Dopředu jsem si sesumíroval několik otvíráků k budoucí beaujolaiské bedýnce roku 2017. Třeba o tom, že s betonovými nádržemi a karbonickou macerací je Beaujolais tavicím kotlíkem a prototypem naturálních vín, nebo o senzačním ročníku 2015, který v božó právě nalahvovali. Jsem si to v klidu vymejšlel a psal jsem vinařům mejly s žádostma o ceníky. Realita mě předběhla. Ocituju volně ze zprávy provázející ceník: „2015 byla malá produkce a fantastická kvalita. Mohu Vám nabídnout maximálně 42 lahví základního červeného (…) a 30 lahví Village…“ Tím skončily moje úvahy, jestli mám do Beaujolais jet v prosinci nebo v lednu. Rozpitou lahev burgundské šardonky jsem ihned odložil do lednice, přešel na mix višnového kompotu s Mirindou (doporučuju!) a začal sepisovat text pro novou bedýnku.
Nehotové vzorky ročníku 2015 jsem koštoval z tanku v Morgonu s Benoitem Desvignes zrovna před rokem (na fotce mi natahuje víno z nádrže pod podlahou) a byly senzační. Rozhodl jsem se vyhlásit božoléské bedýnky bez toho, abych zajel ochutnal nalahvovaná vína, protože 1) věřím tomu, co jsem ochutnával před rokem a 2) nedostatková vína by na mě už určitě nezbyla. Před dvěma lety v únoru jsem jako nově příchozí zákazník některá vína vůbec nedostal, před rokem jen v omezeném množství. Letos je to složitější: některá vína jsou v malých počtech, ale dostal jsem naopak nabídku na víno, které ještě loni na ceníku nebylo. Pyšně to přičítám předchozím návštěvám vinařů, podobně jako v jiných případech v Itálii.
Pro nově příchozí čtenáře / bedýnkáře zopakuju beaujolaiskou abecedu zítra nebo pozítří, dnes jen stručně: Beaujolais je malý region na jihu Burgundska, kam Filip Smělý ve čtrnáctém století vykázal odrůdu Gamay. Někdy v době, kdy Karel IV. zakládal v Praze univerzitu a v americkém Napa Valley se proháneli bizoni. Dnes je to tavicí kotlík stylů, ve kterém jedinou odrůdu a všechna vína sváže jediný způsob kvašení (karbonická macerace). Potom už totiž nastává zmíněný tavicí kotlík, ve kterém se všechno mísí. Mladé Beaujolais Nouveau, ve kterém se scestně zhlédlo naše Svatomartinské, vynechám: to není seriozní víno a s pravým Beaujolais nemá nic společného. Před dvěma roky jsem při cestě do Beaujolais vybral dva vinaře a o rok později jsem se v ročence Revue du Vin de France dočetl, že oba patří do nejužší, šestičlenné beaujolaiské špičky. Z jejich vín byly první dvě božoléské bedýnky a z jejich vín chci udělat i tu třetí.
Domaine Louis-Claude Designes, Morgon
Tradiční vinařství v sedmé generaci s vinicemi na Cote du Py včetně prestižní trati Javernieres a zajímavé, asi šedesátileté vinice La Voute de Saint-Vincent uprostřed Morgonu. Striktně bez sudů, všechno kvasí tradičně v betonových nádržích s tím, že obsah tříslovin se dávkuje poměrem odstopkovaných / neodstopkovaných hroznů. Buďte si jistí, že po dvou dnech v Beaujolais odhadnete poměr stejně dobře jako prosté použití barikových sudů o sto kilometrů výš v Burgundsku.
Domaine Paul Janin et Fils, Romaneche-Thorins
Romaneche-Thorins je jen jiný název pro Moulin-a-Vent čili slavný větrný mlýn na kopci nad Romaneche. Ve starých encyklopediích ještě najdete, že nejvýznamnější beaujolaiské apelace jsou Moulin-a-Vent a Fleurie, až v posledních deseti letech se k nim nově připočítává Morgon. O Janinech píše vinařská ročenka Revue du Vin de France, že sice nehospodaří na těch nejlepších polohách v apelaci, ale že z nich dokáží udělat ta nejlepší vína. Důslednou prací na vinici především. Pro Janiny jsou typické nízké hektarové výnosy a následně vysoká koncentrace vín. Pro základní Beaujolais Villages Rouge udává Eric Janin v roce 2015 sklizeň 25 hl na hektar, no to se na to můžu… kam by s takovou přišli vinaři na burgundských Grands Crus! Na nejlepší parcele Les Greneriers loni sklízel jen na 20 hektolitrů z hektaru.
Beaujolaiské bedýnky
Chci přivézt špičkové Beaujolais v lednu, ale chci ho objednat v prosinci, do Vánoc. Předvánoční doba není ideální, ale malé počty lahví, které mi jeden vinař nabízí, jsou hluboko pod počty loňských a předloňských bedýnek, a v lednu by už mohlo být pozdě. Takže lednové bedýnky s objednávkou v prosinci :-) Vymyslel jsem to následovně:
půlbedýnka A
Janin, Piémonts 2015, Beaujolais Villages Rouge – 320 Kč
Desvignes, La Voute Saint-Vincent 2015, Morgon AOC – 360 Kč
Janin, Les Vignes di Tremblay 2014, Moulin-a-Vent AOC – 390
celkem 1070 Kč plus 60 Kč za Uloženku, takže 1130 Kč. Nebo 2 140 za dvě půlbedýnky.
(Janinovo Piemonts je z loňska přejmenované Les Vignes des Jumeaux.)
Bedýnka B
Janin, Piémonts 2015, Beaujolais Villages Rouge – 320 Kč
Janin, Argiles 2015, Beaujolais Villages BLANC – 420 Kč
Desvignes, La Voute Saint-Vincent 2015, Morgon AOC – 360 Kč
Janin, Les Vignes di Tremblay 2014, Moulin-a-Vent AOC – 390 Kč
Janin, Les Vignes di Tremblay 2015, Moulin-a-Vent AOC – 430 Kč (nízká produkce znamená bohužel zdražení)
Desvignes, Javernierse / nebo Cote du Py 2015 – 590 Kč
celkem 2 500 Kč
Už jsem zmiňoval v úvodním textu, že k omezenému přídělu některých základních vín jsem dostal nabídku na jedno vyjímečné. Janinovo Les Greneriers 2015 Moulin-a-Vent AOC pochází z vyjímečné parcely, vysazené před rokem 2014 (takže více než sto let stará vinice). Erikův otec Paul ji koupil v roce 1967 a patří k tomu nejlepšímu, co v Beaujolais je. Všechna Janinova vína jsou koncentrovaná a silná, tady navíc přistupuje vyjímečně horký ročník 2015 a extrémně nízký výnos (20 hektolitrů na hektar). Pokud byste si chtěli před Vánoci zautrácet, lahev je za 790 Kč.
Podobnou nabídku má i vinařství Desvignes. Jejich Les Impénitents je z vinice vysazené v roce 2014, mohutné, koncentrované, kávové Gamay. Měl jsem zatím jen ročník 2013 (zavřený a nepřístupný) a tankový vzorek patnáctky (koncentrovaně ovocný, pitelný, pravý opak). Lahev za 820 Kč. Jestli budete někdo chtít Greneriers 2015 nebo Impénitents 2015, napište mi to do poznámek v přihlášce.
Jako vždycky budu potřebovat vaše přihlášky a pokud možno i zálohovou platbu na účet. Předpokládám, že by se vína mohla nakládat po devítém lednu a že bych je mohl rozesílat z Prahy v týdnu po 16. lednu. Budu se snažit to uspíšit, ale tohle jsou reálné termíny. Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky, poštovné). Kdo nemá Uloženku dost blízko, může dostat balík poštou (s příplatkem 190 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Vlastní kombinace vín jsou možné a vítané, napište mi je do poznámek v přihlášce (s výhradou několika vín s omezenou dodávkou). Přihlásit se můžete tady.