Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale po prvních sauvignonových vlaštovkách z Domaine de Villargeau v únoru mi dnes přistálo doma dalších šest čerstvě vylíhlých moselských vlaštovek. Jako pididovozce si všímám, že někteří vinaři, pro které jsem byl před Covidem příliš malý a nezajímavý zákazník, teď sami od sebe nabízí, že pošlou krabici vzorků… to není případ urzigského vinařství Karl Erbes, ti mi posílali nalahvovaná vína k ochutnání už v roce 2013. Letos jsem se na jejich Probenpaket těšil o to víc, že jsem dopředu věděl, že budou některá úplně nová vína. Začnu dvěmi jakostkami.
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA, Karl Erbes
2020 Ürziger Würzgarten Riesling feinherb QbA, Karl Erbes
V předchozích letech Erbesové lahvovali jakostky (QbA) do litrových lahví a záměna s přívlastkovými víny byla nemožná. Časy se mění, letos poprvé šly jakostky do stejných lahví jako predikáty. V minulých letech jsem na to často upozorňoval, tak dnes naposled: všechny ty laciné ryzlinky bez označení přívlastku jsou pouhé jakostky. Obecně vzato označení (německých) vín je matoucí a když na etiketě nevidíte predikát, je namístě velká opatrnost. Na druhou stranu, pojďme je ochutnat a jaké jsou si řekneme až potom :-)
Feinherb znamená polosuchý až polosladký, Riesling bez označení sladkosti znamená sladký. 2020 UW Riesling QbA má čistou světle žlutou barvu, citrusovou vůni, v chuti slušnou kyselinu, zralé citrusy s trochou grepové hořčinky v těle. Je to poměrně čisté, svěží a trochu fádní, ale dokud si víno udrží svěžest, tak proč ne. Za pana Skleničku odhaduju, že to může být chlastací víno na jarní a letní vysedávání na zahradě, ale očekávám, že v září se začne svěžest vytrácet. Ale možná mě září usvědčí z omylu. 10% alkoholu. Druhý den je víno o třídu lepší. Hořčinka se téměř úplně schovala, kyselina vystoupila a je s cukrem líp vyvážená, projev se vyčistil. Z denního zlepšení se dá hádat, že v květnu bude víno lepší než teď.
2020 UW Riesling feinherb QbA má hodně světlou citronově žlutou barvu a příjemnou květinově-ovocnou vůni. V chuti je přijemně lehkonohý, s krásnou citrusovou kyselinou a zatím, týden po lahvování, s perličkou kysličníku uhličitého. Má podobnou příchuť hořčinky jako sladší verze, ale hořčinka je o dva stupně slabší, nenápadnější a chutná spíš po mladých jablečných jadýrkách. Je to jednoduché a nenáročné, ale má základní čistotu moselských ryzlinků a dobře se pije. 11,5% alkoholu a 7,5 gramu kyselin. Druhý den v otevřené lahvi čistší, harmoničtější, výrazně lepší. Platí všechno, co jsem napsal o odstavec výš o jarní zahradě a závislosti na svěžesti projevu. Tady je svěžest parádní, doporučuju a těším se.