Víno z Travignoli do aktuálních Komunitních bedýnek přijelo v pátek. Jak je doprava vína v zimních měsících problematická, s Travignoli jsem měl mimořádnou kliku. Snažil jsem se zařídit převoz v mírném počasí bez mrazů, jaké panovalo od začátku ledna. Nakonec šofér nákladďáku naložil paletu v Travignoli ráno v devět hodin. Říkal, že den předtím bylo v Římě patnáct stupňů. Paletu jsme vyložili o patnáct hodin později, chvíli po půlnoci. Teploty byly kolkem nuly. Spokojeně jsem si otevřel lahev základního Chianti Rufina. Víno bylo chladné, ale ne podchlazené nebo vymrzlé. Musím vzpomenout glosu Jana Vodňanského: Co jsme se naběhali a nastarali, aby to vyšlo, a vidíte… vyšlo to!
Název vína Hraběcí číše nebo Pohár pana hraběte má naznačovat, že jde o něco speciálního. Nejspíš víno, které si hrabě Busi původně začal dělat pro vlastní potřebu, a až po čase i na prodej. Nebo je to jen taková marketingová pomůcka k přilákání pozornosti. Odrůdovým složením typický Supertoskánec (70% Merlot, 30% CS), ambaláží typické dárkové víno. Všechna červená vína Travignoli jdou do světa ve stejných bordeauxských lahvích, jen Calice má štíhlejší, o centimetr prodlouženou lahev, která vás bezvadně naštve, když budete chtít Calice nacpat do krabice k ostatním červeným. Nejde to a basta. I etiketa barvami zdůrazňuje noblesní vzhled vína.
Calice del Conte 2010 IGT Toscana, Travignoli
Ve skleničce temně rudá až kávová kabernetová barva, na nose se nepochybně prosazuje černorybízový Cabernet Sauvignon. Hodně zralé červené ovoce (Merlot) a celkově teplý jižní projev. V chuti velmi proměnlivé s provzdušněním a teplotou. Chladné z lahve je robustní, ale hrubé až drsné s převažujícím Cabernetem. Po několika hodinách v karafě se vyhladí, zjemní a Merlot začíná dominovat. Zralé ovoce (třešně) a velká koncentrace (a 14,5% alkoholu) posouvá chuť až dosladka. Kávové tóny, stále ještě silný vliv barikových sudů. Kyselina je zakomponovaná a nevystupuje. Celkově sametový projev a pěkná struktura, ale raději znova upozorním na nutnost dekantovat.
Je to víno dvou tváří: jako by mělo dva projevy, kabernetový (hned po otevření) a merlotový (po delší dekantaci). Soukromě si myslím, že v Toskánsku se dělají snad nejlepší Merloty v Evropě a doporučuju dekantovat tak dlouho, dokud z vůně nezmizí typický kabernetový projev. Dokud převládá Cabernet, je víno hrubé a drsné, s tváří Merlotu přijde i jemnost a harmonie.
no jak padají ty zábrany před zavážkou a 50-tkou, tak na něj došlo, baví mě ta kultivovaná drsnost na začátku, uvidíme jak to skončí…
Za mě už je Calice dávno připravený k pití. Ještě má kyseliny a v závěru trochu taninů, ale taky je to hodně zralý s vysokým alkoholem. A hlavně je to děsně třešňový, hustá třešňová šťáva :-) Tentokrát to mám oproti poznámkám v textu od začátku moc třešňový.
pěkný příklad vlastního omylu, Calice připravený k pití? Druhý den je o třídu lepší, je to nápadný rozdíl. Po sedmi letech v lahvi se jednotlivé lahve mohou dost lišit, ale poslední lahve schovám ve sklepě do kouta a na krabici napíšu 2021.