Toskánsko aneb Komunitní bedýnka po čtyřicáté

Brancaia cestou

Uvědomoval jsem si, jak je Toskánsko přitažlivé (nejen vínem), ale přesto toskánská bedýnka letos málem nebyla. Naposledy jsem byl v Toskánsku v létě 2012 a bez toho, abych se tam vrátil a navštívil pár vinařů, jsem se neodvažoval něco přivézt. Už jsem chtěl (od roku 2010 pravidelný) výběr toskánských vín odpískat. Naštěstí jsem na konci září našel týden volna a levné ubytování padesát metrů od moře v době, kdy v Itálii už nefungují ani parkovací automaty… a bedýnka je na světě!  

BLOG P1250357 Querceto Plaza

Pravidelné návštěvy vinařství jsou všestranně užitečné. Například v Quercetu jsem zjistil z ceníků pro návštěvníky, že jsem loni prodával některá vína Marchesi Ginori Lisci levněji, než kolik stojí při návštěvě ve vinařství! Připomnělo mi to první větší toskánský dovoz, který jsem propagoval jako Vína za ceny ve vinařství a pomyslel si, jsem to se snižováním cen přehnal. S tím je konec, ale protože kurz EURO konečně (aspoň symbolicky) klesl, zdraží Castello Ginori jen o dvacku.

Přesto jsem musel několikrát konstatovat, že všeobecný trend zdražování nezadržitelně pokračuje. Před dvěma roky jsem napsal nejmenovanému toskánskému vinaři, že za tyhle ceny už ne, a letos jsem jeho víno místo původních 7,90 EUR kupoval za 9,90. Z letmých pohledů na ceny moravských vín se mi zdá, že italská vína nezdražují až tak moc, ale Komunitní bedýnky jsou můj výběr včetně cen, takže Vernacciu za 300 kaček jsem letos oželel. Myslím, že Sangiovese z Montepulciana za 260 kaček asi Vernacciu trumfne.

BLOG P1250279 Lorenzo Tardivo DEGU

Toskánský týden byl úrodný. Pravidelní čtenáři to zaregistovali jako vlnu článků, pan Sklenička to zaznamenal jako řadu dobrých setkání s vinaři a spoustu zajímavých vín. Nejpřekvapivější byly dvě degustace v Quercetu ve vinařství Marchesi Ginori Lisci. Měl jsem tam dobré vztahy s francouzským enologem Kenem Lenzim, ale ten na konci roku 2012 odešel jinam a nahradil ho domácí agronom a enolog Lorenzo Tardivo. Lorenzo je sympaťák, současná nabídka Marchesi Ginori pro mě byla příjemným překvapením, ale myslím si, že to není o lidech. S příchodem Lenziho se změnilo složení vín a způsob segmentování nabídky, to všechno s Lorenzem pokračuje bez výrazných změn. Podstatné je, že nové vinice vysazené v letech 1999 a 2000 vyzrávají a dávají stále lepší hrozny, vhodnější pro jemnější vína. Navíc jsou v letošní nabídce dva vynikající ročníky (2010 a 2012), takže už při první degustaci den po příjezdu jsem měl jasno, že Marchesi Ginori budu chtít přivézt.

BLOG P1250598 Gracciano DEGU

Ke třem vínům Marchesi Ginori jsem hledal něco tradičnějšího. Montescudaio DOC vzniklo až v roce 1999 na odrůdách jako Merlot a Cabernet Sauvignon, tady nevládne Sangiovese. Zajel jsem do tří vinařství v Montepulcianu a Cortoně a nadchla mě Tenuta di Gracciano della Seta. Tradiční postupy a tradiční, konzervativní projev vín, kde moderna zasahuje jen drápkem (malou příměsí Merlotu, moderním zpracováním hroznů a následným projevem vín bez excesivních tříslovin, tedy především pitelností bez nutnosti příliš dlouhé archivace). Sangiovese z Gracciana bude v zimě velká radost! Vybral jsem v Graccianu tři vína a doufám, že zájem bude dost velký na to, abych je mohl přivézt.

BLOG P1260220 3x Marchesi Ginori

Co jsem vybral do Komunitních Bedýnek:
1. Campordigno 2012 Merlot DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. 230 Kč. Podle poznámek z první degustace s Lorenzem Tardivo vysoká temně rudá barva a hodně intenzivní vůně s ovocem a kořením. V chuti červené ovoce a toskánská horkost dotovaná 14,5% alkoholu. Ovocné, ohnivé, už trochu kulaté s málo výraznými taniny (velké dubové sudy). Minerální závěr, jednodušší a dobře pitelné víno. Venkovský nebo ještě líp selský Merlot.
2. Macchion de Lupo 2011 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. 300 Kč.
Temně rudá kabernetová barva (taky je to čistý Cabernet Sauvignon). Kabernetový nos s vyzrálým ovocem a rybízovým a minerálním závěrem. V závěru ještě trochu ruší zelené tóny a štiplavé taniny, Lupo bude lepší archivovat aspoň do ledna 2016.
3. Castello Ginori 2010 Merlot DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. 500 Kč.
Mohutná barva i vůně, jemná s ovocem (vyzrálé třešně). V chuti plné, kultivované, elegantní a harmonické s pěkným ovocem a minerálním závěrem. S okysličením se ohlazuje a asi bych zatím doporučil karafu. Pitelné hned i za několik let.
Půlbedýnka Marchesi Ginori za 1030 Kč.

BLOG P1260213 Riserva 2010 Gracciano

4. Rosato 2014 IGT Toscana, Tenuta di Gracciano della Seta. 210 Kč.
Růžové z odrůdy Sangiovese a nejspíš z mladých vinic. Překvapivě celokorek, velmi tradiční, jednoduchá etiketa a čiré sklo, které dává vyniknout silné růžovo-cihlové barvě. V jemné vůni žluté ovoce, v chuti svěží a na rosé docela plné, ovocné, s mírnou kyselinou a kořenitě-minerálním závěrem. Všeho je uměřeně a jemně, oproti moravským roséčkům postaveným na kyselině je to o poznání dospělejší, plnější a serióznější víno, byť stále v kategorii jednoduchého pití k brzké spotřebě. V závěru jsou poznat lehké taniny a hádám na malý zbytek cukru, který víno zakulacuje. 13,5% alkoholu. Nic závažného, jen dobře pitelné roséčko a ukázka toho, co se dá udělat se Sangiovese.
5. Rosso di Montepulciano 2014 DOC, Tenuta di Gracciano della Seta. 260 Kč.
Světlá rudá barva, ve vůni výrazně ovocné do třešní a ostružin, zpočátku s trochou selských tónů. V chuti pěkná kyselina, svěží, ovocité do višní a lesních plodů, středně plné. Lehké (13% alkoholu), jednoduché víno z mladých vinic. Pěkné ovoce, ale spíš strohý projev podtržený minimem tříslovin (školeno v nerezu a nejspíš s kratší macerací slupek). Dobře pitelné, už trochu zakulacené. Odrůdově Sangiovese (Prugnolo gentile) s 10%  Merlotu. Kdo nemáte rád rosé, doporučuju dvakrát Rosso di Montepulciano!
6. Vino Nobile di Montepulciano 2012 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta, 420 Kč. Hluboká průhledná temně rudá barva s nahnědlým nazrálým odstínem. Ve vůni ovoce, lesní plody, trocha tříslovin a lehce rozjitřený parfémový tón. V chuti vyzrálé ovoce, od jablek až po červené ovoce, a decentní závoj tříslovin. Žádné bariky, jen velké pětitisícové sudy a pár větších pětistovek (tonneau). Je to hlubší a vrstevnatější, než předchozí Rosso, ale stále dobře pitelné. Taniny v závěru nebrání pití už teď, ale myslím, že rok nebo dva se ještě víno může zlepšovat a několik dalších let vydrží ve formě.
Půlbedýnka Tenuta di Gracciano za 890 Kč.

 BLOG P1250569 Tonneau Gracciano

Můžete objednávat několik variant:
půlbedýnka Marchesi Ginori Lisci za 1030 Kč
půlbedýnka Tenuty di Gracciano della Seta za 890 Kč
celou toskánskou bedýnku (3x Marchesi Ginori plus 3x Tenuta di Gracciano) za 1 920 Kč
celou bedýnku Marchesi Ginori (2x půbedýnka) za 2 060 Kč
celou bedýnku Tenuty di Gracciano (2x půbedýnka) za 1 780 Kč
Ceny platí pro objednávky šesti a více lahví, při menším počtu budu ještě počítat přirážku 50 Kč za dopravu Uloženkou.

BLOG P1260181 krajina pod Volterrou

Tři vína Marchesi Ginori už mám doma, neodolal jsem a přivezl je rovnou. Do Montepulciana jsem to měl daleko, takže je přivezu až podle počtu vašich objednávek. Při malém počtu objednávek Montepulciano nedám, tak doufám, že jich bude hodně, protože Sangiovese z Montepulciana chci pít na Vánoce! Objednávky chci uzavřít za týden, 5. října, a v týdnu po 12. říjnu by vína mohla jet z Gracciana. Vydávat bych je mohl nejspíš po 19. říjnu. Distribuce bude zase v Uložence.cz, ve vlastní síti Uloženky bez příplatku, v DPD-síti a s Českou poštou s příplatkem (Česká Pošta je +200 Kč). Ale to už všechno znáte :-) Viva Italia! Přihlásit se můžete tady.

4 thoughts on “Toskánsko aneb Komunitní bedýnka po čtyřicáté

  1. Dnes jedu směr Montelpuciano a Cortona, takže Tenuta se zdá jako povinnost :)

    Ten hrad Ginori je úchvatný. Bohužel jsme tam byli blbě odpoledne , takže na nákup vína jsem spoléhal na vás a správně :)

  2. Děláte mi dokonalou radost – nejenže tady dosvědčujete, že ta místa a lidi, o kterých píšu, skutečně existují :-) ale navíc si kupujete toskánské bedýnky :-) Nakonec na tom neproděláte, všiml jsem si, že v Quercetu mají Castello Ginori za 18 EUR, díky slevám mám stejné víno za 500. Doporučuju taky Tenutu San Guido v Bolgheri, tam se dobře koštuje!

    1. Tak jsem to nenašel. Projel jsem to mezi Gracciano a zastávkou asi 5x, byl jsem na prašné Via Umbria, ale nic. Zastavil jsem se u Poliziano a v Cantina něco hned na začátku směrem od Montepulciana. Holt se ne vždy vše povede :)

  3. V Tenutě di Gracciano si musíte předem domluvit návštěvu. Najde se to jen podle čísla popisného, žádné cedule nemají. Vinařství je schované na pozemku farmy za zámečkem, no prostě je nutné domluvit se předem. Nevadí, pojeďte zpátky a přihlaste se do toskánských bedýnek :-) V pondělí to uzavřu a objednám Vino Nobile.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *