Projet se podél Mosely, zastavit u několika vinařů a proslídit pár vinoték v Bernkaselu je pro mě jako pro ženu zbohatlíka projít se po hlavní třídě ve Florencii a vyzkoušet si blůzičky, kloboučky a kabelky. Nebo jako procházka po pražské Pařížské třídě :-) Původně jsem byl sám na sebe trochu naštvanej, že si zase vezu z výletu na Moselu víc než dvě krabice vzorků známých i neznámých vinařů. Pokládal jsem to za projev slabé vůle, ale i kdybych neobjevil nic úžasného, tak jsem udělal úžasnej sezónní nákup. Skoro všechna nakoupená vína jsou kabinety s alkoholem pod 12% (někdy hluboko pod) a to je v současných vedrech k nezaplacení. Večer na zahradě se lahev vypije snadno, a následky těžkého červeného se 14% alkoholu jsou druhý den protivné. Díky Bohu za letní vedra a německé kabinety!
Mimochodem nejzajímavější zjištění z dvoudenní zastávky v Ürzigu bylo, že Erbesův 2015 Ürziger Würzgarten kabinett je už vyprodaný… v souvislosti s tím, že výroba kabinetu dala asi polovinu celé produkce, tedy 25 000 lahví, mě překvapilo, že taky jako první zmizel. Narozdíl od suchých Spätlese, po kterých je v Česku největší poptávka.
2015 Zeltinger Himmelreich Riesling kabinett feinherb, Weingut Jakoby Mathy
Myslím, že jsem se vinařstvím poprvé setkal na prvomájovém koštu v Ürzigu v roce 2014, ale nejvíc mě utkvěla v paměti výrazná grafika etiket a sídlo v Kinheimu. Dnešní lahev jsem našel v bernkastelské vinotéce za necelých 8 EUR, no nekupte to!
Světle žlutá citronová barva, už trochu nazrálá. Tenká kvasnicová vůně (mírně) s citrusy a bezem. V chuti lehké, tenké, se svěží kyselinou, stopami kvasnic a citrusově ovocným projevem. Minerální závěr trochu svírá patro, lehká hořčinka. 9,5% alkoholu, když už jsem to zmiňoval v úvodním odstavci. Na velký ročník 2015 je to stále ještě trochu neuspořádané, málo sladěné. 86 bodů / 100.
Purist 2016, Axel Pauly
aneb plným jménem 2016 Lieser Schlossberg Riesling trocken kabinett. Etiketu si pamatuju z přehlídky vinařů Mikuláše Cylka v Grébovce, ale teď večer netuším, jestli ho ještě dováží. První dojem byl Riesling kořenitý, to přece není Mosela? Následně jsem vyluštil etiketu a Mosela to je. Druhé dojmy: na nový ročník slušně plná citronově žlutá barva, možná leželo v sudu pár měsíců déle a vinař lahvoval později, než je na Mosele zvykem. Ve vůni lehké, středně intenzivní, herbální, citrusové, kamenité a snad i lehce kvasnicové. Celkově nejednoznačné, vymykající se klasickému moselskému kánonu, ale lehké a přitažlivé. V chuti zase lehké, suché s maličkým zbytkem cukru, s pěknou kyselinou a lehkým kvasničním podtónem. V ovoci jde do nezralých citrusů, v závěru chuti do břidlice. 11% alkoholu. Jen to úplně nenaplňuje klasický moselský vzorec (ostatně už ladění kabinetu dosucha je jako napsat spartakiádní pochod v moll), ale přesto je víno přitažlivé, příjemné, vynikající. Název Purist sedí, je to hodně čisté, lehké, minerální. Za pana Skleničku 88 bodů / 100, z dnešní trojice je přes malé bodové rozdíly jasně nejlepší.
2016 Erdener Treppchen Riesling kabinett feinherb, Dr. Hermann
10,5% alkoholu a poctivý celokorek. Světle žlutá citronová barva, tenká kvasnicovo-citrusová vůně. V chuti o poznání intenzivnější, ale s podobnou charakteristikou. Kvasnice, citrusy, slabší ovocná zralost a minerální závěr. Charakterem jasná Mosela, ale díky brzkému sběru hroznů (to odhaduju) a nižší hladině zbytkového cukru málo typické. Přesto hodně čisté (pokud vám nevadí rezidua kvasničních aromat) a dobře pitelné. Spíš jako doprovod k jídlu než víno vychutnávané samostatně, ale přesto 87 bodů / 100.