Správně se to jmenuje 17. jaro Viré Clessé a potrvá to i v neděli, český ekvivalent jsou Otevřené sklepy. Viré Clessé už nikdy nebude jako dřív, ale závěry si nechám až na konec. V sobotu jsem dal 16 sklepů v Clessé a dva ve Viré a když odpoledne začalo slunce pálit, mazal jsem domů, aby se mi neuvařila vína v autě. Krásné jarní počasí, dopoledne spíš zataženo a odpoledne ostré slunce se studeným větříkem. Na úvodní fotce nový kostel v Clessé. Pro stálé čtenáře to bude nadbytečná informace, ale Viré Clessé = Chardonnay. Je to nejsevernější cípek nejjižnější burgundské oblasti, Maconu.
Koštovalo se ve stodolách, cuvériích, na chodnících i na pláccích před vinařstvím. Jedna věc mě stále ohromuje: ve Francii se zdá, že nikdo nic neorganizuje, ale nakonec všechno funguje jakoby samo od sebe. Třeba Otevřené sklepy.
Připomíná mi to bujaré časy na začátku devadesátých let, kdy jsme stavěli podnik a jako největší konkurenci jsme měli podobný francouzský podnik. Rozebírali jsme konkurenci ze všech stran a přestože podnik měl prezidenta, generálního ředitele (a několik dalších ředitelů), základní otázka zůstala nezodpovězená: Kdo to tam vlastně řídí? Kdo to doopravdy dělá? Nikdy jsme na to nepřišli, zdálo se, že nikdo, ale fungovalo jim to…
Domaine Michel, sudy na chodníku a na nich otevřené lahve, za chvíli dost lidí a zábava. U Viré Clessé 2011 se mi zdálo, že to je trochu dosladka a že hrozny mohly mít botrytis, jenže jsme v Burgundsku, a tady se nic takového přeci nedělá .o) Když vytáhli Héritage 2006, tak bylo jasný, že se mi to nezdálo: byl tam zbytkovej cukr a botrytis jako vyšitá. Zeptal jsem se a pan Michel to potvrdil: moc se to tak nedělá, ale Michel a ještě jeden vinař v Clessé to tak udělají, když je dobrý ročník. Prostě tabu začaly padat :o)
Domaine de Chervin a Bruno Goyard, artisan vigneron. Jiří Hron to slovo jednou převedl do češtiny novotvarem „artisanální,“ ale doufám, že se to neujme. Líbil se mi Goyardův slogan „Pěstujeme svou odlišnost.“ Organicky ve vinici a bez chemie ve sklepě, Chardonnay mě nebralo, ale červená ano. Měl dvě, Macon Rouge 2011 a 2007 a protože jsem nevěděl, jestli je v té apelaci Gamay nebo Pinot, tak mě zkoušel. Zároveň jsem si na tom ověřil, čemu se říká, že Gamay „pinotuje.“ Macon 2011 mělo barvu i nos jasně pinotovou, ale po únorové návštěve Beaujolais jsem v chuti musel poznat Gamay. Macon Rouge 2007 byla velká pecka, naleželé velké víno, koupil jsem vzorek.
Otevřená vrata do stodoly, ti uvnitř jsou aspoň ve stínu. Všechno funguje, nikdo moc nepřekáží a nikdo se netlačí, nikdo není opilý. Řidiči jezdí pomalu a dávají si přednost…
Ten vláček je snad povinný, jezdí každý víkend v jiné apelaci. Ve Viré Clessé to byla spousta nachozených kilometrů, vláček by se hodil. Taky živá kapela, skákací hrad a další atrakce pro děti, foie gras, palačinky, sýry…
Asi největší atrakce (po vínu) v Clessé, románský kostel.
Maurice Bressand a Domaine du Mont. Otevřená vrata do haly a jen dvě vína. Viré Clessé 2004 a Viré Clessé 2005. V hale nové nerezové tanky, ale měl jsem dojem, že starý pán a paní už nepracují a jen vyprodávají zbylé lahve starých ročníků. Viré Clessé 2005 byla bomba, bohaté, nabušené víno z velkého ročníku s už výraznou oxidací, ale ještě v rovnováze mezi reduktivním a oxidativním projevem. Koupil jsem krabici pro sebe a uvažoval jsem, jestli rovnou nekoupit deset krabic do příštích Komunitních bedýnek. Neodvážil jsem se, bál jsem se, že tak staré víno cestou bez chlazení zničím.
Viré Clessé už nikdy nebude jako dřív…
Moje návštěva samozřejmě nic nezmění na Viré Clessé, ale změnila můj pohled na ni. Ten už nikdy nebude jako dřív. Našel jsem tam jednoho biodynamika, několik bio-vinařů (a spoustu dalších, kteří se k tomu nehlásí, ale praktikují to). Našel jsem kromě šardonek z nerezu a ze sudu taky šardonky oxidativní, šardonky botrytické (taky šardonky unylé a utahané, jak už to bývá :o). Mám dojem, že obecně užívaná pravidla o tom, jak má víno z té které apelace vypadat si vinaři ve Viré Clessé interpretují trochu volněji než ve striktnějším Cote d’Or. Ne že bych pro to horoval: všechna ta vína dělaná s delším ležením na kvasnicích a nepředvídatelným kořenitým projevem určitě nebyla bezvýhradně moje gusto, dokonale naplněný kánon krásy funguje podle očekávání a dobře, ale pestrost a variabilita se mi líbila. Zítra ještě dám zbytek sklepů ve Viré.