Po včerejším Masáču další víno ze skupiny sedmi vinařství vlastněných skupinou Angelini Wines, dováží LESA. Bertani byl zřejmě úplně první podnik, až později se Bertani Domains přejmenovalo na Angelini Wines. Vinařství sídlí v Grezzaně u Verony, patnáct kilometrů od Lago di Garda, a pěstuje révu už od roku 1857. Od roku 1958 vyrábí i víno Amarone della Valpolicella.
Podle informací na webu zakladatel Gaetano Bertani cestoval do Burgundska a shlédl se v tamních vínech. Zatímco převládajícím stylem ve Valpolicelle bylo sladké Recioto, Bertani už v roce 1860 přišel se Secco-Bertani, suchou Valpolicellou. Dnes kromě Valpolicelly a Amarone dělají i bílé Soave. Dnešní Valpantena je odrůdově 85% Corvina Veronese, 10% Merlot a 5% Rondinella. Vyrábí se ve větších sudech (30 až 75 hektolitrů) a betonových tancích. Metoda Ripasso znamená dvoustupňové kvašení. Na začátku roku, po skončení klasického alkoholového kvašení se do mladičkého vína přidají slupky Amarone, které mají ještě zbytky cukru, a nechají se znova dokvasit.
Valpantena 2020 Valpolicella Ripasso DOC, Bertani
Stylizovaná burgundská lahev, korek z drti a poměrně uměřená, graficky čistá etiketa. Ve skleničce je středně plná až světlejší rubínově červená barva, na nose svěží ovoce beze stop přezrálosti, třešně a jehličnatý les, dost kořenitých a dřevěných aromat až do čerstvých smrkových pilin. V chuti pěkná kyselina, třešňě a višně, s výraznými taniny s kořenitým doprovodem. 13,5% alkoholu. Svěží, ještě příliš mladé k pití, ale hodně slibné za rok nebo za dva. Edit: víno jsem nespokojeně odložil a přemýšlel, jestli to s korektností hodnocení nepřeháním. Vypomohl jsem si „korektní“ zmínkou, že se časem zlepší, ale vůbec mě nebavilo. Druhý den se proroctví z nouze naplnilo, víno je o dvě třídy lepší. z vůně zmizela přehnaná aromata dřevěných pilin, v chuti je krásně šťavnaté, třešňové se stopou malin, ohlazené, s hladkými taniny – ještě jsou znatelné, ale bez excesivního projevu a výrazného koření. Středně plné až lehké. Druhý den čistá radost! S mladou Valpantenou doporučuju tzv. Železného trik: otevřít lahev a odstavit na schody do sklepa do druhého dne.