Čtyři kopce, Teufelskeller, Pfülben, Marsberg a Sonnenstuhl, se táhnou od severozápadu k jihovýchodu kousek od Würzburgu podél řeky Mohan. Mezi kopci a řekou se tísní městečko Randersacker (obrázek jsem ukradl z webu vinařství Schmitts Kinder, kliknutím jej zvětšíte). Když se vám na chvíli otevře výhled na Randersacker z dálnice, vypadají čtyři vysoké kopce opravdu velkolepě. Při příjezdu do Randersackeru to svádí k dojmu, že kopce jsou vystavené jižnímu slunci, ale Mohan se klikatí a u Randersackeru teče téměř severním směrem, takže přinejlepším jihozápadní expozice. Pro mě to jsou, spolu s vinicí Escherndorfer Lump, zatím nejlepší objevené polohy pro francký Silvaner.
Pfülben je podle klasifikace vinařského sdružení VDP Grosse Lage, Marsberg Erste Lage (Premier Cru) a na Sonnenstuhl se najdou polohy klasifikované jako Erste Lage i Grosse Lage (Grand Cru). U člověka, který (jako já) se Silvanery teprve začíná, by nemělo překvapit, že často dá přednost vínu z Erste Lage před Grosse Lage. Tak i na mě udělal při degustaci ve vinařství s Martinem Schmittem větší dojem 2016 Silvaner Marsberg Alte Reben než 2017 Silvaner Sonnenstuhl. Můžu to svést na Alte Reben, vína ze starých výsadeb bývají koncentrovanější a silnější. Přesto rovnou připomínám poznámky z první cesty fo Frankonie v září 2017, kdy pro mě byly Grosse Lage Silvanery příliš minerální a nepřístupné, příliš kamenité a strohé. Dokonce i vína z Erste Lage jsem těžko kousal, ale brzy po návratu domů jsem si na ně rychle zvykl a začal je brát jako sylvánský standard.
V listopadu jsem chtěl na Velkou Sylvánskou Degustaci přivézt malý špek, 2017 Silvaner kabinett z vinice Pfülben. Randersackerští Trockene Schmitts nejsou členy VDP a tak vína klasifikují v německém přívlastkovém systému, mladý kabinet Pfülben vypadá tak nenápadně! Jenže na začátku listopadu už byl vyprodaný. Kabinet z Grosse Lage vinice, to se dalo čekat :-)
2016er Silvaner Alte Reben Marsberg VDP Erste Lage, Schmitts Kinder
Typická francká baňatá láhev Bocksbeutel s tvarem odvozeným od kozích měchů. Jednoduchá, stylizovaná etiketa s úžasným obrázkem dětí hrajících si pod pergolou s hrozny. Ve skleničce světlá citronová barva, čirá a jiskrná. Na nose travnaté a kořenité, würzig :-) po rozmíchání se do typického odrůdového akordu připojují zralé citrusy a lehké minerální tóny. V chuti ovocný nástup s příjemným kořením a komplexní projev. Zralé citrusy a žluté ovoce, poměrně plné tělo, minerální závěr. Kyselina je živá a přitažlivá, s malými náznaky těkavek a méně ostrá, než bych od Silvaneru čekal. 13% alkoholu (to je dost a odpovídá to slušnému pozdnímu sběru) a podle mého dojmu se na plnějším těle podepsaly 2-3 gramy zbytkového cukru. Celkový projev je suchý, ale na Sylvánské poměrně plný a příjemný se zralým ovocem – tipnu si pár gramů zbytkáče. Za mě víno na dlouhou archivaci, ale v budoucnosti s možným sklonem k petrolejovým aromatům. Dá se pít už teď, skvěle kombinuje vyšší koncentraci se svěžestí, živostí, typickou sylvánskou kořenitostí a nečekaně příjemným zrale ovocným projevem. Jako sylvánský začátečník si nejsem jistý, kam se vyvine za deset roků (potenciál na to bezpochyby má), ale právě teď je výborné.
91 bodů / 100 je spíš střídmé hodnocení, časem by mohlo víno jít ještě výš. Dováží Hugo. Možná za to může jen příjemný projev ročníku 2016 a starých keřů (2017 Silvaner Sonnenstuhl to neměl, ale měl zase jiné přednosti), ale Silvanery od Schmitts Kinder mu trochu závidím.
Reklamní okénko: S šestiletým zpožděním jsem objevil jeden báječný a úplně suchý sekt, čistý moselský 2015 Riesling z Urziger Wurzgarten. V úterý mi ho v Urzigu naloží a ve středu ho budu mít, a budu ho mít dost i pro případné objednávky! Přikládám vánoční nabídku vín, spolu s dalšími pěti suchými ryzlinky se z nabídky dá sestavit pěkná vánoční bedýnka. Jestli už máte dárky pro rodinu, je čas abyste si taky udělali radost :-)