Zatracenej Cabernet se vždycky prosadí, i když je ho jen deset procent! Dnešní vzorek pochází z květnové návštěvy ve vinařství Fattoria Ambra. Schovával jsem lahev s nadějí, že postupně v příčinném pořádku ruská invaze na Ukrajinu zkrachuje a obchod s vínem znova ožije, ale… aktuálně to sice vypadá na malý doplňovací dovoz milerek, sylvánů a ryzlinků z blízkých Franků (Horst Sauer!), ale dovozy z větší dálky odsouvám na dobu, kdy stoupne poptávka po víně.
O Carmignanu jsem tady několik posledních let psal často, od ústupu Covidu jsem dokonce (díky Bohu!) mohl dvakrát navštívit Giuseppe Rigoliho a jeho vinařství Fattoria Ambra. Z návštěv jsem měl dojem, že vinař má rád Sangiovese a přidává do vína jen tolik Cabernetu, co apelační pravidla nařizují. Přesto úvodní poznámka, Cabernet Sauvignon není nadarmo nejrozšířenější světová odrůda, protože se vždycky a všude ve směsích prosadí.
Carmignano Riserva Elzana 2018, Fattoria Ambra
90% Sangiovese a 10% Cabernet Sauvignon, dva roky ve středně velkých sudech. Temná granátově červená barva, na nose kabernetová paprika a v pozadí lesní plody (Sangiovese), zatím převládá zemitější projev kabernetu. V chuti podobně, tabák, červená paprika, plnější tělo a potlačená kyselina. Je to až do tónů živičné vozovky a štiplavé kyseliny z mladých sudů, prostě hodně mladý projev. Vysoká koncentrace, pevná struktura, kořenitý závěr. Je tam směs sudů včetně malých, ale bariky naštěstí nedominují. Na květnové degustaci v Ambře jsem zjistil, že za dvacet let se víno dokonale ohladí a zjemní, ale stále si drží charakter. Ale aspoň dva – tři roky by to Carmignano fakt potřebovalo! Když to shrnu, tak hodně plné tělo a důrazný paprikový a kávový Cabernet (čerstvě namletá kávová zrna ve vůni) s lehkým borovicovým lesem a lesním ovocem v pozadí, kabernetových 14,5% alkoholu, už teď docela příjemně zakulacené a slibné do budoucna, ale moc mladé. Aspoň dva roky počkat. I za deset let bude dobré.