Pravidelní čtenáři vědí, že pana Skleničku ve skutečnosti na víně nepřitahuje 14% alkoholu, ale luštění kulturních a historických souvislostí. Díky tomu se dozvěděl, kdo to byl Arnolfo di Cambio nebo jak souvisí toskánský básník Carducci se Sassicaiou (o tom možná už brzo na blogu). Pro někoho, kdo otvírá, případně nalévá přátelům, lahev vína Arnolfo di Cambio nebo Guidalberto, jsou to nesmírně cenné informace. Bohužel jsou zcela zbytečné pro zbytek lidstva, kterému často stačí poznat levou ruku od pravé a vědět, který den v týdnu právě je. Ještě tak by se daly využít na degustaci italských vín, kterou teď kvůli Covidu raději nebudu pořádat. Dnes jen poznámky o posledních třech degustovaných vínech vinařství Panizzi z toskánského San Gimignana, která se nevešla do říjnové bedýnky. Vyluštění hádanky pokřiku Dionýsových Bakchantek z titulku je hned v následujícím odstavci.
Evoè 2016 IGT Toscana Bianco, Panizzi
Nedosti na tom, že Panizzi má tři vynikající vína z Vernaccie, vyráběná v nerezu nebo v barikových sudech. Navíc vyrábí oranžovou Vernaccii a jak už jsem avizoval v úvodu, nazvali ho Evoè, což podle řecké mytologie má být bojový pokřik Dionýsových Bakchantek. Technicky jsou to hodně zralé hrozny Vernaccie, šestiměsíční macerací slupek. Kvasí odstopkované, vyzrává půl roku ve dvoutisícilitrovém kónickém sudu, potom devět měsíců v barikovém sudu a dva roky v lahvi. Podle komentáře z vinařství to nemá být pravidelná záležitost, bude se vyrábět jen v ročnících s vyšší kyselinou i zralostí hroznů.
Ve skleničce je plná žlutá barva, zdaleka ne oranžová, ale s jantarovým odstínem. Nefiltrované, přesto absolutně čistý, jiskrný vzhled bez kalů. Na nose široké aroma ovoce, bylinek a koření. V chuti pevné a důrazné, s tvrdšími taniny a divočejším projevem, ale taky spoustou ovoce. Strukturované, 12,5% alkoholu, ale zatím málo přístupné. Pět let vyzrávání pomohlo, ale za mě bude víno potřebovat dalších tři až pět let archivace k dosažení harmonie.
Ceraso 2020 Rosato Toscana IGT, Panizzi
Odrůdově Sangiovese s trochou Merlotu. Ve skleničce je světloučké rosé skoro cibulové barvy. Čistá ovocná vůně, třešně a jahody, jemné jako pohlazení. V chuti šťavnaté, ovocné (třešně a jahody, jako ve vůni), lehký dotek taninů a slaný závěr. 13% alkoholu. Lehké, příjemné a jednoduché pití, čistota a hladkost.
Folgóre 2015 San Gimignano Rosso DOC, Panizzi
Vlajková loď vinařství, velké červené víno a v tom nejlepším smyslu šílenost nebo jak to nazvat… k moderní představě o tom, že „víno vzniká ve vinici“ jsem si našel několik typických postupů, na kterých se to dá demonstrovat. Folgóre v důsledku tuhle představu demonstruje taky, ale přesně opačnými postupy. Když mi to Camélia Lazar prezentovala, znělo to šíleně, ale posuďte sami, že to nakonec dává smysl. Tedy s tou výhradou, že víno prostě nebude možné vyrobit každý rok. Jinak Folgóre byl básník narozený v San Gi ve třináctém století.
Folgóre je složením 20% Merlot, 60% Sangiovese a 20% Cabernet Sauvignon. Jeho osudem je třicetiletá vinice o velikosti jednoho hektaru, kde jsou tyto tři odrůdy vysazené jako field blend čili napřeskáčku, takže je nelze sklízet jinak než najednou. Každý pokročilejší čtenář ale ví, že Merlot dozrává brzy. Dva týdny po Merlotu dozrává Sangiovese a další dva (tři?) týdny po Sangiovese dozraje Cabernet Sauvignon. Chcete velké, robustní víno, žádné zelené tóny, takže sklízíte podle kabernetu. Merlot dodá přezrálé hrozny a Sangiovese hodně zralé. 4000 lahví a 14% alkoholu. Už jen vedení révy ve vinohradu je malá věda, protože se většinou stříhá tak, aby listoví stínilo.
Ve skleničce je hluboká temně rudá barva, bohatý nos se zralým ovocem, lékořicí a vanilkou. V chuti vyšší koncentrace, plné tělo, spousta ovoce, káva, koření, ale celkový projev není naštěstí přestřelený a víno se dobře pije. Všeho je hodně, ale je to mnohem zábavnější a příjemnější, než jsem sám očekával po úvodní informaci o toskánském Gemischter Satz. Samozřejmě s otazníkem, jaká bude ekonomika výroby, jestli se víno podaří vyrobit v průměru jednou za dva nebo tři roky. Jako konzument posuzující víno bez dalších ohledů jsem spokojený. Situace, kdy vysadíte vinici poměrně zvláštním, unikátním způsobem, který determinuje produkci na šedesát let dopředu, mě fascinuje… Spíš než důkaz tvrzení, že Víno vzniká ve vinici je to důkaz, že Víno vzniká v hlavě vinaře. Je to sice vzdálené všem moderním postupům, ale každé vyrobené víno je skutečně odrazem svého ročníku.
Malé poděkování všem bedýnkářům, jejichž suma objednávek vytvořila malý rekord v nepřetržité řadě deseti vánočních ryzlinkových bedýnek od roku 2012! Rád vidím v seznamu úplně nové účastníky a preferenci suchých ryzlinků. Pro sebe jsem si v nejlepší moselské tradici navíc objednal tři krabice sladkých :-) V úterý ráno Erbesovy ryzlinky objednám a do konce listopadu je rozešlu a rozvezu. Děkuju všem účastníkům!