Riskuju, že to bude vypadat jako reklamní text, protože právě finišují přihlášky (a propagace) terroirové bedýnky z katalánského Capçanes. Vypadá to na rekordní úspěch. Při opakování stejného tématu v bedýnkách obvykle klesá zájem, ale čtyři Garnache z různých půd zřejmě před rokem zanechaly velký dojem a průbežný počet přihlášek je zatím větší než před rokem (navíc i tehdy to byl rekord). Poslední volnou lahev dnešního vína jsem si schovával na nějakou velkou příležitost, a otevřel jsem ji se šťastnou úlevou, že tento týden objednám a za tři až čtyři týdny budu mít nový ročník. Vždycky je co slavit, když se chce :-)
Napřed povinné informace. Je to košer víno. Představuju si to jako bio-víno, které necertifikují Demeter ani Ecocert, ale spolek několika barcelonských ortodoxních rabínů. Podobnost s mešním vínem není náhodná, požívání vína k náboženským účelům podléhá vždy přísným předpisům. Jejich obsahem je v zásadě to, že do vína nesmí být nic cizorodého přidáno (ani kvasinky ne) a nesmí se s ním nepřirozeně manipulovat (ani čířit ne). Poznámky o tom, že s ním smí pracovat jen osoby židovské víry beru jako folklór, zákaz chemie a aditiv jako podstatu věci. Po požití menšího množství vína by mohla být zajímavá otázka, jestli je označení košer jen folklór nebo už marketing, ale naštěstí je nabídka vín na trhu tak velká, že si to může každý rozhodnout sám, koupit nebo nekoupit. Za pana Skleničku je to tak, že označení košer víno zdražuje. A zároveň oceňuju, že tohle víno je v nabídce vinařství hodně jemné a je z něj cítit nadprůměrná péče. Bylo by bezva, kdyby bylo levnější, ale člověk prostě nemůže mít všechno :-)
Složení je 50% Grenache, 30% Cabernet Sauvignon a 20% Carignan, všechny hrozny kvasí společně ve velkých tancích. Školí se 12 měsíců v barikových sudech a po scelení ještě další tři měsíce v tancích. Grenache a Carrignan jsou staré výsadby mezi 50 a 95 roky vedené na hlavu, Cabernet Sauvignon mladé vinice (ehm, jen 35 roků) na drátěnce. Zelená sklizeň a nízké výnosy, maximálně kilo na keř. Roční produkce kolísá kolem 7500 lahví. (Vysvětlivka, mají toho dva středně velké tanky a jeden časopis to vyhlásil za jedno z nejlepších košer vín. Mám rád levnější vína, ale tohle je vzácná příležitost ochutnat něco vzácného :-)
Peraj Ha’abib 2015, D.O. Montsant, Celler de Capçanes
Robustní, tlustostěnná ramenatá lahev pro zvýšení dojmu. Ve skleničce temně rudá až rudě asfaltová barva – nepůsobí neprůhledně a absence filtrace nijak neruší, ale je to hodně dočerna. Vůně je fialková a minerální, se svěžími aromaty červených bobulovin a lesních plodů, trochu pepře a topinek. V chuti koncentrované až krémové, plné, s ovocnými tóny přezrálých švestek, zralých borůvek a alkoholovou nasládlostí (15%). V závěru černá káva, teplé až sladké třísloviny, slušně dlouhé. Kyselina se zpočátku málo prosazuje, ale víno je svěží, dobře pitelné a dokonce elegantní. Varování pro starší: 15% alkoholu, opatrně!