Nová francká bedýnka přišla na svět skoro tajně. Na blogu jsem ji nevyhlašoval, protože jsem se bál malého zájmu a počítal s tím, že ji zruším. Rozeslal jsem nabídku pravidelným i nepravidelným bedýnkářům jako newsletter a za pět dní se sešlo dost objednávek, aby mi to zaplatilo benzin. Domluva s Jürgenem Hofmannem byla rychlá, obratem mi napsal, že si víno můžu vyzvednout kdykoli a já jsem jel. Bylo vedro, tak jsem si k tomu už nic dalšího nepřidával a na otočku jsem přivezl víno. V úterý jsem rozeslal víno mimopražským, ve středu a dál budu rozvážet v Praze. Abych měl na webu nějaký odkaz a vzpomínku, zkopíruju sem základní informace:
Bedýnka A, všechno
2023 Flint blanc – 290 Kč
2023 Bacchus – 290 Kč
2023 Silvaner kabinett – 340 Kč
2023 Riesling kabinett – 340 Kč
2023 Riesling St. Martin – 490 Kč
2023 Schwarzriesling – 350 Kč
celkem 2 100 Kč
Bedýnka B, letní chlastací
2x 2023 Flint blanc – 290 Kč
2x 2023 Silvaner kabinett – 340 Kč
2x 2023 Riesling kabinett – 340 Kč
celkem 1 940 Kč
Sám mám od Hofmanna nejraději jeho kabinety. Silvaner i Riesling bývají hodně suché, s nízkým alkoholem, čisté a radostně pitelné i za letních veder. Loni se k nim přiřadil i Bacchus (to je novošlechtění s rezistentními vlastnostmi, což jinak zavrhuju) a především Flint, suchá a bezvadně pitelná bílá směs (milerka, Bacchus, Silvaner a Riesling). Málo se ví, že Hofmann má nejlepší vinice na mixu vápence a křemene, a vína z křemene mívají výrazný minerální projev. Jako lákadlo pro nové zájemce přidávám i Hofmannův Schwarzriesling. Podrobně jsem o tom psal před lety tady s prvním dovozem – Schwarzriesling není žádná modrá mutace ryzlinku, ale místní synonymum pro Pinot Meunier (Mlynářka). Domýšlím si, že za jméno Schwarzriesling může vyšší kyselina a ovocný projev. Pár lahví pro opozdilce mi zbylo, průběžně budu na blog dávat degustační poznámky. Začneme základním Silvanerem.
2023 Röttinger Feuerstein Silvaner kabinet, Weingut Hofmann
O vinici jsem se tady už několikrát rozepisoval, je to francká rarita, Silex. Vápencové podloží s křemennými žílami. Feuerstein znamená Křesací kamínek a zrovna v Hofmannových kabinetech se křemen výrazně prosazuje. Vinařství už před patnácti lety opustilo Bocksbeutel čili kozí měchy a přešlo na klasické lahve, Silvaner je v lehké burgundské lahvi pod šroubem. Ve skleničce je světle žlutá barva spíš citrusového odstínu, zelenkavou tam hledám marně :-) Na nose zralé citrusy a trochu zralé trávy, celé to voní hodně zrale. Podobně to je i v chuti, hodně zralý a plný projev, za mě až slabá kyselina, ale jinak hodně zralé ovoce, citrusy a jablka, vyšší extrakt (suché, ale pocit plnosti bude asi dotovaný několika gramy zbytkového cukru), zralá tráva až seno a výrazná křemenná mineralita. Jemný, až křehký projev. Kvasnicový podtón, jako by víno leželo delší dobu na kvasničných kalech. S prvním napitím jsem postrádal vyšší kyselinu, s třetím jsem si zvykl a řekl si, že stejně Silvaner od Hofmanna kupuju kvůli křemenu a tady je ho spousta. 12% alkoholu a přesto pocitově už na hranici pozdního sběru, i závěrečná pepřová tečka je plnější a zralá.