Slunce pálí jak ďas, úplná Itálie. Večer po šesté už je to na zahradě na svetr a rukavice, ale celý den mě to táhne ven, na zahradu. Poznámky k vínům (většinou) píšu doma. Na posekané zahradě se nedá spolehlivě popsat vůně, ale fotky v článku jsou už ze zahrady. V pondělí jsem vytáhl ven dvě třistawattové reprobedny a ugriloval večeři. V úterý by mi měli v San Gimignanu naložit víno do nových bedýnek. Stefano Grandi psal, že jaro začalo brzo, rychle se zvrtlo do léta a teď je to jako podzim na jaře.Mně se to líbí, tolik slunce!
2017er Röttinger Feuerstein Riesling kabinett, Weingut Hofmann
Sice trochu nezvykle na křemenu, ale jinak vzorně německý ryzlink. Přivezl jsem si vzorek s loňskou etiketou a ručně opraveným ročníkem, hlásím, že to bude paráda!
Křemen patří podle názvu k vinici Feuerstein, už jsem psal, že to znamená Křesací kámen a odkazuje ke křemeni a aromatickému profilu popisovanému jako křísnutí křemenem. Jinak loňský ryzlink, školený v nerezu a nalahvovaný na konci dubna do typické ryzlinkové flétny se šroubovacím uzávěrem. Ve skleničce je čirá, světlá citronová barva s drobným perlením. Na nose lipové květy, citrony, lehounce meruňky a broskve, krásně jemná vůně. V chuti svěží až do perličky na jazyku, s lehkou kyselinou a citrusově ovocným projevem. Málo plné, lehké (jen 11,5% alkoholu), suché až polosuché s malým zbytkovým cukrem (data neznám, pocitově sušší může v Německu mít překvapivá analytická data). Snadno pitelné a opojné lehkostí a kombinací svěžího ovoce a minerality. Kdo tomu říká vraždění neviňátek, ten nezná mladé německé kabinety!
Část kouzla může být v poměrně málo typickém minerálním projevu (křemík) a lehkém ovoci, které vzdáleně připomíná ryzlinky z Wachau. Ale druhá část je určitě v harmonii a lehkosti, nízkém alkoholu a hravosti. Velké doporučení.
2017 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb, Weingut Karl Erbes
Moselský evergreen, asi nejjednodušší víno z nabídky vinařství (když opomenu jakostky pro restaurace, lahvované do litrovek). Z vinařského hlediska je tohle víno starším bratrem asi nejúspěšnějšího vína výrobce, ÜW Riesling Spätlese feinherb Alte Reben. Sklízí se ze stejných keřů o týden nebo dva dříve, tedy méně vyzrálé hrozny. Na první společné degustaci v Praze mě vinař zaskočil tvrzením, že jde o skoro stejná vína (pro mě byla nekonečně rozdílná). Laicky jsou projevem vzdálená, ale způsobem vzniku jen týden vzdálená :-)
Lahvuje se taky jako první, o týden starší Spätlese bude čekat až do června. Ve skleničce je světlá, zářivá citronově žlutá barva. Ve vůni jsou zbytky kvasničních aromat, zralé citrusy a lehká mineralita. V chuti dobrá kyselina, ovocný nástup chuti, středně plné v těle díky zbytkovému cukru a minerální závěr chuti. Středně dlouhé až dlouhé, dochuť drží minerální tóny. Ve srovnání s franckým ryzlinkem vychází jako plnější (a s deseti procenty alkoholu i sladší), takže bych Franky pocitově posunul někam k hranici suchý / polosuchý. V současném stavu je Hofmannův Riesling víc připravený k pití, zábavnější, Erbesův kabinet má před sebou ještě delší vývoj a životnost. Ale to rozhodne čas a konzumenti :-)