Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, varovali už V+W, jinak zjistí, že kočka není pes a Petit Sirah není Syrah… Dostal jsem neznámé víno, dárek od kamaráda přiletěvšího na dovolenou do Čech, ale naslepo, bez dalších informací. Negůgloval jsem a předem nevěděl, než co je na etiketě (14,5%).
Následné gůglování po ochutnávce ukázalo, že Petite Sirah je starší kříženec Syrahu s další odrůdou (Peloursin), známý také pod jménem Durif (po šlechtiteli), a že v roce 2001 ho bylo v Kalifornii vysazeno 4000 akrů (pro srovnání, je to asi 8% plochy všech českých a moravských vinic). Takže moje výchozí porozumění Petit Sirah = Syrah bylo scestné (přestože podle Wikipedie Američané navíc rozeznávají i Petit Syrah). Informace o odrůdě vypadají trochu zmateně, v Kalifornii jde zřejmě často o smíšené výsadby a kromě čistě odrůdových vín se Petit Sirah používá i do směsi se Zinfandelem (což vlastně není žádný Zinfandel, ale italské Primitivo – jak je ten svět jednoduchý!) V současné době není v Kalifornii ani legálně docela jisté, jestli Petit Sirah = Durif (geneticky ano, ale patřičný úřad, tedy U.S. Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives na to má jiný názor) – a kdo říkal, že francouzské nebo italské apelační předpisy jsou příliš složité? Je pozoruhodné, že i ve vlasti Roberta Parkera se ještě vyskytují okrajové odrůdy a případný dovozce kalifornských vín by musel být génius jako Michelangelo, kdyby se v tom chtěl vyznat :o)
„Skeptic“ 2011 Petite Sirah, Paso Robles, Four Vines Winery
Burgundská lahev, celokorek. Ve skleničce temná barva s fialovým odstínem, intenzivní syrahová vůně, rozjitřená a zastřená sudovými taniny a ovocem, ale bez animálních tónů a divočiny, až příliš kultivovaná. V chuti panuje sud, sladké třísloviny, karamel a vanilka, přes které se dere vzhůru červené ovoce a zralé ostružiny. Jemně štiplavý závěr. Noblesní a jemné víno, které potřebuje čas, aby se všechny drahé taniny rozpustily a uvolnily místo ovoci. Smáčivost ukazuje na vyšší extrakt, kdyby snad člověk nezaregistroval v chuti třísloviny a alkohol. V ústech je cítit žhavé slunce a rhonská inspirace, ale taky ambice udělat velké víno a překonat evropské vzory (to se ale bez výraznější kyseliny nepodaří). 90-91 bodů/100. Rozumím tomu, že jsou Američani na podobná vína pyšní, ale nesdílím to. Spíš mě to utvrzuje ve víře v evropské kořeny vinařství.
Petit Sirah ani Charvát v nových slepých Komunitních bedýnkách nebudou – pouze české a moravské odrůdy. Ještě se můžete přihlásit a vyhrát tričko s vinařskými motivy – úvodní text je tady!