SKB 89, toskánské Carmignano

Carmignano Wiki
Přesně rokem jsem tady nabízel toskánské Carmignano z vinařství Fattoria Ambra. Propagoval jsem je tím, že poslední dva ročníky jejich základního vína Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 a 2016 dostaly nejprestižnější italské vinařské ocenění. Tre Bicchieri (3 skleničky) uděluje každoročně ročenka Gambero Rosso nejlepším italským vínům, s malinkou nadsázkou se dá říct, že pro tenhle diplom by italští vinaři vraždili. Letos vyhlašuju nabídku Carmignana o několik týdnů dřív, takže zatím nevím, jestli nový ročník získá nějakou cenu. Spolehnu se na loňskou zkušenost, Carmignano Santa Cristina (za 360 kaček) pro mě bylo červené víno s nejlepším poměrem kvality a ceny za mnoho let.

TreBicchieri-logo-400x400-300x300

Pravidelní čtenáři už dostali první porci informací tady a tady, když jsem psal degustační poznámky o kartonu vína, které mi vinař poslal. Přesto zopakuju základní informace. Carmignano je známé jméno, ale tím to pro většinu milovníků vína končí – vědí jen to, že je někde v Toskánsku. Leží jen pár kilometrů západně od Florencie a jeho dějiny sahají přinejmenším do roku 1716, kdy florentský panovník Cosmo Medicejský udělil místnímu vínu výsady a pravidla. Medicejští si zřejmě Carmignano pěstovali pro sebe, v oblasti měli vlastní loveckou oboru a vína si pro sebe dováželi do Florencie. Tím se taky vysvětluje záhadný název Barco Reale pro mladá vína z Carmignana, svého druhu deklasifikovaná na Barco Reale. Není to jméno španělského fotbalového derby, ale původní název lovecké honitby Medicejských v Carmignanu.

BL P1410971 Barco Reale a Carmignano
Před rokem v květnu jsem psal o místních apelačních předpisech, zahrnujících příměs Cabernetu Sauvignon (a Cabernetu Franc) jako o podivnosti, ale to jsem se seknul. Pro Italy je to součást historie: Carmignano použil Daniele Cernilli jako příklad toho, že jednoodrůdová vína jsou moderní záležitost a historicky byla většina italských vín tvořena z více odrůd. Každopádně místní vinaři pěstují Cabernet Sauvignon od 13. století, nazývají ho familiérně Uva Francesca a běžně ho přidávají do Carmignana až dvacet procent.

Pár slov o vinařství Fattoria Ambra. Denominace Carmignano má něco přes 100 hektarů a Ambra z nich má dvacet, spočítal jsem to na 18 procent. Velký hráč v malé apelaci, s takovým podílem už byste měli vést a nastavovat pravidla. Vinařství patří rodině Rigoli, současný šéf Giuseppe Rigoli se zároveň stará o sklepní práce v montepulciánském vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Když po sobě čtu loňské poznámky vín z Ambry, vypíchl bych dvě věci: harmonický a kultivovaný projev všech červených včetně zajímavých středomořských kořeněných chutí (kmín, anýz) a vynikající práci se sudy. Sud je všudypřítomný a přitom nenápadný. Většinou se nedá uhodnout jestli jde o velký sud nebo barik (možná proto, že jde o směs sudů různých velikostí), všechno je citlivě spojené.

BL P1410829 4 lahve

Barco Reale di Carmignano 2019
Mladé vinice na pískovci a vápenci, brzký sběr hroznů. Barco Reale je 75% Sangiovese, po deseti procentech Cannaiolo Nero a Cabernet Sauvignon, 5% tzv. ostatní odrůdy. Malá sklizeň, 40 hektolitrů na hektar. Školení v betonových tancích, pětina objemu vyzrává ve větších sudech (350 a 500 litrů). Organický certifikát (pro všechna vína od 2018). Ve středně intenzivní a jednoduché vůni červené ovoce a bylinná aromata. V chuti zpočátku hodně jednoduché, po hodině se otevře a působí plnější. Červené ovoce, jemné koření, jednoduchý projev, dobře pitelné. 13,5% alkoholu. Slušné víno na běžné pití, harmonické a bez výhrad, jen s tím, že u podobných jednoduchých vín záleží hodně na ceně (zde 250 Kč).

Carmignano 2017 Montefortini
Temnější třešňově rudá barva, vůně zralých třešné křupek. Masitá, čistá, třešňová. Sangiovese, jak ho neznám – 80% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 5% Cannaiolo Nero a ostatní. Poměrně mladé vinice vysazené 1998 – 2006, 5000 keřů na hektar a 40 hektolitrů z hektaru. Dvanáct měsíců ve dřevě, polovina v tonneau (350 a 500 litrů), polovina ve velkých sudech (25 hl). Chuť i vůně jsou krásně hladké, zakulacené, příjemné, ale přímo dřevo není poznat, nevystupuje. V chuti koncentrované, středně plné s hebkými taniny, 13,5% alkoholu. Zajímavý minerální závěr s živostí a slanou chutí, celkově příjemná střední třída se zajímavým chlastacím potenciálem (seriózní kritici to nazývají pitelnost). ale je moc pěkně udělaný, dřevo ohladilo víno, ale samotná dřevitá aromata nevystupují.

Carmignano 2017 Santa Cristina in Pilli
Vinice různého stáří (1975 – 98) na vápenci, odrůdově 75% Sangiovese, po deseti procentech Uva Francesca a Canaiolo Nero, zbytek „ostatní.“ Průměrné výnosy 35 hektolitrů na hektar, 2-3 týdny macerace bobulí s přečerpáváním, malolaktika. Půl na půl malé a velké sudy a Tre Bicchieri 2018. Před rokem byly oba ročníky Santa Cristiny senzační a za mě i lepší než obě Riservy.

Carmignano Riserva Elzana 2016
Na nose červené ovoce a jemné teplé koření. V chuti úplně suché s vyšším alkoholem (14%), dobře zakomponovaná kyselina, hodně zralé červené ovoce až k hranici přezrálosti. Středně plné, lehce minerální závěr a hebké jemné taniny, které poznáte jen podle toho, že vysušují pusu, ale nedrhnou na patře. Hodně kultivovaný harmonický projev, komplexní a přitom působí jednoduše. I přes vyšší alkohol se dobře pije a baví. Technicky je to 90% Sangiovese a zbytek Cabernet Sauvignon, výsadby z roku 1975 s hustotou 3300 keřů na hektar. Myslím, že mistrovské dílo završilo právě použití sudů různých velikostí, protože přes dva roky v sudu v chuti sud nevyčnívá a neupozorňuje na sebe. Užívám si ovoce, mineralitu, harmonii a komplexnost a barik ani třísloviny na sebe nestrhávají pozornost.

Carmignano Riserva Montalbiolo 2016 
Před rokem jsem druhou Riservu vynechal, chtěl jsem se soustředit na obě Carmignana. Později jsem zjistil, že přestože sám dávám přednost základnímu Carmignanu, někteří účastníci si dokupovali Elzanu po celých krabicích. Přepočítal jsem ceny současným kurzem a udělal malý risk, snížil jsem cenu obou Riserv z 500 na 460 Kč. Kdo máte rádi robustnější červená vína s výraznějším sudem, můžete mít obě Riservy. Sám zůstanu u základního Carmignana.

Beppe Rigoli UPR

Cenově to vychází následovně:
Barco Reale di Carmignano 2019 – 250 Kč
Carmignano 2017 Montefortini – 360 Kč
Carmignano 2017 Santa Cristina in Pilli – 360 Kč
Carmignano Riserva Elzana 2016 – 460 Kč
Carmignano Riserva Montalbiolo 2016 – 460 Kč
Samá červená, celkem 1890 Kč. První soupiska má jednu vadu: obsahuje jen pět lahví místo šesti. Zkusím jednu přidat…

Bedýnka A je popsaných 5 vín plus imho nejlepší Carmignano Santa Cristina za 2 250 Kč.
Bedýnka B je sice nejlevnější, ale budu jí říkat Doporučená. Je to jedna ze dvou sestav, kterou bych si sám vybral:
2x Barco Reale di Carmignano 2019 po 250 Kč
2x Carmignano Santa Cristina 2017 po 360 Kč
2x Carmignano Montefortini 2017 po 360 Kč
celkem za 1 940 Kč

Bedýnka C, pro obdivovatele plnotučných, mohutných Riserv:
1x Carmignano Santa Cristina in Pilli 2017 – 360 Kč
1x Carmignano Montefortini 2017 – 360 Kč
2x Carmignano Riserva Montalbiolo 2016 po 460 Kč
2x Carmignano Riserva Elzana 2016 po 460 Kč
celkem za 2 560 Kč. 

Bedýnka D – další sestavy si můžete navrhnout sami. Jen jako příklad další Doporučená sestava, do které bych soukromě šel já:
3x Carmignano 2017 Montefortini po 360 Kč
3x Carmignano 2017 Santa Cristina in Pilli po 360 Kč
celkem 2 160 Kč

BL P1410950 2x etiketa Cru

Pravidelní účastníci Skleničkových bedýnek už to znají, ale uvítám i nová jména. Ceny jsou za 6 lahví včetně dopravy a vyzvednutí na poště, v praze bedýnku přivezu po domluvě domů nebo do práce. Budu potřebavat vaše přihlášky a platby. Přihlášky prosím do čtvrtka 3. září, potom chci víno objednat a nejraději v týdnu po 21. září přivézt a rozeslat účastníkům (uzávěrka odložena na 7. září). Těším se, že se zase přidáte, a že vás bude hodně – bez toho sem ta vína nedostanu! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *