O vinařství, vinařovi Giovannim Dubinim a jeho vínech jsem tady už mnohokrát psal, takže pojďme rovnou na degustaci dvou nových vín.
Viognier 2021 IGT Umbria, Palazzone
Plná zlatožlutá barva, na nose těžká vůně broskví a meruněk. V chuti vyšší kyselina, která dává vínu lehkost, zralé ovoce (broskve a letní jablíčka), vyšší alkohol (13,5%) a kořenitý závěr. Nejvíc je to asi o harmonii mezi lehkostí a plností – alkohol a vyšší koncentrace přidávají plnost, kyselina lehkost a živost. Technologicky je to nerezovka (napůl s velkým sudem) s půlročním ležením na kvasničních kalech, která bude časem lehkost ztrácet. Vinařství zmiňuje severní a severovýchodní expozici vinic, což souvisí s tropickými letními teplotami a snahou prodloužit vyzrávání hroznů. Cena ve vinařství 14,50 EUR.
Campo del Guardiano 2019, Orvieto Classico Superiore, Palazzone
Nejvýraznější víno vinařství a kvalitativní skok je poznat hned z prvního doušku. Ve skleničce je pěkná žlutá barva, na nose hodně zralé ovoce, plnější až džemovitá vůně broskví, jablek a koření. V chuti perfektní kyselina, svěžest, nepřehnaná zralost, komplexní projev a čistota. Strukturované a dlouhé. Na etiketě je psaných 13% alkoholu, ale subjektivně je projev alkohol výrazně lehčí než u Viognieru. Krása. Mám z vína dojem živosti, svěžesti a zároveň pevné stavby, skoro jednoduchosti. Je to Orvieto, takže 50% Trebbiano, 30% Grechetto a zbytek Verdello a Malvasia.
Podle poznámek z loňské návštěvy se Giovanni Dubini rozhodl zadržovat Campo del Guardiano o rok déle před uvedením na trh. Ještě před několika lety prodávali víno hned po nalahvování, tedy zhruba od dubna po sklizni. Podle webových poznámek lahvují stále stejně, ale nechávají víno ležet v lahvích dalších 18 měsíců před prodejem. Cena ve vinařství 18 EUR, to je za hubičku.