Vypozoroval jsem, že účastníci Skleničkových bedýnek dávají přednost novým, neznámým vínům. Nic proti tomu, objevování nového je zábava, ale úvodem dám příklad toho, jak se vyplatí opakované nákupy v jednom vinařství. Sám si pochvaluju, že při dalších návštěvách ve vinařství se dozvím víc o vinicích a sklepních postupech, občas to přináší další výhody. Minulé pondělí Erbesovi nalahvovali Traubensaft, čerstvý hroznový džus, a ve čtvrtek večer mi doručovací služba přivezla šest lahví. Úplně jsem na to zapomněl až do středečního poledne, kdy z vinařství přišel e-mail s oznámením o zahájení prodeje posledního vína z loňské sklizně. Tím je 2018 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, který nalahvovali taky před týdnem, po jedenácti měsících v dubovém sudu na jemných kvasničních kalech. Erbesovi ho lahvují každoročně těsně před začátkem sběru hroznů, aby si uvolnili sudy na nový ročník. Takže v pondělí se taky začaly sbíral hrozny, úvodní fotka je ze soboty.
O hroznovém džusu platí totéž, co o olivovém oleji – kupujte jen u vinařů. Před několika lety jsem dělal doma pro děti degustaci tří hroznových džusů. Dva krabicáky jsem přivezl z rakouské Billy, třetí byl od Erbese. Tři jsme se shodli na tom, že krabicáky už kupovat nebudeme. Rozdíl je, stejně jako u vína, v oxidaci. Vinaři mají technologii na lisování a kvašení bez přístupu vzduchu, čerstvě vylisované ovocné (a olivové) šťávy rychle oxidují. Oxidované (oxidativně vytobené) džusy chutnají jako staré vojenské nouzové zásoby pro případ války, Traubensafty od vinařů jsou svěží a čerstvé.
2019 Traubensaft Weiss, Karl Erbes
Snad neprozradím něco co nemám, ale Erbesův hroznový džus je milerky. Jsou to jediné nakupované hrozny, které Erbesovi zpracovávají. Stefan Erbes tvrdí, že ryzlink by dal džus s příliš tvrdou kyselinou. Ve skleničce středně plná žlutá barva, úplně čirá. Ve vůni hrozny, v chuti taky. Ve srovnání s předešlými ročníky je myslím slabší kyselina, vyzrálejší ovoce, bezvadná harmonie. Za sebe bych ke zbytkovému cukru vydržel víc kyseliny, ale celkový projev je krásně hladký a harmonický, přitahuje dokonalou čistotou, takže bez výhrad. Vyšší cena (cca 125 Kč), ale vyváží to dětská radost, když děti můžou pít „víno“ stejné značky jako rodiče.
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese / 11 Monate auf der Feinhefe
Ve skleničce dokobale čirá, středně plná citronově žlutá barva. Na nose bylinkové (lípa) a citrusové vůně, po rozmíchání jemně jablíčka. V chuti pěkný nástup kyseliny nesené citrusy, zralými pomeranči, jablky, ananasem, zpočátku s jemným perlením (nedávno jsem vysvětloval, že to jsou zbytky kysličníku vznikajícího při kvašení). Vyšší zbytkový cukr, ale není tak nápadný jako v předchozích ročnících. Buď byla v roce 2018 vyšší kyselina (nebyla, nesmysl) nebo víno prokvasilo víc do sucha, než jsem čekal. Třetí možnost je nejpravděpodobnější, že v celkové harmonii cukr poněkud zaniká, nevystupuje. 8% alkoholu. Celkový dojem je ovocný a hodně zralý, energický a silný, v závěru s grepefruitovou hořčinkou a jemnou mineralitou. (Dodatečná poznámka: po osmi hodinách v otevřené lahvi se ryzlink zakulatil a zharmonizoval, získal výraznější minerální projev, ale neztratil energii.) Víno je s jedenácti měsíci na kvasnicích v dubovém sudu připravené na patnáctiletou archivaci, ale je veliká radost pít ho už teď, se vší svěžestí a ovocnou plností. Za mě nejvíc sexy (=nejpřitažlivější) Erbesův ryzlink 2018, jsem nadšený a doporučuju na nic nečekat a vypít o Vánocích.
Jestli se přihlásí pár zájemců, zajedu příští týden do Ürzigu a ryzlink co ležel 11 měsíců na kvasnicích přivezu. Je ho jen 600 lahví, po Vánocích by už mohlo být pozdě. S dovolením sem rovnou vypíšu nabídku ryzlinkové bedýnky. Bedýnka A, nový ročník 2018
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
2018 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 330 Kč
2018 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb – 330 Kč
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese – 390 Kč
2018 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 420 Kč
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese / 11 měsíců na kvasnicích – 420 Kč
celkem 2 280 Kč
Bedýnka B, starší ročníky
2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
2017 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 390 Kč
2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb – 390 Kč
to všechno dvakrát, celkem 2 340 Kč
Na doplnění sestav a vymýšlení kombinací poradím dvě vánoční speciality:
2013 Erdener Treppchen Riesling Auslese – 660 Kč (psal jsem o něm nedávno tady)
2016 Mosel Riesling Sekt Brut – 460 Kč (úplně suché bubliny. Doporučuju, ale nejsem objektivní, mám je rád.)
Ceny jsou za šest lahví včetně poslání Poštou (Balík na Poštu), případně Uloženkou (přednost má tentokrát Pošta). Přihlášky prosím co nejdříve, nejpozději do neděle. Přihlásit se můžete tady nebo e-mailem.