Nejlepší kaštany rostou na Place Pigalle a nejlepší Sylvány v Escherndorfu. Sylvánské se netěší velkému zájmu konzumentů, takže se o tom moc neví, ale Escherndorf je pro Sylvánské tím, čím je Chassagne pro Chardonnay nebo Sancerre pro Sauvignon. Když už jsem jednou jel do Franků na Sylvány, bylo jasné, že se tam podívám.
Nejznámější místní vinice, Eschendorfský Lump, vesnici doslova obklopuje, nebo ještě přesněji si vesnice zabrala kus místa právě uprostřed Lumpa a zakousla se do jeho svahu. České slovo lump je asi přejaté z němčiny, ale německý Lump má ještě další význam. Podle výkladu Egona Schäffera se jím označuje se jím malý dámský kapesníček. Druhý význam názvu vinice Lump upozorňuje na její rozparcelovanost, vždycky po několika řádcích révy se mění majitelé. Lump je v německé klasifikaci VDP zařazený jako Erste Lage, obdoba burgundských Premier Cru. Uvnitř Lumpa je ještě pět malých parcel nazývaných Am Lump. Aby to nebylo jednoduché, tak to není jedna souvislá parcela, ale pět nepropojených míst. Am Lump zařadilo VDP jako Grosse Lage, víno z něj dělá jen pět vinařů (zapamatoval jsem si, že mezi ně patří Egon Schäffer a dva Sauerové, Rainer a Horst).
Je velký rozdíl mezi dvěma nejběžnějšími franckými styly Sylvánského, právě na vínech Egona Schäffera je to dobře vidět. Klasický francký Silvaner bývá suchý kabinet (přestože VDP klasifikace toto označení nezná). Menší zralost hroznů, menší intenzita aromat i chuti, nižší alkohol a báječná pitelnost. Úplně jinak se jeví Spätlese vyrobené z vinic Erste Lage. Vína jsou těžší, s vyšší ovocnou zralostí, ale s důrazným projevem vinice, který částečně (v případě Schäfferova Spätlese z Grosse Lage Am Lump téměř úplně) stírají projevy odrůdy. Kabinety přináší radost, Spätlese ohromení, úžas a obdiv.
Egon Schäffer hospodaří na necelých 3,5 hektarech vinic na tratích Escherndorfer Lump a Fürstenberg, většinou na vápencových půdách se zbytky mořských ulit (Muschelkalk). Podle písemných záznamů byli Schäfferovi předkové v Eschernorfu od roku 1524. Dnes pěstuje hlavně Silvaner (41%), Müller-Thurgau (33%), Riesling (14%) a Schwarzriesling (5%), Weissburgunder čili Pinot Blanc (4%) a Bacchus (3%). Podle mých poznámek je to tradicionalista. Všechna vína kvasí spontánně, tedy bez přidaných kvasinek. Kvasí v nerezových tancích s regulovanou teplotou, ale vína nechává vyzrávat ve velkých dubových sudech. Ty nejlepší pak v barikových sudech. Dává jim čas a lahvuje na místní poměry hodně pozdě, z vín ročníku 2016 měl nalahvovaná jen základní bílá v litrových lahvích do restaurací. O ostatních tvrdil, že bude lahvovat až v roce 2018.
2015er Müller-Thurgau v litrovce. Nízký alkohol, slabý v ovoci, pitelné, ale už bez svěžesti.
2016er Müller-Thurgau v litrovce. Ve skleničce světlá žlutá barva, na nose jednoduchá odrůdová milerka, lehce nuškátová a ovocná, naleželá. V chuti podobně odrůdově čisté, svěží s živou kyselinou, lehké až středně plné, lehce travnaté. 11,5% alkoholu. Nic světoborného, ale dají se s tím strávit hned dva večery u televize.
2015er Müller-Thurgau 0,75 litru. Čisté, odrůdové, ale trochu unavené.
2014er Silvaner v litrovce. Odrůdový, tenký, bez těla a málo důrazný.
2016er Silvaner v litrovce. Ve skleničce světlá citronová barva, na nose typická odrůdová vůně s trávou a jemným dotykem pepře. V chuti lehké s výbornou kyselinou, travnaté, pepřové, středně plné (s ohledem na odrůdu). 12% alkoholu, čistý projev, svěžest, šťavnatost. Jako víno do restaurace nebo na nenáročné pití vynikající.
2015er Silvaner 0,75 Gutswein. Stejná třída vína, jen jiný ročník a ambaláž. Podle skoupých poznámek mě moc nezaujalo, suché, odrůdové, ale žádné další komentáře.
2015er Silvaner Escherndorfer Ortswein. Konečně bocksbeutel, Ortswein ve VDP klasifikaci odpovídá burgundským Village. Ve skleničce čistá citronově žlutá barva bez dalších přívlastků. Na nose sladké citrony a limetky, po rozmíchání přijdou i travnatá aromata a trocha koření (pepř, kmín). Prostě sylvánská klasika s hodně jemném provedení. V chuti lehkost a lehce ošuntělá svěžest, klidná harmonie, zralé citrusy a lehce jablka, herbální směs sušených bylin á la apatyka. V závěru zase travnaté tóny a jen lehounce pikantní koření. Výborné.
2014er Silvaner Escherndorfer Ortswein. Ve skleničce se pere citronově žlutá se zlatou, vzhledem je víno hodně nazrálé a plné, ale to odpovídá staršímu ročníku. Na nose je až přezrálé, s přezrálými citrusy a hodně zralými herbálními tóny (seno místo trávy :-). V chuti lehké, travnaté až herbální jako odkvétající horská louka v srpnu, a zase citrusy v podobě zralých měknoucích citronů. 12,5% alkoholu, v závěru trocha taninů (ale myslím, že víno nebylo v sudu, tuhle kategorii dělá Schaffer v nerezu) a lehce nazrálé tóny a možná i pár botrytických hroznů. Už se prosazují zralá aromata. Líbilo moc. Dodatečně: druhý den večer je víno harmonické, kulaté, moc pěkné. Na nose kmín a tráva, v chuti tráva, citrony, pěkný kořenitý závěr. Německé Chablis! Oproti burgundskému Chablis je trochu plnější a ohlazenější, imho lepší.
2014er Silvaner Escherndorfer Lump Erste Lage. Stále ještě velký sud a na nose chemická aromata jako by to byl barikový sud. Krásné komplexní víno a Silvaner se projevuje jen v kořeněném závěru.
2015er Silvaner Escherndorfer Lump Erste Lage. Nádhera. Kořeněné a vpodstatě málo ovocné, je to víc otisk vinice Lump než odrůdy. Krásné víno.
2014er Silvaner Am Lumpen Grosse Gewachs. Víno z malých výnosů (30-35 hektolitrů z hektaru). Velmi minerální a převládají kořenité chuti. Pro mě je to už extrémní projev a předchozí pro mě bylo příjemnější. Ročník 2015 byl v tomto ohledu lepší, příjemnější a lépe pitelný. V každém případě musím dodat, že tady už kritizuju na velmi vysoké úrovni :-) a je docela dobře možné, že jsem jen na vyhroceně minerální a těžký projev Silvaneru nebyl připravený, od běžně známého lehkého kabinetu je to hodně daleko.
2015 Riesling Escherndorfer Am Lumpen Grosse Lage. Vpodstatě stejný komentář jako u Silvanerů, vinice se na ryzlinku podepsala podobně. U mladého Rieslingu jsou ještě patrné odrůdové charakteristiky, ale těžce minerální vliv vinice dělá víno víc Am Lumpen než Riesling. Pěkné.
2015er Riesling Escherndorfer Lump – Riesling s 5 gramy zbytkového cukru. „Náš nejsladší ryzlink,“ říká vinař. Taky nejtradičnější, takhle by si turista představoval typický německý Riesling. 8,5 gramu kyselin a 13,5% alkoholu, hodně zralé, důrazné a ryzlinkové.
Myslím, že jsem vynechal několik vín, Egon Schäffer naléval i jiné ročníky. Většinou jsem při degustaci dával přednost mladším ročníkům, ale oba poslední ročníky (2014 a 15) byly výborné. Obecně se francká vína vyznačují čistotou a precizností, u Schäfferů se to sympaticky pojí s (polidšťuje :-) spontánním kvašením, které dává vínům v chuti širší projev. Pro mě byl nejpodstatnějším zjištěním už výše zmíněný závěr o dvou různých stylech Silvaneru s tím, že lehký kabinetní Silvaner z escherndorfského muschelkalku má některé společné charakteristiky s Chablis. Erste Lage Silvanery ještě budu potřebovat nastudovat, naštěstí je Escherndorf sympaticky blízko a ceny Erste Lage se mi zdají být nejen snesitelné, ale snad dokonce výhodné.
Připomínám, že dnešní den je zároveň poslední pro přihlášky do aktuální francké komunitní bedýnky. Vína z Escherndorfu tam nebudou, ale Silvanery z Röttingenu taky stojí za to! Podrobnosti o vínech Weingut Hofmann jsou tady, přihlásit se můžete tady.