Vypomůžu si fotkou florentské krajiny, kterou jsem už použil v říjnu. Mám za to, že cestou z degustace ve Fattoria Ambra jsem zabloudil i k Tenutě Artimino, ale fotku jsem nenašel. Ale kdo ví, jak to bylo – florentské kopce lákají k bloudění a pokaždé, i napočtvrté jsem si cestou do Ambry nebo zpátky pobloudil. Dnes po mnoha letech poprvé otvírám Carmignano jiného výrobce než je Ambra. Není na tom nic divného, protože celá denominace Carmignano má jen málo přes sto hektarů.
Carmignano 2019 DOCG, Tenuta di Artimino
Sice z denominace založené dekretem z roku 1716, ale koupené v supermarketu. Toho se není nutno bát, protože v Itálii je běžná praxe, že vinařství v průběhu sezóny prodá do místních řetězců všechna vína, na která nemá nasmlouvaný odbyt. Od osmdesátých let patří Artimino (web) rodině Olmo, teď už ve třetí generaci. Centrem sedmdesáti hektarů pozemků je medicejský lovecký zámeček La Ferdinanda, zapsaný mezi kulturní dědictví UNESCO. Účastníci Komunitních bedýnek vědí, že kouzlo Carmignana spočívá v přídavku deseti až dvaceti procent Cabernetu Sauvignon do toskánského Sangiovese. A aby se to nepletlo a moje poznámky byly stoprocentně autentické, na webu vinařství moje dnešní víno není vůbec uvedené, takže to bude bez nápovědy.
Ve skleničce je (na Carmignano) světlá rubínovka s kávovým odstínem, na nose středně intenzivní až intenzivní směs červeného ovoce, toskánského jehličnatého lesa a kabernetového koření s paprikou a tabákem. V chuti je to podobné, hodně suché, méně důrazné, ale s podobným složením: piniový les, lesní ovoce, menší zralost, tenčí projev s výraznými taniny. Taniny ještě stahují pusu a příliš se prosazují, ale baví mě menší zralost (=není to přezrálé) a s tím souvisí i nižší alkohol (13,5%). Za pana Skleničku 86 bodů / 100. Je to jednodušší projev, než jsem čekal, ale baví mě lehkost a nižší alkohol. Cena mezi devíti a deseti EURO, v Toskánsku OK, českýma očima super.