Vinařské encyklopedie se shodují, že nejlepší Sauvignony na světě jsou ze dvou francouzských obcí v údolí řeky Loiry, ze Sancerre a Pouilly-Fumé. Už to bude osm roků, v únoru 2013 jsem byl na pár dní na Loiře. Dva dny jsme s Danem Brožem objížděli vinařství v Sancerre a Pouilly, jeden den jsme byli v centrální Francii pod Paříží. Přivezl jsem jednu bedýnku se Sauvignony od vinařství Reverdy (Sancerre) a Treuillet (Pouilly-Fumé), později ještě kabernety Bernarda Baudryho. Před rokem přijel do Prahy Marc Thibault z Domaine de Villargeau s báječnými Sauvignony ročníku 2018. Přivezl jsem paletu a letos bych to chtěl zopakovat.
Domaine de Villargeau. Byli jsme u něj už tehdy v roce 2013, report byl tady. Vinařství sídlí v Pougny a je jedním z mála, které pracují v apelaci Coteaux du Giennois. Ta patří k nejmladším a nejmenším francouzským apelacím, vznikla jako odraz dvou slavných sauvignonových apelací Sancerre a Pouilly-Fumé s podobnými pravidly, odrůdami i geologickým podložím vinic. Navíc ze Sancerre a Pouilly do Pougny je to vzdušnou čarou deset dvanáct kilometrů. Domaine de Villargeau založili roku 1991 bratři Fernand a Jean-François Thibault. Vysázeli znovu vinice opuštěné po révokazové kalamitě, a v roce 2000 se přidal vystudovaný enolog Marc. Dnes mají dvacet hektarů vinic, patnáct hektarů jsou výsadby Sauvignonu. Zbytek tvoří dvě modré odrůdy, Pinot Noir a Gamay. Ve vinici je to organické hospodaření s certifikací Terra Vitis.
Moje dvoudenní zkušenost z roku 2013 byla, že centrální Loira je vlastně Burgundsko, kde Chardonnay nahradil Sauvignon Blanc. Myslím, že správní členění departementů to potvrzuje, západní hranicí je Loira. Podobné to je se sklepními procedurami (většina vín se připravuje v nerezových tancích, nejlepší hrozny jdou do sudů) a půdním podložím. Na Loiře najdete vápenec jako v Burgundsku, navíc i křídu a křemenité půdy. Místní si nejvíc cení právě Sauvignony ze Silexu, křemene, které bývají málo plné, ale vynikají čistotou a minerálním projevem. Bedýnka je sestavená tak, aby ukázala Sauvignon ze všech třech půd, z vápence, křídy a Silexu. (Druhá výborná zkušenost byla z našich večerních koštů, místní Sauvignony jdou skvěle s bílou bagetou s kozím sýrem Chavroux a uzeným lososem! Když hladinka v lahvích klesá, přecházíte na lososa s kozou bez bagety. Vyzkoušejte.)
Marc se hlásí k metodě „nízkých a úzkých vinic,“ což v praxi znamená maximální vzrůst keřů do 1,3 metru a šířce meziřadí do 1,4 metru (v praxi to znamená, že do vinohradu nevjede traktorem). Bílé hrozny se lisují okamžitě po sklizni, mošty se odkalují a kvasí při nízké teplotě. Víno z prvních sklizených hroznů se brzy stahuje z kvasničních kalů, později sklizené hrozny zůstávají na jemných kalech až do lahvování. Modré hrozny kvasí odstopkované, po krátké studené maceraci. Po vylisování víno vyzrává v tancích a sudech, včetně jablečnomléčného kvašení. Z návštěvy vinařství si pamatuju moderní provoz s nerezovýmí tanky a čistotu, zvlášť sympatické jsou mi myšlenky o nízkých a úzkých vinicích a o perfektním tvarování keřů tak, aby se réva co nejlépe vystavila slunečním paprskům.
Už jsem na blogu zmiňoval lednovou degustaci 2020 a moje nadšení ze čtyř nových Sauvignonů ročníku 2018. Marc Theissen vyprávěl, že se horkého ročníku obávali a že dokonce část hroznů sklízeli v noci, protože nechtěli přinést do sklepa horké hrozny, ale kyseliny se jim podařilo uchovat. Na rozdíl od některých klasických ročníků, kdy kyseliny bývaly hodně silné a víno muselo před otevřením několik let ležet v lahvi, osmnáctky byly v lednu příjemné a krásně pitelné. Marc se vyjadřoval velmi rezervovaně k tomu, zda má smysl ročník 2018 archivovat, ale se současným stavem vín byl spokojený (já taky). Před rokem jsem měl dojem, že jsem pro Marka příliš malý importér, ale rok s Covidem všechno změnil (vloni jsme dovoz dokončili těsně před nástupem Covidu v Čechách). Letos mi Marc sám navrhl, že mi pošle vzorky nově nalahvovaných vín, a nabídku bedýnky píšu s otevřenými lahvemi. Degustační poznámky dám příště.
Vybral jsem do bedýnek čtyři Sauvignony Coteaux du Giennois AOC, které se liší především podložím vinice (vápenec, křída, křemen) a jedno Gamay. Narozdíl od loňska vynechám Pinot Noir (na můj vkus by 2018 příliš plný a tělnatý) a přidám jeden Sauvignon 2018. Naopak chci Chicago čili Gamay, o kterém jsem si napsal, že jsem si měl koupit pár krabic navíc pro sebe. Základní bedýnka je přes všechnu moji snahu i vývoj kurzu o pár korun levnější než před rokem. Přidal jsem půlbedýnku složenou ze tří nejdražších vín pro experimentátory. Voilá, tady je základní nabídka:
Bedýnka Villargeau
Villargeau Blanc 2019 je směs hroznů z různých půd, hlavně z vápence, pitelnost, čistota a struktura. 290 Kč.
Fernand & Sons 2018 je plnější Sauvignon z křemene (Silex) s ovocným projevem. 320 Kč.
Les Abeilles 2018 – méně plný, ovocný a čistý SVG, Silex. 350 Kč.
Sans Complexe 2019 – Sauvignon z vinic s křídovým podložím, z nerezového tanku, 480 Kč. Lahvovaný na konci ledna, ještě hodně mladý. Doporučuju počkat do půli května.
Chicago 2018 je odrůda Gamay. Jméno má podle lokality, kde leží vinice Gamay. 360 Kč.
Villargeau Blanc 2019 je opakování základního SVG z úvodu. 290 Kč. Jestli se to povede (bez záruky), přivezu pro srovnání jako druhou lahev ročník 2018.
Celkem 2 090 Kč za bedýnku šesti vín včetně poštovného.
Vynechal jsem tři velká vína s vyšší cenou. Jestli se sejde dost poptávek, rád je přivezu taky:
La Belle Paresseuse 2017. Sauvignon z křemene (Silex) zpracovaný v barikových sudech. V roce 2013 Marc ukazoval, že má jen tři bariky toho nejlepšího. Paresseuse 2016 byla pěkná, 2017 jsem ještě neměl. Je možné, že víno bude potřebovat ještě nějaký čas ležení v lahvi. 520 Kč.
L’Insolite 2018, Gamay s pěti procenty Pinotu Noir. Vinice na vápenci, kvasí odstopkované hrozny asi tři týdny, potom rok ve 400 litrových sudech. 480 Kč.
Les Licotes 2018. Barikovaný Pinot Noir, 520 Kč. Nevzpomínám si, že bych ho ochutnával ve vinařství v roce 2013, nevím o něm vůbec nic. Ale už jsem psal, že Loira je Burgundsko, kde Chardonnay nahradili Sauvignonem, tak jsem zvědavej i na Pinot Noir. Základní PN 2018 byl před rokem (na můj vkus) hodně zralý a opulentní, ale třeba to v roce 2018 dopadne líp. Půlbedýnka B o třech lahvích za 1 520 Kč.
Ředkvičková fotka je z loňského března, kdy mi Sauvignony z Villargeau pomáhaly snášet první měsíce lockdownu… Jako obvykle, změny složení bedýnky na přání jsou možné, ale doporučuju zachovat čtyři základní Sauvignony v bedýnce. Jedna výměna se nabízí na první pohled, Belle Paresseuse 2017 místo druhého Domaine de Villargeau, ale pokusím se splnit jakákoli další přání. Objednávky prosím do čtvrtka 25. února, potom chci vína objednat a přivézt s tím, že bych je vydával na začátku března (asi druhý týden po 8. březnu). Budu zase potřebovat vaše přihlášky a platby převodem na bankovní účet. Ceny jsou jako obvykle včetně poštovného (Česká Pošta a Balík na poštu) při odběru minimálně šesti lahví (libovolné složení, záměny jsou možné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů nebo do práce. Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.