Katalánský Pinot Noir 8/X

BL P1380549 3x PN 8X

Možná bych ještě našel zimní degustační poznámky o katalánském Pinotu 8/X z Celler de Capçanes. K listopadovým terroirovým bedýnkám si pro sebe přihodil i karton Pinotu 2013. Cena byla pro mě trochu nad poměry. Jen pro orientaci, v německém e-shopu stojí lahev 30 EUR. Podle poznámek jsem pro víno měl vymyšlenou cenu kolem 700 Kč (EURO bylo levnější než dnes :), ale naslepo ho nabízet jsem si nedovolil. Vyšší cena asi přispěla k tomu, že jsem ho v zimě při prvním otevření zavrhl. Dalšími důvody byl vyšší alkohol a teple kořenitý mediteránský projev, který mi k Pinotu neseděl. Osm měsíců jsem se mu vyhýbal, ale srpen není prosinec, v srpnu se zdá mnohem lepší.   

V prosinci mě odrazoval sladký projev chuti, při druhé degustaci si myslím, že spíš než zbytkový cukr jsou za tím prosincové mrazy, sladké koření v chuti a vyšší alkohol. Nejsem si jistý, ale glycerol se taky počítá do celkového obsahu alkoholu? Prostě Pinot působí sladce, ale to přece vyšší alkohol dělá. Napodruhé tahle výhrada úplně odpadla.

BL P1340600 Capcanes nalívač

Nezvyklý název vína 8/X snadno vysvětlím – náš učitel lineární algebry si v tuto chvíli frajersky strkal jednu ruku do kapsy, v druhé ruce si pohazoval křídou a říkal, A teď dávejte pozor, protože jinak nic nepochopíte! (A já jsem se mu přitom nahlas smál.) Ročník 2013 byl z osmé sklizně na nově vysazené vinici (8/X tedy znamená osmá sklizeň z předem neznámého počtu X). Pro nás z toho plyne jednak to, že první sklizeň byla v roce 2006, a druhak můžeme aproximovat, že vinici vysadili v roce 2003. Je to prosté :-)

Teď bych měl věc zasadit do širšího rámce, pojednat o velikosti výsadeb Pinotu Noir ve Španělsko (a Katalánci by bučeli, že Catalunya D.O. není Španělsko, evropský folklór), ale já nevím. Pinot Noir dává senzační vína ve Francii a postupně i v Německu (hlavně Ahr), ale mohl bych uvést spoustu důvodů, proč se pokud možno nezajímat o PN ve středomořských zemích. Už jsem zmiňoval cenu? No a za druhé, ve Španělsku a Itálii najdete spoustu místních odrůd, které danou oblast vyjadřují lépe, než Pinot. Tak jako Katalánsko není Španělsko, tak Piemont, Alto Adige nebo Kalábrie nejsou Itálie, přinejmenším ne celá, a v každé z těch oblastí najdete odrůdy, které tam patří víc, než Pinot. Nic proti tomu, už jsem pil Pinot Noir i v Toskánsku (dokonce jsem ochutnával i čerstvě vylisovaný mošt Pinotu při sklizni), ale stoprocentně mi to neřeklo nic nového o Toskánsku a jeho vínech. Vermentino, Vernaccia a samozřejmě Sangiovese – ledaže jste fanoušek Pinotu a tak ho vyhledáváte všude. O fandění fotbalu jsem psal nedávno tady, tak to nebudu rozmazávat.

BL P1380544 PN 8 X Capcanes

8/X Pinot Noir 2013, Catalunya D.O., Celler de Capçanes
Krajně jednoduchá etiketa, podobně stylizovaná burgundská lahev a dlouhý celokorek. 14,5 % alkoholu. Ve skleničce temnější rubínová barva, tipuju bez filtrace nebo jen s lehkou filtrací. Na nose hodně komplexní ovocná vůně, projevem do lesních plodů a červených peckovin, ale žádné klasické švestky nebo višně z toho nedokážu vyseparovat. Sladké koření – skořice, hřebíček, vanilka a další vjemy, obecně teplý mediteránský projev s podtónem dobře osmažených toastů. Ne že by se odrůda ve vůni nedala najít, ale víc tam nacházím Středomoří než Pinot…

Chuťový projev je podobný, ale výrazně se mění s teplotou. Při letní pokojové teplotě je víno suché, kyselina integrovaná, v těle peckoviny a teplé dřevo – směs středomořských koření. Hezky čisté, sebevědomé, jemné a středně plné. S podchlazením je kompaktnější, pevnější, ale ovoce ustupuje a sladké koření drží. V obou případech dlouhé, téměř elegantní, s lehkými taniny a dobře použiým sudem (až bych hádal na větší sudy než klasický barik).

BL capcanes UPR

Závěr jsem už napsal dříve. Garnacha a Tempranillo vám o Španělsku řeknou víc, ale fanouškům Pinotu není pomoci. Bráním se podlehnout nadšení jen proto, že jsem víno (nejspíš omylem) v prosinci zavrhnul, ale i přes nepinotový, středomořský projev nacházím pěknou čistotu a stopy elegance, takže jsme na hranici devadesáti bodů.

Na čtvrteční degustaci franckých vín s Jürgenem Hofmannem se uvolnila 3 místa. Kdybyste někdo měli na poslední chvíli zájem, napište. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *