Levante 2020 Toscana IGT, Fattoria Montepescini
Středně velké vinařství v Colli Senesi (30 hektarů), v malebné krajině, ale daleko od všech velkých center nebo známých turistických cílů. Sympaticky se zaměřuje na tradiční místní odrůdy (Sangiovese a Vermentino) a můj první dojem byl, že vína jsou selská, vesnická, rustikální. Dobře pitelná, jednoduchá, se sympaticky čistým projevem. Levante je směs 70% Sangiovese a 30% Merlotu, kvašená v nerezových tancích s řízenou teplotou a školená separátně. Sangiovese v nerezu a Merlot dva roky v barikových sudech.
Ve skleničce je tak akorát temná rudá barva s třešňovým odstínem, na nose přesně podle složení směs lesních plodů a třešní, zrale ovocná s vanilkou a sudově kořeněným projevem. V chuti je víno docela lehké, svěží s pěknou živou kyselinou, třešňové, s vanilkou a trochu rozporuplným projevem taninů. Jako by na tom bylo poznat, že jedna odrůda je z bariku a druhá z nerezu, nepůsobí to úplně celistvě, integrovaně, je to zvláštně jednoduché. Třicet procent Merlotu v chuti přetlačuje domácí Sangiovese, což je škoda. Lehce strukturované, se 14% alkoholu, ale pije se dobře.
Chianti Colli Senesi Riserva 2020, Fattoria Montepescini
14% alkoholu a poslední láhev. Čisté Sangiovese, kvašené v nerezu s chlazením na 25 stupňů, následně 30 měsíců ve velkých sudech (1000 litrů). Světlejší rubínová barva, na nose zpočátku vosk a potom jemné aroma piniového lesa, ostružin, kůže a tabáku. V chuti je víno vyvážené a dobře pitelné, ale s tou vyvážeností a hladkostí to na můj vkus trochu přehání, chybí mi tam ostřejší kyselina a výraznější projev.
Chianti Colli Senesi Riserva 2021, Fattoria Montepescini
Láhev jsem před devíti dny nafasoval přímo z lahvovací linky, mám ji bez etikety. Jen se zadní samolepkou ročníku 2020 a dopsaným novým ročníkem 21. Jasně že bych měl vyčkat a otevřít ji třeba za půl roku, ale… hlavně jsem chtěl uzavřít celou degustaci Montepescini, dokud mám v živé paměti předchozí vína.
Ve skleničce je středně temná rubínovka, typický vzhled Chianti. Na nose taky úplně typický projev, piniový les, trochu sudu, hodně zralých lesních plodů. V chuti má víno pěkný ovocný projev a harmonii, zralé ovoce, ale zpočátku je dost sevřené, jako mladá houžev. Po rozdýchání je to ovocné, jednoduché, svěží, lehce pikantní v závěru až do jemného koření (pepř), hodně dlouhé. Pro mě zábavnější než předchozí ročník právě kvůli živosti, ale cena už je dost vysoká a konkuruje vyhlášeným vínům z Chianti Classico.
Obecně jsem měl z Montepescini dojem jednoduchých vesnických vín, úplně konkrétně mě víc bavily jejich základní vína a míň ta vyšší s vyššími cenami. Dal bych přednost základnímu Chianti Colli Senesi před Levante, i v bílých bych se raději vrátil k základnímu cuvée Vermentina a Trebbiana 50/50 než k čistému Vermentinu. Nic proti tomu, ale tahle vína se líp hodí k poklidnému toskánskému cucání s výhledem na pinetu nebo palmy než k dovozu: transportní náklady jsou stejné, ať lahev koupíte za čtyři EURO nebo za čtyřicet, ale procentuálně zdraží čtyřeurové víno zásadně, zatímco čtyřicetieurové zanedbatelně.
Připomínám aktuální toskánskou bedýnku s víny vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Pětkrát Sangiovese z Montepulciana a pokaždé úplně jiné, takže rozdíly pozná i úplný začátečník. Uzávěrka objednávek je v pondělí 25. března večer. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.