Při organizaci a přípravě degustace vín musíte myslet na spoustu věcí současně. Kolik přijde lidí, kolik máte vín a kolik porcí jídla k tomu, radši víc než míň ale zase jídlo musíte objednat pět dní předem a večer před akcí se určitě dva nebo čtyři odhlásí. Když potom na začátku degustace prezentujete to nejlepší sushi v Praze od sushiqueen.cz, tak zavtipkujete, ať si to nikdo nezapomene vyfotit. Protože za hodinu už bude pozdě. Doma jsem zjistil, že mám jen tuhle rozmazanou fotku z mobilu čtvrt hodiny před začátkem degustace. Prostě když to budete dělat dost dlouho, tak nejspíš uděláte všechny chyby, které se udělat dají. Ale nakonec to myslím prošlo docela dobře a bylo to fajn :-)
Jak se dělá degustace? No musíte přijet trochu dřív a otevřít lahve. Jednak je musíte zkontrolovat (korek, teplota, projev… je to jak má být?) a jednak malá dávka alkoholu zaplaší nervozitu, viz předchozí odstavec. Co dnes bude špatně?
Dělali jsme se Stefanem Erbesem už popáté degustaci moselských ryzlinků pro čtenáře Skleničkova blogu. Stefan si přivezl kamaráda – vinaře z Urzigu. Jurgen Schmitz na fotce otvírá lahve a degustuje vína. Degustovali jsme všichni. Kluci si potřebovali odpočinout po dlouhé cestě a já, viz výše, zahnat nervozitu, jestli jsem na něco nezapomněl.
Degustace byla ze dvou půlek. Aktuální ryzlinky v ceníku (2017 a 2016) s malým přesahem, sudovým vzorkem ročníku 2018. Nefiltrovaný, plnotučný, nehotový ryzlink by v hlasování mezi mladými víny asi vyhrál. Druhá půlka byla vína, která Erbesové v devadesátých letech dělali pro urzigské vinařství Christoffel – Berres. Berresy proslavil hlavně Erdener Prälat.
Stefan Erbes rozlévá a já si to fotím. Taky jsem vykládal docela zamotanou historii Preláta, něco o moselských vinicích a tak vůbec.
Tady zřejmě výklad vzbudil zájem nebo rovnou kontroverzi. Když máte na degustaci dva moselské vinaře, tak si můžete spoustu věcí vyjasnit, vyříkat, vysvětlit. Někteří si možná vyjednali brigádu na sběru hroznů, jiní velký nákup vína. Uvidím večer v e-mailu :-)
Základní informace pro ty, co tam nebyli: Prelát, to je takové malé moselské Romanée Conti, a my jsme měli Preláty z let 1993 až 1997. Všechny z původního jádra Preláta ještě před rozšířením v letech 1971 / 81. Ale ty roky ani nemá smysl vypisovat bez znalosti historie.
Ještě jednou pohoda u kulečníkového stolu. Zdá se, že párování sushi s 25 let starými ryzlinky báječně funguje. Teď bude nejtěžší vymyslet za rok něco lepšího.
Připomínám aktuální beaujolaiskou bedýnku: podle počtu přihlášených už je jasné, že bedýnka bude a hraje se jen o to, kolik Beaujolais přivezu (a kdo se stihne přidat). Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady. Těším!