Anteprima je italská propagace nového ročníku vína. Je zaměřená na profesionáy v oboru, ale často přístupná i amatérům (za velmi rozumný poplatek). Bejvávalo, že se toskánská Anteprima valila celý únorový týden, postupně Chianti, San Gimignano, Montepulciano a Montalcino, ale aktuálně se Consorzio di Vernaccia osamostatnilo v květnu a nic není jak bejvávalo :-) Ale ze sledování čtenářů na soc-sítích vím, že současně s Montepulcianem běžela ve Veroně Anteprima di Valpolicella. Úvodní fotka snad udělá radost všem, kdo v Montepulcianu už byli, ostatním doporučuju neváhat a jet. Vlevo dole asi nejslavnější dominanta města, chrám San Biagio, vpravo nahoře staré Montepulciano.
A když už jsem v tom turistickém módu, tak druhá nejvýraznější dominanta, portál s městskými symboly nad cisternou (=studnou) na náměstí. Consorzio di Vino Nobile di Montepulciano má reprezentativní prostory v městské pevnosti (Fortrezza di Montepulciano, kdybyste to hledali na Google Maps – doporučuju!), asi 200 metrů od náměstí. Když tam přijedete v létě, mají v pevnosti spoustu Enomatiků a asi čtyřicet místních vín pod dusíkem, takže bezpečně připravených k odchutnávaní, pěkně jedno od každého vinařství a navíc s terasou s milionovým výhledem na Val d’Orcia. Jediná vada na kráse je ten kopec, ale dá se tam dojet až ke vchodu na parkoviště, pokud máte s sebou řidiče ochotného nepít. Měl bych taky poděkovat Consorziu za pozvánku a registraci na Anteprimu. O italském příjemném životním stylu s minimalizací pruzení bych někdy rád napsal něco většího.
Pár dat o Vino Nobile di Montepulciano. Založeno v roce 1966, od roku 1980 je to DOCG. Nemám aktuální data o velikosti výsadeb, ale tuším, že patří mezi nejmenší červené oblasti. Maximální výnosy 8 tun na hektar, minimální podíl 70% Sangiovese (plus 30% ostatní toskánské odrůdy). Jsou předepsané doby vyzrávání (24 měsíců), minimální obsah alkoholu, kyselin i bezcukerného extraktu. Od letoška přibývá k trojici Rosso di Montepulciano – Vino Nobile – Vino Nobile Riserva čtvrtá kvalitativní kategorie nazvaná Pieve. Produkční oblast je omezená na deset mikroregionů v okolí Montepulciana, výnos na 7 tun hroznů, požaduje se minimálně 85% podíl Sangiovese. Nejméně 5 gramů kyselin a 26 gramů bezcukerného extraktu. Dost dat :-) Jako první jsem čistě náhodou navštívil stolek Tenuta Valdipiatta a myslím, že jsem měl štěstí. I po kolečku po celkem osmnácti vinařstvích si myslím, že Valdipiatta bude patřit do místní špičky. Vína nejsou přetěžkaná sudem, mám jen poznámku o vyšším alkoholu, ale tu razantně zpochybnilo dalších sedmnáct degustací. Většinou propaguju vína s nižším alkoholem, ale buď jsem si v Toskánsku už zvykl nebo nevím… Většina vzorků Vino Nobile měla mezi čtrnácti a čtrnácti a půl procenty alkoholu, ale bez kouknutí na etiketu bych to neřešil a schválil.
Tenuta Vallocaia. Dostali mě místním Sauvignonem, protože čistý Sauvignon Blanc bych v Montepulcianu nečekal. A potom umbrijskou směsí Grecchetta a Trebbiana (70/30) 2024, která byla prostě DOKONALÁ. Sauvignon pěknej, čistej, ale udělanej dost na efekt, líbivej, s malým zbytkovým cukrem atd. Ale směs Grecchetta s Trebbianem byla úplně seriózní víno (žádné ústupky líbivosti, aspoň pokud jsem dokázal rozeznat), složení i projev dokonale odpovídaly Umbrii, jejíž hranice leží pár kilometrů od Montepulciana. Šach mat prostě :-)
Ardore 2021, supertoskánec, stále Tenuta Vallocaia. 50% Merlot, po pětadvaceti Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon. Super dokonalé. Ale radši jsem se neptal na cenu.
U stolku vinařství Poliziano someliér balí návštěvnici, nebo naopak :-) Poliziano mají asi nejlepší vína v Montepulcianu, určitě z nedělní degustace. Asinone je už několik let etalonem pro Vino Nobile, Le Stanze (CS) je úžasný supertoskánec, který přitahuje intenzitou. Teď k tomu přidají Pieve Caggiole, které je prostě super, pitelné, nádherné… ale cena bude 80+ EUR za lahev. Čímž se dostávám na tenký led odhadů a předpovědí, co asi udělá trh s vínem ve zlých časech válek.
S radostí zvěstuju, že nové Vino Nobile 2022 z Tenuta di Gracciano della Seta bude zase výborné. Sice má 14,5% alkoholu, ale je krásně pitelné, svěží, pěkné. Udělalo mi radost roséčko, na degustaci vzali tankový vzorek Rosato 2024 s 11,5% alkoholu s krásnou kyselinou, lehké letní pití. Na to se těším, protože rosé s alkoholem pod 12% se v Toskánsku málokdy najde. Plus úplně nové Vin Santo 2018, slaďák z Trebbiana a Malvasie. Rovnou prozradím, že to bude veliká vzácnost, neb na Skleničkově blogu ještě najdete report z návštěvy vinařství se zmínkou o degustaci Trebbiana ze stopadesátilitrového tanku :-) A samozřejmě Pieve Gracciano 2021 s obrázkem místního kostela. O Pieve Gracciano jsem tady nedávno psal a jako český mikrodovozce už znám cenu, bude to snesitelné.
Mám půl stránky pochvalných poznámek o vínech vinařství Boscarelli, které považuju vedle Poliziano za další místní špičku, ale bohužel jsem nenašel žádnou fotku. A mezi tím mám spoustu vinařství s víny někdy zajímavými a někdy průměrnými nebo obyčejnými. Viděl jsem problém v (některých) nových vinařstvích (založených například 2015), které táhnou ceny strmě nahoru, protože bankovní úvěry na nové vinice a budovy a technologie a potom náhle pěkné, ale ne dokonalé nebo ohromující víno za 35 EUR. Celkově na mě udělala velký dojem balanc mezi vyšším alkoholem a pitelností. A soustředění špičkových vinařství na čisté Sangiovese.
Možná jsem se nechal strhnout víny a málo fotil. Ale mám spoustu fotek cypřišů a mraků z pondělní cesty domů. Třeba z toho sestavím další blog :-) Těšte se!