Champagne Comte de Brismand Brut Reserve
Výrobce je překvapivě skromný, na etiketě je jen malým písmem uvedeno, že to vyrobil jakýsi VPP. Prostě supermarketový výrobek se vším všudy – v německém Lídlu mě zlákala cena, baťovských 17 EURO. Ještě údaj o 12,5% alkoholu a na zadní etiketě doplňující informace o složení: odrůdy Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Víc asi nemá cenu hledat, k vlastnostem podobných průmyslových vín patří neurčité a průběžně proměňované složení.
Ve skleničce je plnější slámově žlutá barva s teplým (=červeným) odstínem, která se zdá potvrzovat modré hrozny. Zpočátku bouřlivé perlení vystřídá střídmé drobné, vůně je všestranně typická: šampaňské prozrazuje „otevřená“ jablíčková vůně s malou, ale zřetelnou oxidací, průmyslový původ jistá hrubost projevu. Typické znaky původu jsou na správných místech, ale mírně humpolácké provedení nevyvolá opravdovou radost. V chuti je to podobné, mírně oxidativní projev, jablíčka včetně nahořklých jablečných jadýrek, slušná svěžest, střední plnost. Slušná kyselina a dokonce minerální tón v závěru, technicky nebo formálně je všechno v pořádku, jen to provedení (projev) je hrubé a málo sladěné. Jako šampaňské za 17 EURO je to asi v pořádku, ale za tu cenu můžete najít i skvělé prvoligové ryzlinky, se kterými se budete vznášet jako na obláčku.
2022 Wintricher Geierslay Riesling Kabinett, Günter Steinmetz
Náhodný úlovek z bernkastelské vinotéky (16,90 EURO) a zároveň příklad předchozí myšlenky o skvělých ryzlincích, o několik tříd lepších než supermarketové šampaňské. Před několika lety jsem byl ve vinařství, prošel ochutnávku a chtěl vína přivézt, ale musel jsem to vzdát, protože zájem tady na blogu byl mizivý. Soukromě mám Steinmetzova vína stále rád a příležitostně sleduju. Z ochutnávky ve vinařství si pamatuju delší ležení na kvasničních kalech jako charakteristický rys většiny vín, včetně klasických kvasnicových aromat a chutí. Tentokrát mám ve skleničce bledou citronově žlutou barvu, až jsem si řekl, kde je ležení na kvasnicích, když je barva tak lehoučká? Ale jsou tam. Na nose to není poznat, vůně je čistě ovocná, se svěžími citrusy a meruňkami, s tropickým ovocem, ale v chuti jasně, ovocný nástup se zralým ovocem a dokonale vybalancovaným zbytkovým cukrem (neznám analytiky, tipuju 45 gramů), lehký projev, a v těle se za chviličku projeví lehká kvasnicová aromata. Strukturované, s osmi procenty alkoholu lehké, vzdušné, ovocně laděné, ukázka archetypálního moselského kabinetu. Všechno hraje dohromady, nádhera. Kdybych měl bodovat, tak 93 bodů / 100.
Připomínám dnešní uzávěrku ryzlinkové bedýnky z moselského vinařství Karl Erbes. Nově nalahvované, suché (opravdu suché!), svěží, energické ryzlinky ročníku 2022 – podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete ještě dnes tady.