Začnu tím, že jsem šťastně přežil a rozehnal třídenní chřipku. Po šesti nebo sedmi letech poprvé jsem koupil lahev tuzemáku s lodičkou, vařil grog a polykal prášky. Snažím se žít zdravě, ale chřipce se občas nevyhne ani piják vína :-) Po několika dnech jsem se vrátil k alsaským Kuentz-Bas. Počty lahví zredukoval pondělní spam bedýnkářům s nabídkou zbytků. Od některých vrcholně zajímavých vín nakonec nezbyl ani recenzní výtisk pro mě, ale co už nadělám. Naštěstí mi zbyl Sylvaner 2013 a dnes si ho šťastně a bez výhrad pochválím.
Sylvánské se v posledních letech dostává do popředí mého zájmu. Měl jsem ve skleničce i na blogu Sylvány z Alsaska i z Franků a počty rostou. Soukromě si můžu říct s většinou konzumentů, že to není velká odrůda, že se nemůže vyrovnat Rieslingu, Chardonnay nebo Sauvignonu. Ale kdybych vzal statistiku posledních dvou let na Skleničkově blogu, nebylo by textů o Sylvánu už víc než o šardonce?
V listopadu 2015 jsem měl v bedýnkách předchozí ročník Sylvaneru (2012). Když jsem si tady přečetl, co jsem o ročníku 2012 napsal v září 2015, zaradoval jsem se – všechno platí i o novém ročníku. Mohl bych to sem zkopírovat celé včetně rádoby hlubokomyslných poznámek o typickém minerálním projevu vinařství nebo o rozdílech v přístupu Kuentz-Bas a dalšího alsaského výrobce Dirler-Cadé (který patří do alsaské absolutní špičky).
Sylvaner 2013 AOC Trois Chateaux, Kuentz-Bas
Tak jen pro pořádek, docela efektní ambaláž, prodloužená lahev, noblesní etiketa a celokorek. Když si naléváte první vzorek, už jste naplněni očekáváním nejlepšího. To funguje :-) Ve skleničce je zářivá a čirá plná zlatožlutá barva. Ve vůni poměrně komplexní s přezrálými citrusy, trávou, dotekem kvasnic a zvláštním tónem, připomínajícím… černé olivy. Živá a proměnlivá vůně v závislosti na provzdušnění a teplotě. V chuti suché, pěkná kyselina, tráva, citrusy, kvasnice a olivy, prostě chuť kopíruje vůni. V závěru pěkné pikantní koření, minerální tóny a dlouhá dochuť. Hned po otevření byly ve vůni i v chuti nápadné medové tóny, které projev strhávaly do přezrálého projevu, s časem se to posunuje a přezrálosti ubývá.
Účastníky bedýnek samozřejmě napadne srovnání se základním vínem KB de Kuentz-Bas. To je bílá směs, ve které je šedesát procent sylvánského, ale z logiky věci (vína) vyplývá, že v KB skončí méně vyzrálé hrozny, zatímco pro biodynamický Sylvaner si výrobce šetří to nejlepší. Proto medová aromata a komplexnější, vyzrálý projev Sylvaneru.
Jasně že Sylván nemůže měřit s šardonkou nebo s ryzlinkem… ale proč vlastně? Sylvaner 2013 z Kuentz-Bas byl v komunitní bedýnce za 320 kaček. Kolik špatných šardonek a nudných ryzlinků jste už v té ceně vypili? Paradoxně je 320 Kč za Sylvánské vysoká cena. Kdyby víno za 320 kaček bylo špatné, ryzlinku nebo Chardonnay by to většina konzumentů odpustila. Za tu cenu se (přece!) nedá koupit výborné Chardonnay… to je jasný :-)