Dlouho jsem kolem sektu chodil v místním hypermarketu. Z etikety je jasné, že půjde o druhotné kvašení v tanku čili Charmat (Vino Spumante di Qualitá Brut), což se považuje za levnější (určitě) a horší (to je otázka…) náhradu „plnohodnotného“ sekundárního kvašení v lahvi. Bylo to den před odjezdem do Čech a cena byla velmi příznivá, tak jsem koupil. Úvodní fotka je z přístavu ve Vadě. Někdy si budu muset přivstat a koupit si ráno od rybářů čerstvou rybu. Na další fotce je infografika na zdi rybářské boudy, sdělující že ryby se prodávají brzy ráno, za úsvitu.
K poznámce o tom, zda se víno kvašené v tanku může vyrovnat klasické metodě jen odkážu na nedávný článek Daniele Cernilliho, který zveřejnil úvahu someliérky Sissi Baratella (před několika lety uváděla v pražském Hiltonu degustaci italských vín) o rozdílech, které obě metody mají. Stručně řečeno, klasická metoda je vhodná pro méně aromatické odrůdy a rozvíjí ve víně nové organoleptické charakteristiky, které v použitých odrůdách ani nemusí být přítomné. Naopak kvašení v tanku je vhodnější pro aromatické odrůdy, zachovává charakter odrůdy a nepřidává do vína další charakteristiky. Vermentino sice není aromatická odrůda, ale večer před odjezdem z Toskánska jsem chtěl nějaké jednoduché víno. Vermentino mám rád (ano, poslední měsíc jsem nalezl málo Vermentin, která by mi udělala radost) a zvědavost rozhodla.
Vermentino Maremma Toscana DOC, Vignaioli del Morellino di Scansano SCA
Hned první odkaz na Googlu mi ukázal, že výrobce je velké družstvo se sedmi sty hektary vinic, které zásobuje toskánské supermarkety spoustou povědomých a laciných vín, ale to nic neříká o dnešních bublinách. Expresivně tvarovaná lahev, jednoduchá etiketa. Ve skleničce krátké bouřlivé perlení a světle žlutá barva. Na nose typická florální aromata a zralé citrusy, v chuti hodně krotká až slabá kyselina, klidný harmonický projev nesený zralými citrusy, s trochou snahy se najdou i málo zralé meruňky a broskve. Je to jednoduché pití, 13% alkoholu, ale slušně a čistě vyrobené, jako aperitiv nebo doprovod k jídlu úplně v pohodě. Srovnání s Proseccem se přímo nabízí a pro mě je to vpodstatě totéž. Toskánské Vermentino s bublinkama je proti Proseccu rarita, takže bych dal přednost Vermentinu.
Služební hlášení. Děkuju všem čtenářům za zájem o pijácké poznámky z Toskánska. Příští týden asi frekvence příspěvků poklesne. V pátek ráno naložím Carmignano ve Fattoria Ambra a pojedu do Čech. Od pondělka budu rozesílat a rozvážet Carmignano všem, kdo si ho objednali. Jestli si přitom někdo vzpomenete, že chcete objednat i francké sylvány (Hofmann) nebo moselské ryzlinky (Erbes), francouzské Sauvignony (Villargeau) nebo Beaujolais (Durette), toskánské Sangiovese (Gracciano) nebo Vernaccii (Panizzi), neváhejte a napište mi. Jakmile bude Carmignano rozeslané, vrátím se do Toskánska.