Kde jinde můžete najít víno vyrobené s francouzskou ušlechtilostí ze sedmdesát let starých vinic s cenou pod 11 liber? ptala se v červenci 2013 Jancis Robinson na svém webu. Správná odpověď je Beaujolais, jedna z nejvýhodnějších koupí ve světě vína. Mrs. Robinson k tomu dodává, že Beaujolais navíc nevyhovuje současné módě vín s vyšším alkoholem, přezrálým ovocným projevem, nízkou kyselinou a barikem. Za pana Skleničku musím dodat, že se těžkým vínům s vysokým alkoholem taky rád vyhnu a že základní Beaujolais Village Erika Janina z šedesátiletých vinic najdete v Komunitní bedýnce za 290 kaček, tedy hluboko pod hranicí jedenácti liber :o) Vyzkoušejte Beaujolais je ojedinělá příležitost pro čtenáře Skleničkova blogu, využijte ji dříve než samo Beaujolais zmizí: podle Jancis Robinson se od začátku tisíciletí zmenšila rozloha beajolaiských vinic o čtvrtinu!
Vesnička Lancié leží stranou od hlavní silnice, mezi Fleurie a Chiroubles, Morgonem a Romanèche-Thorins. Domaine André Colonge má celkem 37 hektarů vinic rozložených v apelacích Fleurie, Brouilly, Beaujolais Villages a Beaujolais. S Landrym Colonge jsme si prohlédli cuvérii (vína kvasí v betonových tancích a v nerezu, jen některá potom leží v barikových sudech) i sklepy a potom jsme v degustační místnosti ochutnali průřez současnou nabídkou. První překvapení: vína bez problémů obstála i v obrovitých degustačních sklenkách!
Beaujolais 2014 má rudofialovou barvu, typickou ovocnou vůni s náznaky selských vůní. V chuti je ovocné (červené a černé ovoce), už zakulacené, lehké pití s trochu štiplavým kořenitým závěrem chuti. Slušné základní víno.
Beaujolais Villages 2013 má důraznou ovocnou vůni s dřevitými tóny (ale je dělané bez sudu). V chuti výraznější ovoce i taniny, slušně koncentrované. Tříslovinový závěr (taniny pocházejí jen z hroznů a stopek, zpracovávají se celé hrozny, ale bez sudu). Svěží a živé. Vinice leží mezi Morgonem a Chiroubles.
Fleurie 2013. Ze sedmihektarového vinohradu ve Fleurie s nízkými výnosy. Temnější karmínový odstín. Vůně je zprvu zavřená květinová, později se rozvinou fialkové a pepřové tóny. V chuti červené ovoce, prachové taniny, dobrá kyselina a zralé ostružiny. Dlouhé.
Brouilly 2013, nejjižnější z deseti Cru Beaujolais. Naleželá vůně s přezrálým ovocem a trochou parfumerie. V chuti svěží, s pěknou kyselinou, čerstvým ovocem. Předchozí tři vína měla podobně strukturovaný závěr chuti s taniny, zde nejsou taniny tak výrazné. Zatím nejkomplexnější projev a nejlepší víno.
Beaujolais Villages Roc’chots 2009, vinice na růžové žule. Vyrábí se nepravidelně, jen ve vyjímečných rocích – další bude až 2014. Nazrálá barva s hnědavými tóny, nazrálá vůně s přezrálým či kompotovaným ovocem (až štrůdl). Totéž se opakuje v chuti, červené ovoce a švestky, kakao, všechno drží pohromadě dobré taniny. Bohaté víno s velkým archivačním potenciálem.
Fleurie Maranvières 2009. Vinař to komentuje jako burgundský styl vína, v praxi to znamená 100% barikové sudy. Hluboká vůně se zralým ovocem a květinami, v chuti lehké, odbouraná kyselina, optimálně zralé ovoce, koření, komplexnost a pěkný závěr s rozpuštěnými taniny. Tohle víno úplně sugeruje představu dokonalých hroznů. Bohužel cena je taky hodně burgundská, vysoká.
Když to mám zhodnotit úplně upřímně, byla to přesvědčivá ukázka regionu od základního svěžího Beaujolais přes seriózní vína ze dvou Cru Beaujolais až po komplexní starší ročníky, navíc za velmi přitažlivé ceny. Kdybych měl v Praze vinotéku, byla by to pro mě s ohledem na poměr cena/výkon jasná volba. Přesně tohle jsem původně v Beaujolais hledal, ale nakonec jsem dal přednost dvěma vinařům, kteří měli i to, co jsem nehledal. Do Čech už Colonge dováží olomoucká Gutta, ale vzhledem k nákupním cenám ve vinařství je klidně možné, že se k nim ještě vrátím :o)
Chutě Beaujolais podle Skleničkova výběru z několika posledních exemplářů Komunitních bedýnek si můžete vyzkoušet tady.