Vermentino Bolgheri DOC 2023, Casa di Terra
Zpátky v Toskánsku, protože všude dobře, doma nejlíp. Dnes Casa di Terra, nové vinařství v Bolgheri a zároveň (odhadem) obrovská investice. Už jsem jejich vína měl několikrát na podzim, teď mě zlákal nový ročník 2023. Sice vím, že z několika degustací nových vín nemůžu soudit, jaký to bude ročník, ale baví mě to zkoušet. První dojem: zdražení z dvanácti na třináct EURO, vidím velký špatný :-) Dál to bude komplikovaný popis, protože to byla složitá degustace a víno samo je technologicky neobvykle vyrobené. Na jednu stranu si zaslouží respekt, že bohatý mainstreamový výrobce použije techniku inspirovanou oranžovými víny, na druhou stranu si zatím nejsem jistý, jestli to v důsledku pomohlo. Ale je to jen víno a konečný soud není jen na mně, ale na spoustě dalších konzumentů. I můj názor by mohl a měl být jistější na konci roku, až mladé víno vyzraje. Leč pojďme na popis.
Etiketa říká Vermentino z Bolgheri a v duchu apelačních pravidel jde o směs Vermentina a Sauvignonu Blanc. Patnáctiprocentní příměs SVG je v DOC Bolgheri povolená a běžně se používá. Nedosti na tom, jde zároveň o směs dvou vín připravených odlišnými technologickými postupy. 60 procent směsi vzniklo klasickou technologií bílých vín, tedy lisováním a kvašením čistého moštu v nerezovém tanku s chlazením na 16 stupňů. Zbylých 40 procent kvasí jako červené, dva týdny se slupkami (a podle webu výrobce zůstalo na slupkách další dva měsíce).
Teď přeskočím k degustaci: když víno ochladíte a otevřete, prosazuje se prvních šedesát procent a tváří se jako trochu komplikovaná, ale jinak noblesní burgundská šardonka. Když jsem napsal degustační poznámky a zarazil se nakonec u zajímavého až signifikantního kořenitého závěru, začal jsem gůglovat informace a s ohřátím a provzdušněním se ve víně začalo prosazovat zbylých 40 procent, tedy oranžáda. V prvních poznámkách jsem dokonce napsal, že o těch dalších dvou měsících na slupkách po kvašení (viz závorka výše) pochybuju, ale s ohřátím zmizely pochybnosti, ve skleničce je mix nerezového a oranžového Vermentina, ve vůni převládá ovocná nerezovka. Abych dokončil technické poznámky, jde o mladé výsadby (2007 – 13) s tradičním širokým rozestupem (5600 keřů na hektar) a poměrně vysokým výnosem (9 tun na hektar). Písčito-hlinité půdy, přímořská rovina.
Jednoduchou grafiku etikety jsem už kritizoval dříve. Ve skleničce je hodně plná žlutá barva, zářivá a přitažlivá. Na nose je zpočátku výrazný barikový tón, kokos a topinka, s rozmícháním vystoupí zralé žluté ovoce a květy. Předpokládám, že barikový dojem je omyl, protože barik 2023 by asi ještě nenalahvovali, a pozdější gůglování to potvrdilo (nezvyklý projev a včerejších 1200 kilometrů za volantem vykonalo svoje). V chuti působí i přes vyšší alkohol (13,5%) lekce, svěže a zároveň zrale v ovoci. Hodně suché s pěknou kyselinou, s důrazným minerálním projevem, který trochu připomíná sud, a trochou komplexního koření. S ohřátím vystupuje pepřový závěr. Přes mladý projev je to noblesní víno, hodně podobné burgundským šardonkám. Mate mě koření, ostřejší projev kyseliny a zralý projev v ovoci, ale v říjnové degustaci jsem spekuloval o příměsi Sauvignonu blanc a tím by se vysvětlil rozdíl mezi ostrou kyselinou (SVG) a zralým ovocem (Vermentino). Dál už jsem to popsal v odstavci výše, s ohřátím se začala prosazovat kořenitost ze slupek a oranžáda, pepř, a moje závěry a hodnocení podchlazeného (=nerezového) Vermentina vzaly za své.
To víno je měňavka a neodvažuju se ho ani vychválit, ani zatratit. Ve skutečnosti záleží na tom, jak moc dokážete ocenit oba dva projevy, tedy klasickou bílou nerezovku a oranžádu. Kdo máte rád vyhraněná vína vyrobená jen jednou z těch dvou technik, budete pořád řešit, jak moc to odpovídá vašim preferencím (nebo spíš jak moc vás ruší ta druhá technika), což je otrava. Kdo máte rád detektivky, můžete si užít degustaci jako postupné odhalování záhady (ale protože jste si to už přečetli ode mě, tak je to zábavné asi jako detektivka, kde od první stránky znáte vraha). Mě to nejvíc bavilo jako nerezovka se zvláštním kořenitým závěrem, takže by pro mě byl ideální poměr nerez / oranžáda asi 80 : 20. V prvním popisu jsem napsal, že by to v září mohlo být krásné elegantní víno. I teď jsem zvědavý, kam se vyvine a co převládne v září.