V poslední době jsem doma často otvíral Erbesovy moselské ryzlinky, ale na blogu jsem to z ostychu nepublikoval, asi aby té reklamy nebylo příliš. A najednou jsem viděl, že přesně za týden přijede Stefan Erbes už počtvrté do Prahy. Že spolu zase budeme na Galadegustaci medailových vín soutěže Prague Wine Trophy (ve čtvrtek 2. února v Jaltě) a den předtím, ve středu, dáváme Winemaker’s Dinner čili večeři s vinařem v dejvickém Argumentu. Na oslavu jsem si otevřel skoro nejobyčejnější z jeho vín. 2015 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Myslím, že pokud jde o počet lahví, dělá ho nejvíc.
Na jaře kabinet hodnotili kluci z Mosel Fine Wines 89+ bodů s tím, že plností a vyzrálostí připomíná Auslese. Na podzim ho porota Prague Wine Trophy hodnotila 87 body (což je při známém českém skrblictví slušný výsledek v relaci s MFW). Světle žlutá slámová barva, intenzivní sladká vůně hodně zralého až přezrálého ovoce. Po hodině jsem našel i náznaky botrytis, přestože jsem je na blogu na jaře popíral. V chuti svěží kyselina s minerálním tónem, hodně cukru a zralého ovoce až do tropických tónů, ananasu a manga, zralé citrusové plody. Přes poznámky o zralých ovocných chutích je víno lehké s 8,5% alkoholu, plnost dělá jen zbytkový cukr, a dokud je víno správně podchlazené, kyselina ho udrží na uzdě. Za mě chlastací ryzlink a 88 bodů / 100. Ne snad z alibismu, ale na 89 a víc je víno trochu krátké.
Díky čtyřleté znalosti vinařství můžu napsat, že Jean Fisch a David Rayer z Mosel Fine Wines k poznámkám o podobnosti s Auslese asi nechali unést zbytkovým cukrem a pestrostí chutí, botrytických tónů je v kabinetu maličko. Za opulentní nabídku aromat a chutí nemůže vysoká zralost hroznů (kabinety se sklízí jako první, tedy z prvních vyzrálých hroznů, i když nějaké botrytické hrozny se můžou objevit), ale spontánní kvašení. Někdy v ročníku 2013 se vinař rozhodl pokusně přestat přidávat selektované kvasinky. Když se to osvědčilo v prvním ročníku, pokračoval s tím i v dalších letech. Kvašení s vyšším zbytkovým cukrem nezastavuje sírou, ale podchlazením. (Nakonec víno síru dostane, lahvovat sladký kabinet na cestu přes oceán úplně bez síry by asi nešlo.) Výsledkem je doširoka rozkročená chuť a ryzlink, který dokáže nazrávat v lahvi klidně deset roků.
Po loňské degustaci nehotového kalného sudového vzorku kabinetu 2015 z Erdener Treppchen se se Stefanem Erbesem domlouváme, že letos přiveze podobně „jen pro nás nalahvovaný“ nehotový kabinet z Würzgarten. Účastníci únorové Večeře s vinařem si budou moci vyzkoušet, jak to jde dohromady s konfitovaným kachním stehnem a grilovanými kachními prsy. Přesně za týden!