Benátský Spritz a barikovaná Vernaccia

Jestli mě něco na květnovém výletu do Toskánska nadchlo, tak to byl Campari Spritz v Central Baru v Mazzantě. Na srovnání jsem měl klasický Aperol Spritz a Campari Spritz, druhý jmenovaný jasně vyhrál. V sobotu jsem v Bille objevil Campari, přikoupil Prosecco a dva pomeranče a odpoledne jsem dával ochutnat přes plot sousedům. Všechno je na horní fotce: do sklenice dáte spoustu ledu (opravdu hodně!), zalijete Proseccem a obarvíte trochou Campari. Přidává se plátek pomeranče a v letních vedrech je to senzační osvěžení. Na wikipedii najdete historii i možné náhrady (v Benátkách se prý místo Prosecca používá soda, vedle Aperolu a Campari se používají i jiné hořké likéry), když došlo Prosecco, míchal jsem minerálku a ryzlinky. Ale úvodní recept Prosecco + Campari je za mě nejlepší.  

Vernaccia di San Gimignano Riserva 2017 DOCG, Panizzi
Podle prohlášení výrobce je Riserva manifestem Panizzi, takže něco velmi speciálního. Jediná vinice na sopečném podloží, kvašené i vyzrávané v barikových sudech (12 měsíců), snaha vytáhnout z odrůdy to nejlepší a prezentovat ji jako elegantní a dlouhověkou. Za sebe přidám, že to je i příspěvek k diskusi o různém vnímání stylu v různých podmínkách: v květnových třicítkách v San Gimignanu jsem barik vnímal jako lehký a víno jako krásně pitelné, v domácím slunečném večeru s teplotou lehce přes dvacet je barik nápadný a zbytečně na sebe strhává pozornost. Ale dnes jsem doma a v poznámkách budu barik trochu pomlouvat. Přesto se těším, že mi zbyde ještě jedna kontrolní lahev pro otevření v srpnovém horku.

Ve skleničce zářivá žlutá se zlatavým odstínem, nevídaná barva a svítí jako neon. Na nose výrazně bariková, vanilková, pod sudem klasická florální aromata odrůdy v hodně nazrálé podobě. V chuti zase hodně sudu, ale celkově hodně jemný, elegantní projev s lehkou kyselinou, mandlemi, vanilkou a kokosem, kořenitým tělem se sudovými těkavkami. Hodně dlouhé a hodně sudové, hodně elegantní a jemné, s jasnou snahou o ušlechtilý elegantní projev, ale za mě zatím drahý sud poráží odrůdu. Připouštím, že se najde dost lidí, kterým se to bude extrémně líbit, ale u mě doma rychleji zmizí z lahve nerezová Vernaccia nebo Sylván.

Reklama: připomínám dnešní uzávěrku objednávek ryzlinkových bedýnek z moselského vinařství Karl Erbes se skvělou kyselinou ročníku 2021. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

One thought on “Benátský Spritz a barikovaná Vernaccia

  1. Je to dřina psát si sám komentáře, ale komentování už vyšlo z módy :-) dopíjím otevřenou lahev pátý den. Barik se zjemnil, z vůně je přestěhoval do chuti a odrůda se začíná prosazovat. Za dva roky to bude OK! První den mě odrazovala přemíra vanilky ve vůni, pátý den je barik stále jasný, ale kultivovaný, francouzský, a uvolňuje prostor odrůdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *