Dva moselské kabinety 2020

Druhá část poznámek z průběžné degustace čerstvě nalahvovaných moselských ryzlinků Weingut Karl Erbes. (Na úvodní fotce pohled na Ürzig z kraje vinice Kranklei, foceno v neděli.) Pravidelné čtenáře upozorním na doplnění poznámek o dvou jakostkách ve včerejším textu. Otevřené lahve jsem odložil do chladničky a druhý den se o třídu zlepšily a srovnaly. U sladkého ryzlinku zesílila kyselina a vyčistil se projev, i suchý ryzlink se zjemnil a zharmonizoval. Není to tak dramatické, jako když jeden den ve fabrikách zakážete obědy a druhý den je zase povolíte, ale bylo to docela výrazné. Odhadl jsem z toho, že za dva měsíce by to mohlo být dobré. Dnes se koukneme na dva kabinety.  

2020 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
Konečně opravdový Wurzgarten s predikátem :-) a zároveň dobrá zpráva milovníkům dosud nejjednoduššího kabinetu od Erbesů – letos poprvé mám kabinety z červené břidlice dva. K tradičnímu feinherbu přibyl i trocken čili suchý. A je fakt úplně suchý!

Ve skleničce je zářivá čistá světlá citronově žlutá barva, na nose citrusy a zpočátku i podivná zatuchlina, kterou za minutu vymíchám. Citrusy a zralé žluté ovoce. V chuti výrazná, silná kyselina, citrony a zelená jablka, svěží, pevná až trochu sevřená chuť se slaným závěrem. Podle analytické nápovědy je to 11% alkoholu, 6,2 gramu kyselin a 7,5 gramu cukru, ale projev je úplně suchý. Stále bych víno popsal jako jednoduché, ale proti jednoduchosti Erbesových jakostek je to jednoduchost strukturovaná a rafinovaná. Myslím, že víno bude lepší za měsíc nebo za dva, až se trochu ohladí a zharmonizuje, ale nepochybuju, českým vyznavačům všeho suchého se bude líbit.

2020 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
O odstín plnější citronově žlutá barva a erbesovská klasika, chlastací kabinet s malým zbytkovým cukrem. Na nose známá ryzlinková vůně s trochou citrusů, ale hlavně se zralými meruňkami a bílými broskvemi, vyšší intenzita. V chuti středně plné díky vyššímu zbytkovému cukru, opřené o pevnou kyselinu, citrusové, meruňkovo-broskvové. 10,5% alkoholu, klasický kabinet. Podobná poznámka jako u předchozích vín, čas pomůže. V zásadě nejde o víno na dlouhou archivaci (i když jsem některé ročníky pil po pěti letech a bez stížností), ale v současné sevřené formě pomůže měsíc nebo dva měsíce odkladu. Složení chuti, ovoce a kyselina, je dost bohaté, ale celkový projev zatím málo uspořádaný. V květnu se ke svěžesti přidá harmonie a bude to ono.

3 thoughts on “Dva moselské kabinety 2020

  1. moje zkušenost říká, bílé pít nejdříve o prázdninách po sklizni, ale raději až po roce od sklizně.

    1. Na některá bílá by už bylo pozdě :-) Názory se různí. Milovníci německých ryzlinků se většinou shodují na říjnu – listopadu po sklizni, to je to co píšete. Já mám rád svěžest mladých ryzlinků, užívám je klidně v dubnu a květnu, hned jak je dostanu do rukou.

      1. Pravidelní čtenáři Skleničkova blogu vědí, že Sklenička a svěžest jedno jsou. Já teď budu tahat z archivu RR 2016 VOC Sonberk a věřím, že nějaká přiměřená svěžest tam určitě bude. Neboť návod k požití z vinařství pravil: připraveno k pití po třech letech, archivace 10 let, tak jsem rok a kousek ještě přidal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *