Boeri a Sasa v Hoffmeisteru

P1180396 F Šamla

Úterní degustaci v malostranském hotelu Hoffmeister dával dovozce František Šamla, o kterém jsem tady už psal mnohokrát a ti, kdo chodí na víno se Skleničkou, si pamatují jeho dvě Barbery z loňských Komunitních bedýnek. Tak předem upozorním, že Františka považuju za kamaráda a že moji degustaci sponzoroval :o) Podávala se vína dvou Františkových bestsellerů, Alfonsa Boeri(-ho) a Antonia Sasy.          

P1180397 Z Reimann

Hlavním tahákem byla účast vinaře Tonyho Sasy, ale ten se bohužel v neděli omluvil. Místo něj zaskakoval Zdeněk Reimann, doyen moderátorů degustací vína. S Alfonsem Boerim jsme mohli už několikrát mluvit na lednové výroční Galadegustaci Vínorevue, na pana Sasu jsem byl zvědavý. František Šamla je totiž velký obdivovatel severoitalského regionu Piemonte, ale Tony Sasa žije v Toskánsku. Kromě několika vlastních vín pracuje i jako enolog-konzultant, svého druhu létající vinař :o) Jako konzultant spolupracuje s několika vinaři v různých italských regionech a některá vína vzniklá z této spolupráce lahvuje a prodává pod svojí značkou. Tak vznikla vína Etna Rosso nebo Amarone z úterní degustace – pojďme se na ně postupně podívat.

P1180358 SASA Defilé 1

1. Lacrima di Morro d’Alba 2012, Antonio Sasa. 365 Kč. Temně rudá barva s rubínovým okrajem a komplexní vůně s ovocem a kořením. V chuti lehké, ovocné s jemnou kyselinou se závěrem neseným sladkými taniny. Chuťově lehké až středně plné, jednoduché a osvěžující, leč bez hloubky.

2. Bevión Selezione 2010, Piemonte Chardonnay DOC, Alfonso Boeri. 475 kaček. Silnější světle žlutá barva se zelenými záblesky. Ve vůni výrazně barikový sud, silná kyselina a celkově moderní projev s tropickým  ovocem, velmi intenzivní. V chuti kulaté, komplexní, s pěknou kyselinou, zjemnělou jablečnomléčným kvašením. Typicky italské, plné sudem, s lehce oxidativním štychem a trošičku vitacitové. V prázdné skleničce úžasní plná vůně. Krásná šardonka!

3. Martinette 2010, Barbera d’Asti DOCG Superiore, Alfonso Boeri. 265 Kč. Temně rudá barva s fialovým okrajem, technologicky je to směs nerezu a různých sudů. Ve vůni ovocné a taninové, v chuti výrazná kyselina a peckovité ovoce (višně, třešně). Intenzivní, koncentrované a silné, ale trochu jednoduché. Už se začíná zakulacovat a harmonizovat, ale to nejlepší má ještě před sebou (ostatně jako my všichni :o)))

4. Porlapa 2008, Barbera d’Asti DOCG Superiore, Alfonso Boeri. 515 Kč. 18 měsíců v novém barikovém sudu se na víně komplexně podepsalo, černou barvou s višňovým okrajem, dřevem ve vůni. Ta je jemná a kromě bariku taky likérová a višňová. V chuti je trochu štiplavé a zároveň plné a olejovitě husté.

5. Noto 2007, Monferrato Rosso DOC, Alfonso Boeri. 395 Kč.  85% Nebbiolo a zbytek je předchozí Porlapa. Temně rudá, zahnědlá barva. Nazrálá kávová vůně, mírně oxidativní. V chuti suché s nepříjemně sevřenou kyselinou a zřetelným podpisem barikového sudu: kafe, málo ovoce. Pro mě ještě stále zavřené a mladé.

P1180360 SASA Defilé 2

6. Jazz 2010, Barbaresco DOCG, Antonio Sasa. 495 Kč. Světloučká nahnědlá barva přeextrahovaného rosé :o) Vůně je velmi jemná, komplexní s lehkou ovocnou linkou, v chuti lehké, komplexní s jemnou kyselinou a příjemnými taniny. Minerální, dobře pitekné, s nepřehnaným, pěkně použitým sudem a v důsledku vlastně jednoduché víno. Barbaresco mě dostalo, super koupě!

7. Etna Rosso DOC 2012, Antonio Sasa. 495 Kč. Denominace Etna Rosso stojí na odrůdě Nerello Mascalese (s malým přídavkem Nerello Cappuccio), ale ještě víc na obdivném hodnocení amerického praotce bloggerů Roberta Parkera a potažmo na historkách či legendách o lávovém podloží a sopečných exhalacích, díky kterým vinaři nemusí vůbec sířit :o) Sasovo Rosso ale přitahuje pozornost i bez pomoci legend: světle červenou barvou až do roséčka, naleželou až uzenou vůní s přezrále ovocnou složkou. V chuti je vyzrálé, ovocité až do přezrálého projevu, trochu trpké i kořenité, s mírně svíravým závěrem. Prostě divočina. Na rozdíl od Parkera jsem Nerellu zatím nepropadl, ale tomu Sasovu jsem připsal 89 bodů ve stobodovce (ostatní bodová hodnocení jsem bůhvíproč zapomněl na stole v salonku :o)

P1180363 2x Brunello

8. Martina 2008 Brunello di Montalcino, Antonio Sasa. 690 Kč. Víno je údajně pojmenované po vinařově dceři. Světlá barva, intenzivní vůně s vystupujícím alkoholem (14,5%), ovoce jen v přezrálé formě, naleželé se zřetelným animálním tónem. V chuti komplexní, hladké s jemnou kyselinou, kávové, se zřetelným vlivem barikového sudu. V závěru až nasládlé a animální.

9. Puro 2008 Brunello di Montalcino, Antonio Sasa. 675 Kč. Tradičně zpracované Brunello čili velké sudy namísto barikových v předchozím víně. O dva stupně plnější barva, intenzivní vůně, plná a ušlechtite parfémová. V chuti důrazné, přesně definované, silné, s charakterem. Po čase se rozvíjí kořenitost a nejspíš by se s delším zkoumáním ukázaly další vrstvy.

Před rokem jsem dostal obě vína k hodnocení naslepo na soutěži a ocenil jsem výš barikovanou Martinu. Především kvůli akordu kávy a animality, a nejspíš jsem chtěl vyzvednout i jedno moderně udělané (= barikované) Sangiovese. Jenže to bylo před rokem, dnes bych hodnotil opačně, Puro 2008 mě dostalo :o)

10. Arena 2008 Amarone della Valpolicella DOC Classico. 870 Kč. 15,5% alkoholu s temnou barvou, rozinkovou a parfémovou vůní. Chuť má důrazný alkohol, je silná, rozinková a minerální, ale alkohol a parfém to pro mě válcují. Na mě je prostě Amarone moc silné, zatím jsem k němu nenašel cestu – pro mě to není víno na pití, ale na ochutnávání.

P1180378 Hoffmeister salonek

Ne že by nádražní restaurace byla lepší prostředí, ale salonek v Hoffmeisteru byl na můj vkus až moc luxusní a atmosféra mohla být srdečnější (ostatně jsme měli samá italská vína :o) Pokud jde o vína samotná, degustační sestava byla vynikajíci. V textu jsem vyzvedl tři vína (Bevión, Jazz a Puro), ale vzhledem k cenám mi vychází jako dobrá koupě všechny (s vyjímkou úvodního Lacrima di Morro).

2 thoughts on “Boeri a Sasa v Hoffmeisteru

  1. Jak na tebe působilo Noto, přišlo ti, že má / nemá velký potenciál? Já z malé degustační dávky bohužel nepoznal, jestli bude jednou sametově hladké…

    1. Předchozí ročníky byly skvělé, tak nepochybuju, že bude zase. To je spíš rozdíl v přístupu: já bych dával plusové body za to, když je víno vyzrálé a ready to drink, ne za roky, po které na ně budu muset čekat. Mladí pijáci vína můžou být trpěliví, staří nebývají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *