Středeční opravna omylů – jako upoutávku na novou franckou bedýnku opakuju článek z října 2017. Původně se jmenoval Weingut Hofmann a Ohnivý kámen z Röttingenu. Až při další návštěvě u Hofmannů o půl roku později jsem zjistil, že název vinice Feuerstein nebí harrypotterovský Ohnivý kámen, ale Křesací kamínek. Křesadlo. Velkou část podloží tvoří valouny křemeny, vpodstatě Silex. Tož tak.
Archiv pro měsíc: Říjen 2018
Franky, den druhý
V Čechách po půlroce konečně začalo pršet a Benátky včera byly pod vodou. Sbírám síly na cestu do Frankonie a opakuju cestopisné zápisky z prvního výletu v září 2017.
Dnes jen pár fotek z téměř odpočinkového druhého dne ve Frankách. Abych neprovokoval jízlivé komentáře, vynechám obligátní fotky zralých hroznů Silvaneru a začnu zapomenutou fotkou z pondělní degustace s Egonem Schaefferem. Tak tohle je ten slavnej Muschelkalk :-) přesněji jeden exemplář, který byl na stole jako těžítko. V úterý jsem viděl spoustu dalších v degustační hale Rainera Sauera.
Frankonia poprvé
K nabídce franckých vín z Rottingenu a Escherndorfu mám zatím málo přihlášek. Nezoufám a odkládám uzávěrku o týden, abyste se stihli všichni přihlásit. Jako upoutávku na francké Silvanery a Rieslingy zopakuju dřívější článek (ze září 2017) o první cestě do Franků.
Pondělní matoucí anotace upozorńovala na Černý ryzlink a tak jste si mohli myslet že kecám. Ale kdepak, v pondělí nikdy nekecám – spodní fotka budiž důkazem. Kromě Švarcryzlinku jsem koštoval i Modrý Sylvaner (modrá odrůda, ze které se dělá bílé víno) a staré známé, Baccha (první pád Bacchus) a Dominu.
Pár fotek ze středečního Hiltonu
Dvakrát do roka se v pražském Hiltonu pořádá vinařská přehlídka IWSP, v posledních letech se snažím být u toho. Několikrát jsem tam našel zajímavé výrobce a přivezl jejich vína (španělský Celler de Capçanes nebo alsaský Laurent Scheidecker, například). Středečním seznamem vystavovatelů jsem byl napřed zklamaný (málo Francouzů a Italové vesměs z Benátska), ale po přehlídce docela spokojený. Hlavně rakouští vinaři mě bavili. A samozřejmě bylo nápadné srovnání moravských a rakouských vystavovatelů. Rakušani stylově přehlední, přesně definovaní ve stylu i v sortimentu, Moraváci přesně naopak. Číst dál
Riesling a Silvaner, dvakrát Franky
V minulých týdnech jsem znova otvíral některá vína z Franků. Nakonec z toho jsou kvapně vyhlášené bedýnky. Představa, že vína stejně kvapně přivezu ještě tento víkend se zřejmě nenaplní, přihlášky přibývají pomalu a budu muset uzávěrku udělat později. Tak alespoň dám poznámky o dvou vínech z Röttingenu.
2017 Riesling kabinett Röttinger Feuerstein trocken, Weingut Hofmann
Číst dál
SKB 69. Franky. Ryzlink, sylván a milerka.
Čas letí jako spřežení a za dva měsíce tu máme Vánoce. Moc se proti tomu nedá udělat, jen se na to jde dobře připravit. Přemýšlel jsem, kterým směrem se vydat pro vína do příštích bedýnek, lákalo mě bílé i červené Burgundsko, ale srdce nakonec rozhodlo jinak. Francké Sylvány, přesněji Silvanery!
Dvakrát Sangiovese z Gracciana
Už ve čtvrtek jsem se chlubil, jak rychle klapla doprava toskánských bedýnek. V pátek jsem po Praze rozvezl prvním předplatitelům, v pondělí bych chtěl dodat nebo poslat všem ostatním. Dnes poznámky ke dvěma nejdůležitějším vínům z aktuálních bedýnek.
O falešné restauraci, o konci roku a tak…
Skromnost stranou, začnu samochválou. Sangiovese z Gracciana do osmašedesátých Skleničkových bedýnek dnes přijelo. Přeprava byla mistrovská operace a kdyby byla jen trochu rychlejší, už by to byl celní delikt :-) V úterý dopoledne jsem víno objednal, odpoledne přišla faktura a vzkaz, že paleta bude připravená k vyzvednutí ve středu. Tak se i stalo a ve čtvrtek odpoledne jsem ji vyložil. Klaplo to dokonale a zopakovat se mi to asi nikdy nepodaří. V pátek začnu víno rozvážet. Teď večer už mám otevřené Rosso 2017 i Nobile 15, ale po přeskládání objednaných lahví a odnesení zbytku do sklepa jsem tak unavený, že by degustační poznámky asi byly … nespolehlivé. Přesto se mi Nobile 2015 moc líbí, vydržte! Číst dál
Silvaner z Franků, lehký jako vánek
O franckém vinařství rodiny Hofmann jsem na blog psal nadprůměrně často. Byl jsem tam dvakrát na návštěvě a podle sloganu Sklenička – víc než jen čtení o víně mi Jürgen Hofmann (na fotce druhý zleva) návštěvu oplatil. Letos v srpnu jsme společně udělali degustaci v pražské vinotéce Naturel. Z první návštěvy v září 2017 obratem vznikla bedýnka s šesti víny a přes moje původní obavy, že francký Silvaner a Schwarzriesling nebudou pro čtenáře přitažlivé, byl o bedýnku velký zájem. Číst dál
Podzimní pozdní sběr a antidepresiva na zimu
Blíží se podzimní plískanice, je čas zajít k lékaři pro antidepresiva na zimu (nebo objednat toskánskou bedýnku Zima se Sangiovese)! Začínám grafem průměrné spotřeby antidepresiv, na který jsem náhodou narazil na Facebooku. První místo Islandu nemůže překvapit (příšerné počasí a drsná regulace prodeje alkoholu), skoro uprostřed je průměr osmadvaceti zemí OECD. Česko má o deset procent menší spotřebu než průměr OECD. Zajímavé jsou středomořské země s nízkou spotřebou AD, Francie, Řecko a Itálie. Už před několika lety dávali zlí jazykové nízkou spotřebu antidepresiv ve Francii do souvislosti s vysokou spotřebou vína (italská konzumace vína je taky vzorná). Kliknutím můžete obrázek zvětšit. Číst dál
Parádní ryzlink z vápence
Dárek od Egona Schäffera z jedné z mých jarních návštěv v Escherndorfu. Na jaře jsem si oblíbil Schäfferovy Silvanery, ale nepřišel na chuť ryzlinkům. Dával jsem to za vinu vápencovému podloží, celý styl pro mě nebyl ani přitažlivý, ani příjemný (v létě jsem ochutnávku moselských ryzlinků a someliér v restauraci je komentoval odmítavě s tím, že dává přednost ryzlinkům z vápence. Musel jsem se držet, abych se nesmál). Ovšem dnešní archivní kousek se vyjímečně povedl. Místo skepse uložím na jeho místo pár zbylých ryzlinků od Schäffera a tři roky počkám :-)
2010 Escherndorfer Lump Riesling Spätlese trocken, Egon Schäffer
Číst dál
Žulové svahy 2015 z Montsantu
Costers del Gravet 2015, Montsant D.O., Celler de Capçanes
Po roce se vracím ke střední třídě vín z Capcanes. Název (zřejmě v dialektu) znamená Žulové svahy. Na webu vinařství se píše o svažité vinici s žulovým podložím, na které rostou všechny tři odrůdy (ve výsledné směsi je 60% Grenache, 25% Cabernetu Sauvignon a 15% Samsó čili Carrignanu). Severovýchodní expozice zajišťuje osvit od časného rána, ale stín už po páté večerní, takže noční teplota hodně klesá proti denní a dává vzniknout vyšším kyselinám. Grenache a Carrignan jsou z výsadeb více než 40 let starých, Cabernet Sauvignon 15-25 let starých. Spontánní kvašení v tanku, 12 měsíců v bariku (nové až dvouleté sudy). 14,5% alkoholu. Číst dál