Největším objevem srpnové cesty do Alsaska asi jsou biodynamická vína Fréderica Geschickta (web). Určitě jsem se do nich nezamiloval bez výhrad, ale už teď je jasné, že spousta nadějných vzorků (hlavně sektů) jiných výrobců skončila nedopita a k vlastnímu příspěvku na blogu se nepropracuje, o Geschicktových vínech by se dalo psát a přemýšlet mnoho večerů…
Riesling Wineck-Schossberg 2007 Grand Cru, Alsace AOC
O vinici mnoho nevím, jen to, že leží mezi Ammerschwihrem a Katzenthalem, má 27 hektarů a podloží tvoří žula. I moje průvodkyně ammerschwihrskou degustací Aurélie Fayolle víno uváděla jako „zulový ryzlink.“ Když mám po osmi hodinách za volantem degustaci a vede ji blondýna v šortkách a pleteném svetru, uvěřil bych jí nejen tu žulu pod vinicí :o)
Klasická alsaská lahev, designově vznešenější etiketa (než má jejich základní Riesling) a celokorek. Ve skleničce plná žlutá barva se zlatavými záblesky, na nose jemné zralé až přezrálé žluté ovoce a zřetelný kouřový tón, po hodině se vůně rozlévá do šířky a objevují se medové a kořenité tóny, po delším čase se objeví i barvy a laky. V chuti úplně suché, s klidnou, neagresivní kyselinou, nazrálé. Ovocné tóny jdou spíš do mirabelek (možná sugesce, v Alsasku se teď prodávají všude) a broskví, kyselina připomíná i citrony. Výrazně minerální až do olíznutí či ocucání kamene, škoda že jsem si v poslední době neoblíznul žulu. Každopádně primární charakteristiky odrůdy jsou hodně potlačené a postupem času minerální závěr sílí a dominuje.
13 % alkoholu a logo Demeter, biodynamické víno. Podobně jako v ostatních případech vinaře opět oxidativně připravené, ale v tomto případě to není přespříliš nápadné. Surovina byla silnější než technologie a ve výsledku se prosazuje víc surovina. Tohle víno je vyhraněné (= nemusí se líbit každému), ale sotva mu lze upřít serióznost a ambice. Nic lehkého nebo veselého, spíš námět k přemýšlení. U mě asi 87 bodů/100, ve vinařství za 14 EUR (399 Kč).