Ancestral a Quintessence

BLOG P1230964 Roche de Solutré

Ještě jednou se vracím ke dvěma „největším“ vínům mâconské Domaine Sangouard-Guyot. Ne že bych je chtěl automaticky nadřazovat jejich vínům Terroirs a Authentique, ale při domácí degustaci na ně přišel čas až nakonec, po Novém roce. Názvy obou vín prozrazují velké ambice, obě bývají vysoko hodnocená v Americe i ve francouzských vinařských ročenkách.   

P1270571 Ancestral 2014 SG

Ancestral 2014 Pouilly-Fuissé AOC, Domaine Sangouard-Guyot
Chardonnay z Mâconu, školené ve starých sudech (3-5 roků). Klasická burgundská lahev, moderní etiketa a celokorek. Ve skleničce hodně plná zlatožlutá barva s oxidativním výrazem, na nose zralé ovoce, jablka, hrušky, citrusy, s lehkým oxidativním tónem. Živé, svěží, komplexní. V chuti zprvu strohé, s pěknou kyselinou nesenou jablky a zralými citrusy, důrazně ovocné a vyzrálé, zaoblené sudem. Harmonické, klidné a přitom tak živé! Dlouhá plná dochuť. I přes popisovanou zralost ovocného projevu působí lehce a dobře se pije. Poznámky z domácí degustace se liší od prosincových poznámek z vinařství, doma víno působí tradičněji, s plností danou jílovitými půdami vinic, ale to mu nic neubírá na kvalitě.

P1270572 Quintessence 2014 PF Sangouard Guyot

Quintessence 2014 Pouilly-Fuissé AOC, Domaine Sangouard-Guyot
Nové sudy a nejvyšší (nejdražší) víno podniku. Zase nazrálá zlatožlutá barva s oxidativními tóny, ve vůni podstatně čerstvější dojem, hodně svěží a živé. Jablka, broskve a citrusy, ale oproti Ancestralu víc svěžesti a minerality, trochu barikového kouře. V chuti plnější, ovocnější a komplexnější, s dobře zabudovanou kyselinou a kořenitým závěrem z barikového sudu. Slušně dlouhé s ovocnou dochutí. Jemné a vyrovnané, zase živost jako společný jmenovatel všech vín Sangouard-Guyot. Dokonalá práce se sudem, soustředění na jemnost a harmonii, žádná robustnost nebo okázalost. To se mi moc líbí! Druhý den sudové tóny v závěru nabyly na důrazu, ale stále drží celkovou harmonii.

BLOG P1230975 Roche de Solutré

Vína mají jasný burgundský charakter, ale jak jsou pro mě některé šardonky z Côte d’Or už příliš okázalé, tohle jsou vína s přátelským potenciálem: nebudu se jim klanět, ale budu je s radostí a potěšením pít. S ostatními Pouilly-Fuissé od Sangouard-Guyot mají mnoho společného, hlavně vynikající čistotu, zábavnou plnost chuti, harmonii a pak vlastnost, kterou jsem v textech popisoval jako živost a nějak nevím, jak to opsat líp :o) Dojem, že degustujete víno, které je vrstevnaté, klidné a přitom lehce proměnlivé jako podmořský život.

Připomínám už notoricky známé božó bedýnky (ve středu bych měl uzavřít přihlášky a víno objednat!) a jedinečnou příležitost ochutnat to nejlepší z Beaujolais. Úvodní článek je tady, přihlásit se můžete tady!

Navíc budeme ve čtvrtek 21. ledna večeřet s moselským vinařem Stefanem Erbesem, mám poslední dvě místa. Jestli se chcete přidat, napište mi na sklenicka@sklenicka.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *