Dnes dvě vína, od kterých jsem čekal víc. Není to vyloženě zklamání, stále jsou to slušná a dobře pitelná vína, ale před rokem jsem měl například Morgon Les Charmes za velkou hvězdu. Letos jsem si svoji kapku štěstí vybral dřív a stylově podobný Chénas a Juliénas mě bavily víc. Ale když druhý den dopíjím zbytky a kontroluju po sobě poznámky, musím dodat, že se vína do druhého dne zlepšila, dekantace jim pomůže. Morgon má vyšší koncentraci, je to těžší sousto, Fournelles byly pěkně pitelné hned po otevření.
Morgon Les Charmes 2020, Château de Durette
Vzhledem je to typické Gamay z Durette, hodně temné a fialové. Na nose lehké a málo intenzivní, s fialkami, odvektlými květinami, ostružinami, třešněmi a mořskou solí, zpočátku působí až uzavřeně. V chuti je to typická střední třída z Durette: slušná kyselina (pocitově nižší než u Chénas nebo Juliénas), vyšší koncentrace, zralé ovoce, minerální (slaný tón) a kořenitý závěr (spíš teplé středomořské koření jako kmín a hřebíček než pepř). Jednodušší struktura, dobře pitelné. 13% alkoholu.
Před rokem se mi líbil první ročník Morgonu z Durette, letos jsem se těšil na nový. Podle loňských poznámek jsou si Charmes 2019 a 2020 podobné. Loni jsem Charmes doporučoval jako vrcholný příklad, letos mě Fleurie, Chénas i Juliénas ze stejné řady podle průběžných poznámek bavily o kousek víc. Styl i provedení jsou podobné, ale Chénas i Juliénas 2020 se mi zdály víc dotažené, perfektněji udělané.
Côte de Brouilly Les Fournelles 2020, Château de Durette
Nenápadná apelace dávala v minulých letech výborné víno, takže jsem bez velkého rozmýšlení koupil znova. Klasická ambaláž střední třídy z Durette. Mně se zdá kombinace rudé a zlaté na etiketě profláklá z levných čínských restaurací, ale to je tak asi všechno, co s tím můžu udělat. Už při nalévání je vidět světlejší odstín jinak typické beaujolaiské rudofialové barvy čili kratší macerace slupek. Na nose zpočátku málo intenzivní a čistě ovocná vůně, později se přidávají fialky a koření. V chuti pěkná kyselina, zralé ovoce, kompaktní projev, kmín a záverečná pepřová tečka. 13% alkoholu, švestky a třešně, hladké provedení (skoro) bez taninů čili kvašení odstopkovaných hroznů v betonových nebo nerezových tancích, pěkná čistota a tím je řečeno vše: Fournelles se dobře pijou. Lehké, nekomplikované, ale ne banální, nepřetěžkané alkoholem ani taniny, zábavné pití. Druhý den je zbytek v lahvi lepší, ohlazenější, má pěknou čistotu projevu a je zábavnější. Ale to píšu u všech nových vín z Durette :-)