Život přináší různá překvapení. Třeba právě teď: po dvanácti letech dovážení moselských ryzlinků vinařství Karl Erbes (a třinácti ročnících, protože v roce 2012 jsem ještě stihl ročníky 2011, 2010 a 2009) jsem otevřel dva suché pozdní sběry 2023 a jsou úplně jiné, než cokoli za předchozích jedenáct let. Ze dvou vín nemůžu usuzovat na ceký ročník a zatím jsem se na důvody neptal, protože v Ürzigu právě vrcholí sklizeň. Takže jen degustační poznámky bez definitivního rozluštění, zda je to dáno výkyvem počasí nebo změnou směru.
2023 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
Na mladý ryzlink výrazná, zářivá a dost plná citronově žlutá barva, na nose středně intenzivní citrusy, čisté, plnější projev. V chuti působí hodně nazrále, s pěknou ale nedůraznou kyselinou, krémovým projevem se zralými citrusy a trochu i jablky, jemně kořenité, až do balzamikových tónů. Podle degustace soudím na delší ležení na kvasničních kalech, zároveň je znát důraznější alkohol (13,5%). Projev je čistý a ovocný, ale oproti předchozím ročníkům má víno vyšší alkohol a chybí ostřejší kyselina, za mě je odbouraná jablečná kyselina (analytická data neznám).
2023 Ürziger Wurzgarten Riesling Spätlese trocken Alte Reben
Ještě o kus plnější barva přechází až do zlatavě žluté. Na mladý ryzlink je to nezvyklé a ukazuje to na delší ležení na kvasničných kalech. Na nose intenzivní čistá ovocná vůně: citrusy a jablka, hodně zralý projev až do tropického ovoce. V chuti slušná kyselina, trochu ostřejší než u Treppchen, komplexní ovocný projev s hodně zralým ovocem, kde nad citrusy převládají jablka, středně dlouhé, plnější, ale díky vyšší kyselině se zdá lehčí než Treppchen. 13% alkoholu.
Hned po otevření jsem byl překvapený, protože jsem čekal svěží ovocný projev s tenkým tělem a dostal těžší vína s vyšším alkoholem a krémovým projevem z delšího ležení na kvasncích. Poznámky jsem psal až druhý den. Vína se očividně srovnala a byla líp pitelná, svou roli sehrálo, že už jsem věděl, co mě čeká… Měl jsem Erbesovy suché pozdní sběry rád kvůli energii, svěžesti a lehkosti, čemuž frivolně říkám vraždění neviňátek. Tohle jsou mnohem dospělejší a serióznější vína, což bylo sice jasné hned, ale druhý den se to bez překvapení líp přijímá. Je to jako dostat ta původně svěží vína po pěti – šesti letech archivace ve sklepě, a nejspíš jim dalších pět let archivace pomůže.
V úvodu jsem psal, že nevím, jestli je výkyv ročníku, pozdě sklizené hrozny nebo změna směru vnařství. Abych nebyl za alibistu, tak si dovedu představit pozdě sklizené hrozny a vyšší alkohol, dokonce i odbouranou jablečnou kyselinu ještě ve vinici, ale když vinař tak zralou surovinu nechá do konce srpna na kvasničných kalech, lidově řečeno aby se víno zahustilo, tak to už není jen vliv jednoho ročníku, ale rozhodnutí vinaře. Takže i vyšší alkohol a další atributy budou spíš rozhodnutí vinaře. Jestli jsou Erbesovy ryzlinky lepší postaru s nižším alkoholem a svěžím projevem nebo ponovu s plnějším krémovým projevm, to si musí rozhodnout každý sám. Pro milovníky svěžích a lehkých ryzlinků s nižším alkoholem tu stále jsou Erbesovy kabinety.