Vedlejším účinkem opakovaně zmiňovaného nadšení pro letní koktejly s Campari se stanou příležitostné degustační poznámky laciných sektů. Saint-Louis Prestige Brut stál v Bille 99,90 Kč, Crémant z Loiry v MAKRO za 265 Kč. Loiru jsem koupil ze zvědavosti – sice jsem před deseti lety strávil na Loiře několik dní, ale sekt jsme tam tuším neotevřeli žádný, protože jsme se báli sladkých bublin. Loirský nákup tak měl poznávací účel s pojistkou, že jestli bude tragický, v Campari Spritzu se to ztratí. Nečekal jsem, že by Diamant de Loire za 11 EURO mohl být opravdový klenot, ale je lepší, než jsem čekal.
Cuvée Régent Crémant de Loire Blanc Brut, Caves de la Loire
Název a výrobce jsou na etiketě trochu nejasné, ale tipuju na velké družstvo nebo anonymizovanou plnírnu lahví. Ve skleničce je výraznější zlatožlutá barva s jemným perlením. Na nose zralé žluté ovoce a výrazný kvasnicový tón. V chuti je to (s ohledem na cenu) docela v pohodě díky výraznému nástupu kyseliny, kvasnicovým chutím, příjemně ovocnému projevu. Hodně suché, ale žádný extrém, prostě slušný sekt z velkovýroby. 12,5% alkoholu a nebýt kvasnicových tónů, musel bych pochválit i čistotu. Jinak kvasnicové chutě v sektu samozřejmě nevadí, sekt s nimi vypadá opravdověji, jen v tomto případě si myslím, že jde o velkoprodukci. Odrůdy si ani netroufám hádat: Sauvignon to není, možná Chenin, ale nejspíš šardonka. Do Campari Spritzu je to škoda, Régent se dá dobře pít samotný.
Saint-Louis Prestige Brut Blanc de Blancs
Na konec velké překvapení z Billy za 99,90 Kč, sekt z anonymní plnírny lahví (dokonce ani není uvedeno město, jen francouzská směrovačka 21200, což je burgundské Beaune), dokonce „směs vín z různých zemí EU.“ Titěrně malá písmenka na kontraetiketě splnila svůj účel, neb jsem je vyluštil až doma s lupou! Zní to hrozně, ale ve skleničce to funguje překvapivě dobře. Zářivá citronově žlutá barva, vytrvalé jemné perlení, na nose příjemné broskvové aroma. V chuti je všeho akorát, přiměřeně kyseliny, málo až středně plné tělo, bílé broskve, čistota a svěžest. Ovoce je přesně na hraně toho, abych napsal o bon-pari a umělých potravinářských chutích, ale opravdu jen na hraně a úplně do těch průmyslových chutí nesklouzne. 11% alkoholu, takže další plus. Škoda, že jsem si vzal lupu a vyluštil pachatele, protože bez toho bych možná chválil mnohem bezohledněji. Chybí osobitost a výrazné znaky původu, podle projevu je to nejspíš metoda Charmat čili druhotné kvašení v tanku, ale provedení i cena jsou výborné.
Reklama: připomínám dnešní uzávěrku objednávek nové toskánské bedýnky s víny vinařství Panizzi ze San Gimignana. Loňští bedýnkáři vědí, že Vernaccia 2021 byla tak senzační, že ji letošní ročník skoro jistě nepřekoná, ale i tak stojí za ochutnání. Kdo se ještě chcete přidat, prosím do pátečního večera! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.