Další dvě vína z escherndorfského vinařství Horst Sauer, tentokrát dva Sylvány. Všechno, co bych mohl napsat úvodem, jsem na blogu už mnohokrát napsal. Že se Sylvánské sice pěstuje v několika (nemnoha) evropských zemích, ale jen ve Frankách ho považují za špičkovou odrůdu a dokáží z něj udělat světová vína. Že francké Ortswein v kategorizaci vinařského sdružení VDP odpovídá burgundskému Village, ale na druhé straně je to vpodstatě starý dobrý kabinet podle predikátního systému. A že Erste Lage na jedné straně odpovídá burgundskému Premier Cru, ale pokud jde o sběr hroznů a výrobu vína, je to v zásadě pozdní sběr. Zatřídění se mění, ale víno zůstává stejné, jen roste cena. (Abych nebyl zbytečně jízlivý, tak průběžně roste i kvalita.)
2021 Escherndorfer Silvaner trocken, Horst Sauer
Ještě jsem letos nepochválil ambaláž: mám slabost pro francké placaté lahve a Horst Sauer dovedl grafiku povinné oválné etikety k jisté dokonalosti. Ve skleničce je světle žlutá barva se zelenkavým odstínem, na nose středně intenzivní s květinami a svěžím čistým ovocným tónem (citrusy a jablíčko). V chuti pěkná šťavnatá kyselina, jablíčková, suché, středně plné (s ohledem na odrůdu spíš plnější, což se dá spekulativně spojit s utajeným zbytkovým cukrem), živé, v závěru lehce travnaté. Nízký, nizoučký alkohol (11,5%), čistý projev, výborná kyselina – přesto víno není prázdné. Pravidelní čtenáři vědí, že chválím vína s nižším alkoholem, ostatní prominou.
Při degustaci milerky jsem se bál, že ji vymaže Silvaner, ale zbytečně. Silvaner je svůj, každý rok stejný (v čistotě, preciznosti zpracování, vyladění kyseliny a zbytkového cukru) a pokaždé jiný (konkrétně mám dojem, že každý rok sklízejí jinak zralé hrozny pokoušejí se z nich znovu udělat ideální Silvaner).
2021 Escherndorfer Lump Silvaner trocken, Horst Sauer
Escherndorfer Lump je místní pýcha a podle některých kritiků jedna z nejlepších vinic v Německu. Vápenec s pravěkými naplaveninami ulit mořských živočichů čili Muschelkalk dává místním vínům (Silvanerům i ryzlinkům podobně) charakteristický projev. Ve skleničce je plnější žlutá barva s teplým odstínem, na nose zralá ovocná vůně (citrusy, jablka) s minerálním tónem podobným mokrému balvanu v potoce nebo křemenu. V chuti je zase parádní nástup kyseliny, doprovázené zralým ovocem (zralé hrušky), dlouhá chuť se slaným a jemně kořenitým závěrem a dlouhou dochutí. Úplně suché a tipl bych si, že s menším zbytkovým cukrem, než předchozí Ortswein (zralejší projev dodává plnější tělo bez pomoci cukru). Složení chuti se mírně mění s časem, s teplotou a provzdušněním, je to strukturovanější, než Ortswein, ale ne přehnaně. 13% alkoholu.
Oba Silvanery mají společnou čistotu projevu, suchý projev, svěžest a živost, jsou výtečně pitelné. Zase si budou navzájem konkurovat, ale podobně jako v předchozích letech budu většinou dávat přednost levnějšímu Ortswein.