Pár fotek z Hiltonu

Reporty z IWSP v pražském hotelu Hilton jsem tu měl už několikrát. Užitečnost reportů potvrdily nedávné Komunitní bedýnky – když jsem v červenci zjistil, že nestihnu včas dovézt víno z Itálie pro plánované toskánské bedýnky, prohlížel jsem si naštvaně vlastní blog a připoměl si tak zmínku o alsaském vinařství Scheidecker na dubnovém IWSP. Za pár dní jsem tam jel a byly z toho srpnové alsaské bedýnky. Takže čtěte :o) stejně jako v dubnu neplánuju zatím žádné slovinské bedýnky, ale kdo ví… Dnes bylo možné v Hiltonu ochutnat vína 70 vystavovatelů. Předem jsem se rozhodl pro několik slovinských vinařství a dnes jen stručně o několika jejich vínech.

P1180438 Vina Ronk, Slovenia

Vinařství RONK, Goriška Brda. Začali jsme rovnou tím nejlepším, suchou Rebulou 2013. Všechna vína z nerezu a s kratší či delší macerací slupek. U některých odrůd mi to vadilo, u některých ne, nejvíc se mi líbil Pinot Blanc a Rebula.

P1180439 Tokaj, Pulec

Mitja Pulec a zase jsem koštoval jen bílá vína. Zase se mi líbila Rumena (žlutá) Rebula 2013 s výraznou kyselinou, ale bomba byl JAKOT (čili Tokaj) 2012. Už od vůně moc zajímavé víno, minerální ve vůni i v chuti, zvláštně plné a herbální.

P1180444 Spirit of Jeruzalem, Kupljen

Vinař Joze Kupljen evidentně dbá na to, aby všechna jeho bílá vína měla silnou kyselinu. Dostal mě (bílou) odrůdou Šipon, ze které dělá výrazné a svěží suché víno s pěknou kyselinou. Na fotce je jeho cuvée Spirit of Jeruzalem, směs odrůd Pinot Gris, Chardonnay a Šipon, velmi osobité a přitom seriózní, pěkné víno. Zase ten Šipon!

P1180448 Mihael, Kmetija Prinčič

Kmetija Prinčič nepřijeli, ale vína poslali a mezi nimi asi nejlepší bílé cuvée, Mihael Belo 2010. Silná barva, nazrálá chuť zaoblená sudem, plné a barikované až do likérových tónů. Směs 50% Rebuly, po 25% Chardonnay a Sauvignon.

P1180451 Marinella Maiorano Fontanafredda

Fontanafredda je velké vinařství se stovkou hektarů vinic v Piemonte, paní Marinella Maiorano přivezla čtyři Nebbiola. Mladé Langhe Nebbiolo Ebbio 2012 a tři Barola, na kterých bylo možné sledovat vliv původu na víno :o) Barolo Silver 2010 pochází z různých míst denominace, je už překvapivě dobře pitelné a slušně plné. Nejvíc se mi líbilo Barolo di Serralunga d’Alba 2010, vyrobené jen z hroznů ze stejnojmenné obce. Světlá barva, výrazně ovocná vůně, koncentrovaná plná chuť s harmonickým ovocným projevem a měkkými sladkými taniny, dochuť lesních plodů. Barolo Vigna la Rosa 2010 pochází z jediné vinice La Rosa, je ještě koncentrovanější a chuť začíná jemnějším ovocným projevem, ale v závěru nastoupí ještě tvrdá kyselina a hrubé taniny – byl to sudový vzorek, víno se ještě neprodává. Výrazně se projevuje původ, ale s koncentrací vína taky roste nutnost ležení. U mně by vyhrálo Barolo di Serralunga, na fotce.

P1180456 Pamela Bernini, Villa Mangiacane

Pamela Bernini z toskánského vinařství Villa Mangiacane, jejich Chianti Classico Riserva 2011 bylo prostě senzační. Hodně harmonické, komplexní víno s mírně potlačeným ovocným projevem. Nádherná světlá barva, likérová a ovocná vůně, vyrovnaná sametově hladká chuť s příjemnými taniny. Krása!

5 thoughts on “Pár fotek z Hiltonu

  1. Nedávno jsem pil mladé Barolo Serralunga a překvapilo mě, jak moc bylo na svůj věk pitelné… proti tomu jsou některá 20 let stará Barola stále nepitelná :)

    1. Myslím, že jsem o tom psal už na starém Skleničkově blogu tady: http://vins.blog.cz/1302/neverte-starym-pravdam. Je to dané především změnami práce ve vinici, tedy agrotechnikou. A je to zákonité – když už někdo po šedesátce zbohatne tak nechutně, že si může kupovat nejlepší Barola, Brunella atd., tak zase nechce čekat 30+ roků na to, až je bude moct pít :o)

  2. Nieje za co. Kazdopadne Slovinske vina si urcite zasluzia vacsiu pozornost. U nas je to priam nezohnatelna zalezitost. :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *