krále. Carmignano je Sangiovese s přídavky (10-20%) obou kabernetů, maximálně 20% Cannaiolo Nero, 5% Mammolo a Colorino a až 10% bílých odrůd (Trebbiano, Malvasia). Fattoria Ambra má v Carmignanu asi 20 hektarů vinic, takže velký hráč v malé denominaci… a Giuseppe Rigoli, enolog a majitel vinařství, zároveň dohlíží na sklepní práce v Tenuta di Gracciano della Setta neboli na Vino Nobile, které dovážím od roku 2015. Trvalo mi dlouho, než jsem si Rigoliho (díky nápovědě holandského obchodníka Patricka Dietericha) spojil s Carmignanem, ale vyplatilo se to.
Carmignano Santa Cristina in Pilli 2017, Fattoria Ambra
Santa Cristina je vinice na vápencovém podloží, výsadby jsou z roku 1975 a z devadesátých let. Starší výsadby s hustotou 3300 keřů na hektar, mladší s 5000 keři, certifikované bio. Výnosy kolem 3500 litrů z hektaru, třítýdenní macerace s řízením teploty a jablečnomléčné kvašení. Školí se rok ve dřevě, napůl v pětistovkách a napůl v sudech o objemu 2500 litrů. Vínu to dodává kromě zřetelného doteku dřeva i jistou tajemnou eleganci, protože vliv sudů není úplně triviální a jednoduše popsatelný.
Ve skleničce je pěkná, čistá temně rudá barva, na nose komplexní a ovocné (červené ovoce a lesní plody) s lesními vůněmi (Sangiovese) a málo zralým projevem. V chuti suché s výbornou kyselinou, červené ovoce a rychlý nástup taninů. Potvrzuje se poznámka o vůni, že víno (zatím) působí v ovoci málo zrale, zpočátku má až zelené tóny. Na jednu stranu to nechává volné pole úvahám, jak se bude vyvíjet za dva nebo tři roky, na druhou stranu moje rok staré poznámky dosvědčují, že předchozí ročník byl před rokem zralejší a komplexnější (nemluvě o 2015). 14,5% alkoholu, ale v chuti zatím vládne kyselina a taniny. Druhý den v otevřené lahvi komplexnější, se zralejším ovocem ve vůni, což svádí k doporučení počkat s otvíráním lahví do roku 20121. I v chuti je víno druhý den klidnější, harmoničtější, komplexnější a… kabernetovější. Za sebe si rád několik měsíců počkám, až taniny dají ovoci víc prostoru. Zatím taniny celkový projev zjednodušují, ale díky silné kyselině by Kristýna 2017 mohla být časem stejně dobrá, jako předchozí ročníky.
Carmignano Montefortini Podere Lombarda 2017, Fattoria Ambra
Podle technického listu je Montefortini vinice na pískovcovém podloží vysazená mezi roky 1998 a 2006 s hustotou 5000 keřů na hektar. 80% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 5% Canaiolo Nero a zbytek ostatní modré odrůdy. Organická certifikace, průměrná sklizeň odpovídá 40 hektolitrům z hektaru. Dva až tři týdny macerace s řízenou teplotou a přetáčením moštu, malolaktická fermentace. A stejně jako u Kristýny, půl na půl malé sudy (350 a 500 litrů) a velké sudy o 2500 litrech.
Se 14% alkoholu působí jako klidnější, uhlazenější verze Kristýny. Už první den působilo víno jako light-verze Kristýny, o chlup lehčí a pitelnější Kristýna. Mělo méně kořenitého tříslovinného závěru, v těle bylo jednodušší, ale celkově přístupnější a přitažlivější. Druhý den je ve skleničce pěkná granátově rudá barva, komplexní vůně červeného ovoce od rybízu až po třešně, višně, lesní plody a papriku. V chuti suché, dobrá kyselina (ne tak výrazná jako u Kristýny), červené ovoce, komplexnost a harmonie zatím lepší než u referenční Kristýny. Podle všeho se obě Carmignana liší hlavně podložím vinice (vápenec kontra pískovec), Montefortini má nižší alkohol (+) a jednodušší projev. Díky tomu je dnes přístupnější a ohlazenější. Na Kristýnu je zatím brzo, ale za 6-12 měsíců by měla Montefortini překonat.
Po třech týdnech bez vína můžu posloužit radou: nezačínejte po delší pauze červeným vínem s dostatkem taninů. Jestli zdraví vydrží, tak jsem si na víkend naordinoval moselské ryzlinky a francké Silvanery :-)