Novinky z Mělníka a z Itošky

Další kolo pátrání po mělnických novinkách jsem začal u Krausů. Jel jsem si pro předchozí ročník Pinotu, ale už byl vyprodaný a dostal jsem teprve pár dní nalahvovanou novinku. Takže s rezervou na to, že víno je rozbité nedávným lahvováním.

P1180178 PN 2013 Kraus
Pinot Noir 2013 zemské, Mělnické vinařství Kraus       
Světloučká, ale odrůdově typická barva. Na nose lesní směs po dešti – zemitost, jehličí, lesní plody. V chuti suché, hladké a jemné, s odbouranou kyselinou jablečnou. Ovocný projev je trochu mdlý (viz poznámka o lahvování), s jahodami, ostružinami a peckovým ovocem, kořenitý závěr a slušná délka. Předchozí ročník asi působil vyzráleji, ale ten jsem měl v nejlepším čase a PN 2013 ještě bude vyzrávat. 12% alkoholu a vlastně typický severský Pinot.

P1180189 RR 2011 ŠSM

Ryzlink rýnský 2011 zemské

Klasická školněstatková štíhlá lahev i etiketa, plnější citronově žlutá barva. Medová a herbální vůně, trochu koření, lehkost a elegance. V chuti úplně suché, s nečekaně jemnou kyselinou a citrusovým projevem. Výrazně minerální mělnickým opukovým stylem, příjemně zakulacené, s dlouhou dochutí směřující do citrusů a bylinek. 12% alkoholu. Domácí ryzlinky se často dělají v pozdním sběru, kabinetní lehkost a nekomplikovanost tohoto zemského vína vidím jako výhodu a přednost.

P1180195 RR 2012 PS ŠSM

Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr, trať Liběchovská

Prodloužená štíhlá lahev (která se tak špatně skladuje mezi ostatními) a nová, moderní graficky čistá etiketa. Plná citronově žlutá barva a komplikovaná vůně s tóny uvadajících květin a bonbonů. V chuti působí jako plnější a důraznější verze předchozího kabinetu. Podobá se mu herbálními tóny i mineralitou, ale má svěžejší citrusový projev a plnější tělo. 13% alkoholu. Selský minerální projev připomíná těžké kameninové květináče ve spomyšelském bazaru :o) a tentokrát bych si soukromě vybral předchozí zemský ryzlink z ročníku 2011.

Montescudaio DEGU

Montescudaio DOC

V titulku jsem sliboval novinky z Itálie: všechna vína do třicátých toskánských Komunitních bedýnek už mám (a většinou jsem je už předal České Poště nebo Uložence.cz k distribuci přihlášeným účastníkům). Něco vín mi zbylo, ůčastníci bedýnek se o ně můžou přednostně přihlásit. Jedno víno, které jsem si soukromě přidal k objednávce, se k recenzi na blogu nekvalifikovalo (podle zásady psát jen o tom, co můžu pochválit). Čtyři toskánská červená v bedýnce pocházejí z malé a skoro neznámé denominace Montescudaio, chudého příbuzného Bolgheri. Už jsem pro svou náklonnost k zapomenutému Montescudaio DOC vyslechl pár posměšných poznámek, tak mi teď udělal radost seznam 50 nejvýznamějších italských vín podle BIWA (o formátu ankety/soutěže jsem už psal). Caiarossa ani Marchesi Ginori Lisci to nejsou, ale do padesátky nejlepších italských vín se prodrala dvě vína z Montescudaio. Jedno z vinařství má českého dovozce, ale ten raději víno propaguje jako Bolgheri DOC, jakoby chtěl dokreslit moje poznámky o nejpodceňovanější toskánské denominaci. Věřím, že se brzy dočkám v italské první padesátce i Caiarossy !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *