Vino sfuso


Úvodní fotka je autentická a názorná, ale bez nápovědy asi neuhodnete, o čem to dnes bude. V místní vinotéce jsem do přinesené lahve koupil sudovku čili vino sfuso, červené z místního (Bolgheri) vinařství Casa di Terra. O výrobci jsem tady už párkrát psal. Je to poměrně nový podnik, 45 hektarů vinic a moderní výrobní budova. Rok založení jsem na webu nenašel, ale zmínky o stáří výsadeb začínají rokem 2002, barák je myslím novější. Na vinicích mají Cabernety Sauvignon a Franc, Merlot, Syrah, Malbec a Petit Verdot, plus Vermentino. Ceny jsou od 18 do 105 EURO, Vermentino od 13. V zásadě to vidím jako moderní podnik, postavený s velkou finanční investicí, a s programem postaveným na vysoké reputaci oblasti Bolgheri.  

Jak do toho zapadá sudovka za 5 EURO za litr? Stručně řečeno, výborně. Už jsem tady několikrát psal o tom, že v celé vyspělé Evropě vyrábí vinaři vína ve třech kvalitativních stupních. Zjednodušeně řečeno, Rosso di Montalcino – Brunello di Montalcino – Brunello Riserva. V různých regionech se ty tři kategorie pojmenovaly různě, ale rozdělení kvality do tří stupňů se vžilo a zavedlo se i v apelačních regulích.

Teď trochu odbočím, abych se mohl zase vrátit k tématu. Vzpomenu na magickou a často nepochopenou poučkou „víno vzniká ve vinici.“ Základní víno se dělá z jiných hroznů než další dvě kvalitativní kategorie. Souvisí to i s tím, že pokud jde o objem produkce, nejvíc vína se vyrobí v základní kategorii, méně ve střední a jen pár sudů v nejvyšší. Kdybyste smíchali dohromady všechny tři kategorie, dostanete v zásadě zase jen základní kvalitu. Nejen proto, že nejslabší víno určí kvalitu směsi, ale taky proto, že je ho nejvíc. Do střední a nejvyšší kategorie se vybírají nejlepší hrozny, většinou i z nejstarších a nejlepších vinic.

A teď zpátky k tématu. Někdy v roce 2021 jsem viděl v toskánském vinařství v sobotu v poledne frontu místních lidí s PET lahvemi. Ptal jsem se vinaře, jak sudovka pasuje do jeho programu. Řekl mi, že skvěle, že díky ní má další kategorii vína a může prodat hrozny, které by jinak snižovaly kvalitu jeho lahvovaných vín. Čímž se zase vracíme do Čech a k tomu, zda omezovat prodej sudovky je geniální nápad, který pomůže domácím vinařům. Soukromě se dívám s velkými pochybami na lahev Bolgheri za 105 EUR, ale s velkým pochopením na matku od rodiny, která si v Cecině v sobotu v poledne ve vinotéce nechá stočit do bag-in-boxu pět litrů sudovky za 10 EURO celkem. Stála jich tam fronta, lahev za 12 EURO jsem kupoval jen já. Problémem moravských vinařů asi nebude nedostatek konzumentů ochotných dát 105 EUR za láhev vína, ale stále menší počet lidí, kteří považují víno za běžnou součást stravování. (A samozřejmě i to, že v české společnosti stále nepanuje shoda, zda vinařství jako obor podporovat nebo omezovat, případně oboje najednou.)

Vino Rosso, Casa di Terra
Úvod byl tak dlouhý hlavně proto, že v Toskánsku prší. Z původních tří dní se deštivá předpověď rozšířila na pět, takže nemám naději na žádné krásné fotky a výlety do vinařství, jen na zimu a déšť. Ráno jsem se aspoň zašel podívat na moře, na pláži řádil velký buldozer a uklízel hromady chaluh, které moře vyplavilo přes zimu. A to je dobře, na Velikonoce bude pláž čistá, písčitá, koupací.

Víno nemá udaný ročník ani složení, jen alkohol (13,5%), ale budu vesele spekulovat a hádat. Ve skleničce je temná granátově červená barva, na nose je skoro středně intenzivní a komplexní ovocná vůně (červené ovoce, lesní plody, perfektní zralost) s lehkým dotekem sudu. Čekal jsem nerezovku a s prvním napitím jsem si taniny spojoval se slupkami a třapinami, tedy ne se sudem, ale po hodině bych se vsadil, že alespoň část vína byla v sudu. V chuti je to pěkně vyrovnané, ovocné, kabernetové, trochu třešňové (Merlot?), lehce kořenité v závěru, se slušně dlouhou dochutí. Paprika a tabák, všechno ve velmi decentních projevech včetně taninů. Hned po otevření víno působilo jednoduše, po dvou hodinách se hodně zvedlo a kdybych ho dostal jako lahvované za 10 – 12 EURO, neměl bych námitky. Není to nic složitého, nic strukturovaného, ale krásně se pije a je to pěkně sladěné. Hádat složení je těžké, ale podle popisu se nabízí Cabernet Sauvignon s Merlotem, podle závěru bych přidal malý podíl Syrahu. Lahev za 4 EURO se mi teď jeví jako super nákup, určitě koupím znova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *