Středeční Covid Night a degustace Cotes du Rhone

Pár vinných nadšenců se sešlo na soukromé degustaci jednoho malého dovozce vín, který si nejspíš ani nepřeje být jmenován. Nikdo nezpíval a počet osob sedících u stolu nepřekročil šest, ale díky současné vládní politice a komunikaci nikdo neví, co se ještě smí a co už ne, takže si detaily nechám pro sebe. Koštovalo se šestnáct červených z jižní Rhony.  

Les Vignerons d’Estezargues je vinařské družstvo v departementu Gard v údolí Rhony. Podle internetových informací je to region, kde každá vesnice má vlastní vinařské družstvo. Esterzagues se odlišuje tím, že před pětadvaceti lety zvolilo cestu separátního zpracování jednotlivých parcel (přesněji řečeno těch nejlepších parcel) svých deseti členů.

Malá exkurze do historie. Velká francouzská družstva se obecně orientovala na velkoprodukci levných vín. V průběhu let byla vystavena stále většímu tlaku laciných vín z Nového světa, který vedl ke snižování cen (a tím ke snižování příjmů družstev). Je to začarovaná spirála, přetlak na trhu levných vín stlačuje ceny, družstevníci s nejlepšími vinohrady se osamostatňují a zbylí členoví ztrácejí příjmy. Družstvo v Esterzagues založili v roce 1965 a původně vyrábělo laciná vína. To změnil po poradách s vinohradníky Jean Francois Nick v roce 1995. Nejlepší parcely začali zpracovávat separátně a uváděli je na trh jako vlastní řadu vín, dokonce pod jmény vinohradníků. Obchodně to byl okamžitý úspěch včetně nárůstu exportu, který je (jak dodává můj zdroj Bertrand Celce) mnohem výnosnější než velkoobchodní prodej do supermarketových řetězců. V letech 1997 až 98 začali experimentovat s naturálními víny. Postupně vytvořili řadu vín vyráběnou bez přidaných kvasinek, bez filtrace a číření, bez enzymů a bez síry během sklizně a sklepního zpracování (síření před lahvováním se toleruje). Obchodně to vede k další segmentaci nabídky, k výrobě malých šarží, jak je známe z rodinných vinařství (velká družstva typicky vyrábějí velké objemy základních vín).

Družstvo má deset členů a nakupuje hrozny od dalších 23 pěstitelů, často velmi malých. Celková plocha vinic je asi 550 hektarů. Pěstitelé sami vybírají asi třetinu produkce, která se zpracovává separátně a prodává se pod jménem pěstitele (včetně společné značky Vignerons d’Estezargues). Zbylé hrozny se zpracují v několika základních vínech družstva (Les Grandes Vignes je levné základní víno, Les 40èmes Rugissants byla nejvyšší řada CdR s cenou kolem 12 EURO v roce 2007). Dnes už i tato vína vyrábějí bez přidaných chemikálií, bez filtrace a číření. 90% produkce jsou červená vína, v současnosti exportují až 60% výroby. Jen připomínám, že tyhle informace jsou 13 let staré, ale jsou důležité pro pochopení uspořádání družstva i obchodního přístupu k bio- a naturálním vínům. To je přístup v kraji poměrně běžný, náš dovozce se do Estezargues dostal díky spolupráci s naturálním vinařem, který sídlí snad pět kilometrů od Estezargues.

Maskovaní bandité rytmu aneb vedoucí degustace rozléval vína maskován rouškou. Měli jsme 16 vín z Estezargues plus jedno z jiného výrobce z nedaleké vesnice. Některé vzorky přeskočím, protože opakování typických atributů vín z Cotes du Rhone by bylo brzy monotónní. 1. Cuvée des Galets 2019, Cotes du Rhone AOC. 50% Grenache, dále Cinsault, Syrah a Carignan. Světlá třešňově rudá barva, ve vůni alkohol a červené ovoce. Plnější ovocná chuť až do džemu. Pitelné, slušně harmonické, skoro jistě z nerezového tanku a taniny jen z macerace slupek. Jednoduché víno na běžné pití, za mě OK. 2. Cotes du Rhone 2019 AOC. Temná třešňově rudá barva, ve vůni lehké, ovocné, působí až málo vyzrále na CdR. V chuti plné, ovocné a syrahovitější. Slušná kyselina a líbivě plný projev. 3. Les Grandes Vignes CdR 2019 Rouge. Cinsault, Syrah a Mourvedre. Typická rudá barva (všechna vína měla krásný vzhled a nemá cenu popisovat jednotlivé odstíny). Pěkná vůně s ovocem, lehká až do malin. V chuti výborná kyselina (stejná poznámka, všechna vína měla nečekaně výraznou kyselinu), projevem svěží a rybízovo-malinové. Jako základní víno určené k jídlu velmi dobré. 5. Domaine de Périlliére CdR Signature 2017. První vrchol večera. Nazrálá harmonická vůně, nazrálá a komplexní chuť, hodně dokonalé. 80% Syrah a 20% Grenache. moc pěkné.

8. Cuvée 1737, CdR Rocca Maura 2018. Pro srovnání víno jiného místního výrobce. Za mě pěkná ovocná a kořenitá vůně s jasným aroma kůže, v chuti ovocné, hladké a s kůží :-) Pěkné a vděčné až líbivé, hádám, že kvůli koženým tónům se to bude líbit. 60% Grenache a 40% Syrah (to je ta kůže).

9. Domaine de Pierredon 2018 CdR. 60% Syrah a 40 Grenache. Krásně hladké víno s lehkým ovocným projevem (převažující višně), lehce kořenité, moc příjemné. Další vrchol večera. 11. Domaine des Fees 2019 Cotes du Rhone. 50/50 Syrah a Grenache, rudofialová barva. Ve vůni fialky a červené ovoce. V chuti těžší, evidentně nefiltrované, čisté, hladké a ovocné. Trochu mě odrazoval těžší projev, ale s ohledem na ročník si myslím, že víno ještě bude zrát a za rok bude výborné. Teď ještě ne, ale potenciálně to byl další vrchol večera.

14. Domaine des Genestas 2019 Cotes du Rhone Villages. 50% Grenache, 30% Syrah a 20% Mourvedre. Výrazně ovocná vůně, V chuti mladé, svěží, komplexní s červeným ovocem a pěknou čistotou, za mě slibé.

15. Domaine de Sarrelon 2018 Cotes du Rhone Villages. 80% Grenache a 20% Carignan. Temnější a hlubší ve vůni, v chuti aha! Grenache – červené ovoce a jednodušší připomínka katalánských vín z Capcanes. Hodně jednoduché, ale k jídlu výborné. 16. Domaine d’Andezon 2018 Cotes du Rhone. 80% Syrah a 20% Mourvedre. temná barva, podle vzhledu nefiltrované. Ve vůni perník, ovoce, svěžest a až likérová zralost. V chuti koncentrované s jasným dotekem sudu, pěknou kyselinou a ovocným projevem. Už ohlazené a harmonické, ale s výhledem, že se bude další dva roky zlepšovat.

Nejlepší zpráva je, že všechna vína by se měla vejít do rozmezí 200 až 300 Kč. Za mě měla všechna vína krásný vzhled a výborné kyseliny, přes všechny naturální atributy (absence síření, chemie, filtrace atd.) technicky výborně zpracované. Většinou šlo o jednodušší vína z nerezu (kromě posledního). Podle toho bych z nich i vybíral, přednostně podle čistoty a harmonie. Přeskočil bych pár vín s nesrovnanými taniny nebo zelenými, chlorofylovými tóny v chuti, ale tady bylo z čeho vybírat a dovozce jich nejspíš nepřiveze všech šestnáct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *