Svatá Kristýna a nová toskánská bedýnka

Ve skutečnosti to byla ověřovací degustace :-) V neděli a v pondělí jsem s majitelem vinařství a enologem Giuseppem Rigolim domluvil možnost dovozu. V pondělí jsem napsal text na blog a vzpomněl si, že v nedaleké vinotéce v květnu prodávali Carmignano z Fattoria Ambra. Večer jsem tam zajel a ukořistil Carmignano, které mám dlouhodobě nejradši, Svatou Krystýnu.Měl jsem plnou hlavu rozpočtů a kalkulací, tak mě pobavila cena ve vinotéce, 16 EUR.  

Při kalkulacích cen mívám problém. Vozím vína, která mám rád, takže trochu i pro sebe. To znamená co nejlevněji. Na druhou stranu je dobré mít kalkulaci bezpečnou, když se občas vyskytne nějaký problém a některé platby jsou vyšší, než jsem měsíc předem čekal. Aktuálně jsem se kroutil jako žížala, jestli můžu z loňských 370 Kč zdražit na 380 nebo 390 korun. Vinotéka to vyřešila. Jestli toskánská vinotéka může prodávat Carmignano za 16, tak já ho můžu v 1150 kilometrů vzdálených Čechách prodávat za 390, včetně poštovného. U stodesátých bedýnek bych už měl být větší střelec, ale pořád se to nechce lepšit.

Carmignano Santa Cristina in Pilli 2019, Fattoria Ambra
Na focení jsem jako skleničku vzal klasický tulipán, ale na pití doporučuju širokou skleničku. Do Toskánska jezdíme za letním horkem a Santa Cristina 2019 má 14,5% alkoholu. Z užší skleničky je alkoholu i horka hodně, z široké se to prostě líp pije. Na analytické poznámky štíhlou skleničku, na zimní pití u krbu doporučuju širokou. Jinak je to 75% Sangiovese s přídavkem deseti procent Cabernetu Sauvignon, dalších deset Canaiolo a pět procent „ostatní“ tradiční toskánské odrůdy. Vápencové podloží vinice (psal jsem o tom v květnovém reportu z návštěvy vinařství: do vinice vede cesta Via Calcinae :-) a produkce asi 35 hektolitrů z hektaru. Pro mě soukromě je kouzlo Giuseppeho vín skryté v práci se sudy. Sudy v chuti jasně poznáte, ale nebývá to barik ani nějaký obrovský sud. V tomto případě mix sudů o obsahu 350, 500 a 2500 litrů.

Ve skleničce je temně rudá barva, takhle večer (20:28) s podezřením na absenci filtrace (bez záruky). Na nose lesní plody, trochu jehličnatého lesa a papriky. V chuti horké letní Toskánsko: vyšší alkohol a hodně kabernetu. Paprika a tabák, štiplavost, hebké taniny, odbouraná jablečná kyselina. Středně plné, živé, Rozhodně nechal Giuseppe Rigoli hrozny dobře vyzrát, v ovoci je to hodně zralé, ale alkohol se ve skleničce rychle vymíchá a víno je tak akorát na hranici mezi dobře pitelným, zábavným a trochu luxusním pitím. Luxus s olejovitou texturou a vyšším alkoholem je hned po nalití do sklenky, pitelnost a zábavnost po vymíchání… ale to můžete mít každý jinak. Pro mě to hodně povedené, elegantní víno. Už teď bezvadně pitelné, ale z květnové degustace ročníku 2004 ve vinařství vím, že bude výborné i za patnáct let.

Reklama: připomínám novou toskánskou bedýnku s víny z Carmignana od vinařství Fattoria Ambra. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *