Dvakrát do roka se v pražském Hiltonu pořádá vinařská přehlídka IWSP, v posledních letech se snažím být u toho. Několikrát jsem tam našel zajímavé výrobce a přivezl jejich vína (španělský Celler de Capçanes nebo alsaský Laurent Scheidecker, například). Středečním seznamem vystavovatelů jsem byl napřed zklamaný (málo Francouzů a Italové vesměs z Benátska), ale po přehlídce docela spokojený. Hlavně rakouští vinaři mě bavili. A samozřejmě bylo nápadné srovnání moravských a rakouských vystavovatelů. Rakušani stylově přehlední, přesně definovaní ve stylu i v sortimentu, Moraváci přesně naopak.
Yves Michel Müller ze štýrské Domaine Müller. Tři šardonky a tři Sauvignony. Vždycky jedno víno s základní „konzumní“ kvalitě, jedno „single vineyard“ s čistým a precizním projevem, a jedno barikované, „velké“. Velmi dobrá červená vína.
Myslím, že to bylo poprvé, co jsem v Čechách potkal vinaře z německého Mittlerheinu. Kdyby nebylo Saska, mohl bych napsat, že Mittelrhein je nejmenší a nejmíň viditelný německý region :-)
Weingut Phillips-Mühle ze St. Goar. Strohé břidlicové ryzlinky, vpodstatě jednoduché, ale přitažlivé čistotou. Typický Mittelrhein. Bohužel včetně cen, střední třída vín už byla na můj vkus cenově dost vysoko.
Dost se mi líbila italská vína z Alto Adige od Cantina d’Isera (výrazná aromatika a perfektní čistota) a asi nejvíc kamptalský Fred Loimer (Langenlois). Jak už jsem psal výše o štýrském vinařství Müller: tři Veltlíny a tři ryzlinky v různých kvalitativních třídách a dva vynikající sekty. První z burgundských odrůd, projevem silně oxidativní, stylem šampaňský :-) Druhý naopak dokonale vyvážený mezi reduktivním a oxidativním projevem, ovocný a minerální.
Celé odpoledne jsem poctivě vyplivoval vzorky vína a psal si poznámky. Dnešní referát mohl být mnohem podrobnější, nebýt Dina Riccomagno z piemontské Distillerie Dellavalle (na fotce vpravo). Zastavit se před odchodem u jeho prezentace grappy bylo jako dát si vlastní gól v šesté minutě prodloužení :-) Grappy byly skvělé, ale to jsem zrovna tak mohl polykat vína!
(Jediná výtka: pouze tři vína z německých Franků na celém IWSP. Mnohem víc jich najdete v aktuální francké bedýnce pana Skleničky. Podrobnosti jsou tady a přihláška je tady.)