Myslím, že jsem tohle víno před časem sám pomluvil. Dovezl jsem ho v raných dobách Komunitních bedýnek a prozíravá paní Náhoda mi nechala pár posledních lahví doma. O víkendu jsem očekával dvě malé tlupy návštěvníků / zákazníků, které nakonec nepřijely (jedna omluva byla, že jednomu z účastníků onemocněla kočka:-) Rozhodl jsem se, že vína připravená pro návštěvy zdegustuju sám a poznámky zveřejním. Jestli vás, milí čtenáři, nepřesvědčí o neslučitelnosti chovu koček a lidského štěstí Skleničkův blog, přečtěte si aspoň stručný výtah z vědecké práce Jaroslava Flegra o toxoplasmose. Likvidaci vzorků začneme toskánským Sangiovese z Terra Rossa.
Na začátku bylo nadšení z Maestra 2008, základního Vino Nobile stejného výrobce (Daniele Cernili letos v květnu publikoval vynikající hodnocení, 90 bodů/100 pro nový ročník Maestra 2012). Díky výrazné mineralitě měl slaný závěr chuti, chytil jsem se na něj v květnu 2012 v Perugii a pak jsem kvůli němu jel v červenci na návštěvu do vinařství. Měl jsem z toho dobrý pocit, tři vína jsem dovezl do Komunitních bedýnek, ale po pár letech v lahvi se Terrarossa chovala jaksi blbě. Byla plochá, nevýrazná, jakoby se předčasně zlomila a vytrácela. Ted o víkendu jsem otevřel asi poslední lahev. Hned po otevření šla do karafy a po hodině jsem ji začal pít ke grilované vepřové kotletě. A byla to velká radost.
Vino Nobile je toskánské Sangiovese, a odrůda Sangiovese určitě patří mezi několik málo vyvolených, které dávají velká vína. Ze tří velkých denominací Sangiovese (Chianti Classico, Brunello a Vino Nobile) je to ta nejmenší, nejmíň významná. Přesto ji mám rád, prostě proto, že jsem tam (v Montepulcianu) byl, zatímco v Montalcinu nikdy (přesto jsem nejvyšší bodové hodnocení v životě dal jednomu Brunellu, 96 bodů. Ale těším se, že ještě někdy dám víc.) V Montepulcianu se do Vino Nobile smí přidávat několik dalších odrůd, v Palazzo Vecchio přidávají jen staré toskánské odrůdy. Když mi jednou jeden vynikající someliér řekl, že v TerraRosse 2007 cítí zřetelně přídavek Cabernetu Sauvignon, pochopil jsem, že lidská omylnost je nezávislá na vzdělání: v Palazzo Vecchio CS nepěstují.
Pěstují hlavně Sangiovese, na malém kopci uprostřed údolí, kterým protahují mořské větry, které nedovolí žádným broučkům usadit se na listech révy a odnášejí je pryč. Tak mi to aspoň vyprávěla Federica Riboldi, ale podobné historky jsem slyšel od vinařů z pobřežních oblastí jinde v Itálii nebo ve Francii. Prudké slunce vysušuje vinice, vítr strhává a odnáší organické škůdce, to se to pěstuje réva! Biodynamici v Čechách to mají složitější, aspoň v některých ročnících .-) Ale honem k degustačním poznámkám, dokud ve skleničce něco zbývá…
Terrarossa 2007, Vino Nobile di Montepulciano DOC, Palazzo Vecchio
Temně rudá barva s nahnědlým okrajem, holandské růže! Vůně, která nadchne každého: koženka a dřevo, bez animality, ale za to s jemným kořením a zemitostí. V chuti koncentrované, plné extraktem i alkoholem (14%), suché, se sametovými taniny a stále důraznou kyselinou. S potlačenou ovocnou složkou, zralé červené ovoce podléhá minerálnímu závěru s taniny. Vždycky mě přitahovala mineralita starých keřů z červených vinic bohatých na kysličníky kovů, tady to má víno přímo ve jméně: Červená zem, Terra Rossa. Víno je koncentrované, bohaté, má stále ještě všeho bohatě na dalších pět roků archivace. Skleničkových 91 bodů/100.
Možná bych se měl letos v září do Montepulciana zase vrátit, už kvůli novému ročníku :o)
To by jsi opravdu mohl :-)
Náhodou jsem měl tohle víno (taky poslední láhev) před 14 dny
a bylo velmi dobré. Soupeřem mu bylo Brunello di Montalcino – PURO 2008, které nakonec o jeden krok vyhrálo. Přesto Terrarossa 2007 moc bavila a líbila se.
V červnu jsem měl dvě láhve Terrarossy 07, jedna byla vynikající, druhá s lehce vegetálním odstínem v chuti (odtud možná ona asociace s CS). Taky si myslím, že ještě pár let bez problémů vydrží. Moc pěkné víno.